اختلالات تیروئید در بارداری

اختلالات تیروئید در بارداری

تیروئید و هورمون های تیروئیدی یکی از مهم ترین عوامل در جهت عملکرد درست سیستم های مختلف بدنی به شمار می آید. زمانی که اختلالی در میزان سطح هورمون های تیروئیدی به وجود می آید می تواند سبب اختلال در ترشح هورمون های بارداری، چرخه ی عادت ماهانه در زنان و همینطور اختلال در چرخه تخمک گذاری زنان شود. بروز اختلالات در تخمک گذاری می تواند سبب ناباروری و مشکلات باروری در زنان شود. این عامل حتما باید تحت نظر متخصص نازایی بررسی و درمان شود.

چگونگی تاثیر اختلال تیروئید در باروری

در این مقاله قصد داریم تا مکانیسم تاثیر اختلالات تیروئیدی را بر روی باروری توضیح دهیم.

همانطور که گفته شد میزان هورمون های ترشح شده توسط غده تیروئید تاثیر بسزایی بر روی تمام نقاط مختلف بدن دارد. فرآیند تخمک گذاری توسط تخمک ها و همچنین عادت ماهیانه در زنان، به طور چشم گیری تحت تاثیر مشکلات تیروئیدی قرار می گیرند.

اختلالات تیروئید در بارداری

علائم اختلالات تیروئیدی

در اولین مرحله، اختلالات عملکرد تیروئیدی ممکن است نشانه های آشکاری نداشته باشد. اما این اختلالات در بدن زنان باعث تغییرات در عملکرد تخمک گذاری می شود. همچنین اختلالات تیروئیدی قابلیت پذیرش آندومتر را در جهت لانه گزینی کاهش می دهد. که در نتیجه تمام این عوامل سبب بروز مشکلات در باروری می شود.
پرکاری یا کم کاری تیروئید

اولین مرحله برای اطمینان از اختلالات تیروئیدی انجام آزمایشات مخصوص تیروئیدی می باشد. متخصص زنان و زایمان شما، انجام این آزمایش را برایتان تجویز می کند.

علائم کم کاری تیروئید

علائم کم کاری و یا پر کاری تیروئید متفاوت است، در افرادی که مبتلا به کم کاری تیروئید هستند می توان نشانه هایی همچون افزایش وزن، بی حالی، یبوست، افسردگی، خشکی پوست و عآدت نامنظم ماهیانه را مشاهده کرد.

در این حالت متخصص نازایی با برخی از نشانه های فیزیکی همچون بزرگ بودن غده تیروئید، تغییرات بافت مو و پوست و یا حالات و واکنش های عصبی فرد می تواند کم کاری تیروئید را تشخیص دهد.

علائم پرکاری تیروئید

در این بین افرادی که مبتلا به پر کاری تیروئید هستند، ممکن است نشانه هایی همچون ضربان قب بالا و کاهش وزن بروز دهد.

متخصص نازایی در این حالت می تواند پرکاری تیروئید را از تغییرات پوست و مو، برآمده شدن غده تیروئید، ضربان قلب بالا، از دست دادن بافت های عضلانی تشخیص دهد.

روش تنظیم عملکرد تیروئید

آزمایش خون

یکی از راه های سریع تشخیص و تنظیم عملکرد تیروئید، آزمایش خون می باشد. این آزمایش جهت اندازه گیری هورمون محرک تیروئید یا همان THS، انجام می گیرد.
درمان در زنانی که دچار اختلالات تیروئیدی هستند با توجه به شدت اختلال غده تیروئیدشان می تواند متفاوت باشد. در بسیاری از موارد با مصرف داروهای دوره ای می توان این اختلالات را رفع کرد. متخصص نازایی شما، با گذشت دوره درمان شما، مجددا آزمایشات لازم را جهت بارداری سریع شما تجویز می کند.

برخی از خدمات دکتر زهرا سیفی، متخصص نازایی در تهران

پاسخ

Call Now Button