استرس بارداری

استرس بارداری

در یک تقسیم بندی می توان استرس های دوران بارداری را به دو نوع استرس های کوتاه مدت (حاد) و استرس های بلند مدت (مزمن)تقسیم کرد که اغلب توافق بر این است که اثر استرس های کوتاه مدت در دوران بارداری پس از اتمام دوران جنینی بر روی جنین تقریبا تمام می شود . در حالی که اثر استرس های طولانی مدت دوران بارداری حتی پس از به دنیا آمدن نوزاد و چه بسا در بقیه ی دوران زندگی همراه او می ماند و عوارض خود را بر جای می گذارد .

از یک نگاه دیگر می توان تقسیم بندی استرس های دوران بارداری را در دو دسته استرس های درونی (تغییرات طبیعی بدن فرد باردار ) و استرس های بیرونی (محیطی ) در نظر گرفت .

استرس-بارداری

استرس-بارداری

استرس های درونی (تغییرات طبیعی بدن فرد باردار )

دسته اول از این استرس ها یعنی استرس های درونی در نتیجه تغییرات طبیعی بدن فرد است که باید به عنوان یک پدیده نرمال دوران بارداری در نظر گرفته شود و فرد آن را بپذیرد که در صورت عدم آگاهی فرد باردار چنانچه توسط پزشک یا اطرافیان به خوبی توجیه شود می تواند به میزان بالایی کاهش یابد . از این تغییرات می توان دو گروه زیر را ذکر کرد:

الف ) تغییرات طبیعی فیزیولوژیکی بدن مادر باردار مانند افزایش وزن – تغییر ظاهری فرم بدن یا صورت – بی اشتهایی یا پرخوری – سوء هاضمه – حالت تهوع – یبوست – کمر درد – خستگی و دیگر موارد .

ب ) تغییرات طبیعی روانی مادر باردار

که می تواند به صورت تغییر خلق و خو – عدم ثبات روحی – بی حوصلگی – گوشه گیری و انزوا – حساس شدن و یا … خود را نشان دهد که هر کدام می تواند موجب نگاه وسواس گونه ای او به افراد و محیط اطراف خود شود که این امر استرس درونی فرد را بیشتر و بیشتر بالا می برد و مدیریت استرس را مشکل تر می کند و از طرف دیگر موجب تغییر رفتار اطرافیان نسبت به فرد می شود که در هر صورت نتیجه استرسی شدن بیشتر فرد باردار است . یکی از شایع ترین استرس بارداری درونی مادر باردار – احساس نگرانی در مورد سلامت جنین – پروسه زایمان و تولد نوزاد یا چگونگی مراقبت از نوزاد در آینده است .

استرس بارداری بسیار مسئله مهمی در دوران بارداری می باشد و می بایستی با حساسیت بسیاری به آن رسیدگی شود . دکتر زهرا سیفی متخصص زنان غرب تهران در رابطه با استرس دوران بارداری می تواند کمک های چشمگیری را به مادر باردار کند تااسترس را بتواند درمان کند .

 استرس های بیرونی

از شایع ترین استرس های بیرونی می توان موارد ذیل را ذکر کرد :

  • از دست دادن یا مرگ یکی از اعضای درجه یک خانواده نظیر : همسر – سایر فرزندان – پدر و مادر یا برادر و خواهر
  • مشکلات عاطفی یا رفتاری – ارتباطی با همسر یا سایر اعضای خانواده که قبل از بارداری وجود نداشت .
  • مشکلات اقتصادی و شرایط نامناسب مالی که می تواند اشکال خاص خود را داشته باشد .
  • مشکلات و مسئولیت های کاری یا دغدغه های تحصیلی که فرد باردار همزمان با بارداری باید آن ها را نیز مدیریت کند .
  • سایر مشکلات و اتفاقات پیش بینی نشده ای که ممکن است در زندگی رخ دهد .

پاسخ

دوازده − 7 =