اقدامات بعد از زایمان

مراقبت های بعد از زایمان

بسیاری از خانم ها بعد از زایمان به قدری درگیر مسائل، مشکلات و مراقبت از نوزاد می شوند خود را به طور کامل فراموش می کنند و به فکر سلامتی خود نمی باشند که این مسله می تواند مشکلات زیادی را برای مادران ایجاد کند. خانم هایی که تازه زایمان کرده اند بدانند که باید یک سری مراقبت هایی را در منزل از خود داشته باشند و یا برای انجام یک سری مراقبت ها به پزشک یا ماما مراجعه کنند.

دکتر زهرا سیفی متخصص زنان غرب تهران در باره مراقبت های بعد از زایمان  می تواند مشاوره و راهکارهایی را در اختیار بیمار خود بگذارد که بیمار بتواند راحت تر این دوره را بگذراند و آسان تر با علائم و نشانه های آن خود را تطابق دهد . راه های ارتباطی : 44977660 و پیچ اینستاگرام

 

مراقبت های بعد از زایمان در منزل

اگر در خانمی حین زایمان برش اپیزیوتومی یا برش در ناحیه پرینه انجام شده باشد و بخیه داشته باشد باید یک سری مراقبت هایی را از این ناحیه داشته باشد. شاید بسیاری از خانم ها متوجه نباشند و از همان روزهای اول از گرما درمانی برای کاهش درد در این ناحیه، استفاده کنند. این کار غلط است. بهتر در 24 ساعت اول بعد از زایمان از کمپرس یخ استفاده شود که هم برای تسکین درد ناحیه اپیزیاتومی و هم برای جلوگیری از خونریزی مفید است. بعد از 24 ساعت اول گرما می تواند بسیار کمک کننده باشد. حال این گرما می تواند کمپرس آب گرم، سشوار یا حرارت چراغ مطالعه باشد که این گرما در ناحیه برش قرار می گیرد و می تواند بسیار تسکین دهنده باشد.

وجود درد در ناحیه پرینه پس از زایمان

درد ناحیه اپیزیاتومی تا حدی طبیعی می باشد اما اگر بیش از حد و همراه با سوزش باشد دیگر طبیعی تلقی نمی شود و مادر باید به ماما یا پزشک مراجعه کند.

رعایت بهداشت بعد از زایمان طبیعی

شستشو در افرادی که برش اپیزیاتومی دارند بسیار مهم است و حتما باید از سرم شستشو و یا سرم نمکی برای ضدعفونی این ناحیه استفاده شود. مادر حتما باید توصیه های بهداشتی را رعایت کند. بهتر است روزهای اول بعد از زایمان از توالت فرنگی استفاده کند و با آب ولرم خود را شستشو دهد و از یک شوینده ملایم مانند شامپو بچه روزی دو الی 3 بار استفاده کند. مادر بعد از شستشو حتما باید خودش را خشک کند و سپس از سرم شستشو در ناحیه استفاده کند.

نحوه نشستن صحیح پس از زایمان

نحوه نشستن مادر باید طوری باشد که به بخیه ها فشار نیاید. بنابراین بهتر است به حالت دراز کشیده به پهلو باشد و هنگام نشستن از بالش های مخصوصی که زیر باسن و کمر قرار می گیرد استفاده کند. زمان شیردهی مادر می تواند از این بالش ها برای زیردست، پا و پشت کمرش استفاده کند تا وضعیت مناسبی داشته باشد.

تغذیه بعد از زایمان طبیعی

  • در رابطه با تغذیه مادر باید سعی کند از مواد ملین مانند: آلو، انجیر، روغن زیتون، سبزیجات فیبردار و مرکبات بیشتر استفاده کند و روزی 6 تا 8 لیوان آب بنوشد.
  • مصرف مایعات محرک مانند قهوه و چای به خاطر یبوستی که می تواند ایجاد کند، بهتر است کمتر استفاده شود. در صورت مصرف چای مادر می تواند از چای کم رنگ استفاده کند.
  • مادر باید روزی 6 الی 7 مرتبه پد روزانه خود را تعویض کند. زیرا محیط مناسبی برای باکتری ها و میکروب ها ایجاد می شود
  • حتما باید لباس زیر از نوع نخی استفاده کند و لباس قبل از پوشیدن حتما اتو شود.
اقدامات بعد از زایمان

اقدامات بعد از زایمان

تکنیک های صحیح شیردهی

بسیار از مادران تکنیک صحیح شیردهی را رعایت نمی کنند . در برخی مادرانی که برای اولین بار شیردهی دارند ممکن است ترک نوک سینه ایجاد شود. برای جلوگیری از این عارضه، حتما هنگام شیردهی تکنیک صحیح شیردهی رعایت شود. برخی از این تکنیک ها شامل موارد ذیل است:

  • نوک سینه و هاله سینه باهم در دهان نوزاد قرار گیرد.
  • حتما بعد از هر بار شیردهی یک قطره از شیر خود را روی نوک سینه ریخته شود و فرصت دهند تا در مجاورت هوا خشک شود زیرا برای پیشگیری از ترک سینه از هر کرم دیگری بهتر عمل می کند.
  • مادر در طول روز اگر یک بار سینه خود را شستشو دهد کافی است و نیازی نیست برای هر بار شیردهی با مواد ضدعفونی و صابون شتشود دهد زیرا همین مسله خود باعث خشکی و ترک خوردن نوک سینه می شود.
  • بعد از شیردهی بهتر است با یک دستمال نخی مرطوب نوک سینه پاک شود تا بزاق نوزاد که عاملی برای ایجاد ترک در سینه مادران است از نوک سینه برداشته شود.

 

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم.

با تشکر مدیریت سایت دکتر زهرا سیفی جراح زنان و زایمان

 

مقالات مرتبط با این مطلب:

مراقبت های بعد از زایمان طبیعی

مراقبت های بعد از زایمان سزارین

جراحی زنان و مشکلات بعد از زایمان

 

 

 

 

پاسخ

پنج × 4 =

Call Now Button