انواع حاملگی های پرخطر

انواع حاملگی های پرخطر

مادر شدن آرزو و رویای هر زنی است بسیاری از زنان بدون هیچ مشکلی باردار می شوند و زایمان می کنند حتی متوجه برخی سختی های آن هم نمی شوند اما همین بارداری برای گروه دیگری از زنان بسیار مشکل آفرین می شود. عوامل مختلفی مانند سن بالای مادر، بارداری در سن پایین باعث می شود این اتفاق زیبا را به یک پدیده ناخوشایند تبدیل کند. تمامی خانم ها قبل از بارداری نیاز است که برای مشاوره پیش از بارداری به متخصص زنان مراجعه کنند و کنترل های قبل از بارداری را انجام دهند. بسیاری از خانم ها بعد از باردار شدن به متخصص زنان مراجعه می کنند در این شرایط نیز مراقبت های بارداری را با فواصلی که پزشک تعیین می کند انجام میدهند. در این میان گروهی وجود دارد که جزو حاملگی های پرخطر قرار دارند.

جهت مشاوره و دریافت نوبت از دکتر زهرا سیفی متخصص زنان غرب تهران یا شماره زیر تماس حاصل فرمائید:
تلفن 44977660 و پیج اینستاگرام

چه افرادی جزو گروه حاملگی های پرخطر قرار دارند؟

 • خانم هایی که بارداری آنها با درمان انجام شده یعنی مشکل نازایی داشتند و برای باردار شدن از روش درمانی استفاده کرده اند به خصوص اینکه از داروهای محرک تخمک گذاری استفاده کرده باشند و درمان های کمک باروری مانند باروری با IVF یا باروری با IUI برای آنها انجام شده باشد این افراد نیاز به کنترل دقیق تر و حساس تری دارند و ممکن است فواصل کنترل بارداری آنها با نظر متخصصشان کوتاه تر باشد.
 • افرادی که برای بار اول در سن بالای 30 سال باردار می شوند احتمال بروز بسیاری از عوارض بارداری مانند دیابت بارداری یا فشار خون در این افراد بیشتر است. کنترل های غربالگری سلامت جنین هم در این افراد باید با دقت و حساسیت بیشتری باید انجام شود.
 • خانم هایی که بارداری آنها زیر 18 سالگی اتفاق می افتد هم جزو گروه حاملگی های پرخطر محسوب می شوند.
 • افرادی که در بارداری های قبلی شان مشکلاتی از قبیل سابقه سقط ، سقط های مکرر زیر سه ماهگی ، سابقه زایمان زودرس که منجر به مرگ نوزاد متولد شده یا ایجاد مشکلات زیادی در نوزادی که زنده مانده به وجود آید.
 • خانم هایی که سابقه دیابت دارند و یا خودشان یا خانوادشان مبتلا به این بیماری باشند یا در بارداری های قبلی دیابت داشتند.
 • خانم ها و آقایانی که نسبت فامیلی دور یا نزدیک با یکدیگر دارند بهتر است مشاوره پیش از بارداری را انجام دهند و در صورت نیاز مشاوره ژنتیک و بررسی کروموزومی برای آنها انجام شود که اگر مساله و مشکلی وجود داشت به آنها تذکر و توصیه لازم داده شود.
 • خانم هایی که بارداری آنها چند قلویی است و باید کنترل های بسیار دقیق و با فواصل منظم داشته باشند زیرا  در این افراد عوارض بارداری بیشتری نسبت به بارداری های نرمال وجود دارد.
 • خانم هایی  که بسیار چاق و یا بسیار لاغرند هر دو طیف می تواند خطرناک باشد. توصیه بر ایناست که قبل از بارداری مشاوره انجام شود و در صورتی که در طیف وزن مناسب نیست توصیه لازم انجام شود.
 • خانم هایی که وزن آنها قبل از بارداری زیر 45 کیلوگرم است بیشتر از افراد دیگر با وزن نرمال احتمال دارد که نوزادان کم وزن به دنبا بیاورند بنابراین نیاز است با مشاوره پیش از بارداری با رژیم غذایی خاصی که به آنها داده می ش.د حداقل وزن خود را به 50 کیلوگرم برسانند و سپس باردار شوند. خانم هایی که قبل از بارداری اضافه وزن دارند و اگر شاخص توده بدنی آنها بالای 25 است باید حتما با یک رژیم غذایی مناسب وزن خود را به حد نرمال برسانند زیرا احتمال دیابت و بارداری و زایمان زودرس در این افراد بیشتر می شود.
 • افرادی که سابقه فشار خون بالا در بارداری قبلی داشتند جزو گروه های پرخطر محسوب می شوند و در بارداری آنها باید کنترل دقیق تری انجام شود. فرد در صورت ابتلا به هر نوع بیماری قبل از بارداری مانند آسم، صرع و دیابت اگر داروی خاصی مصرف می کند حتما باید با پزشک در مبان بگذارد. در بسیاری از موارد نیاز است که فرد قبل از بارداری با نظر پزشک متخصص داروهای خود را قطع یا تغییری در نوع داروها بدهد.
انواع حاملگی های پرخطر

انواع حاملگی های پرخطر

مراقبت های پزشکی درحاملگی های پرخطر

 • کوتاه کردن فواصل ملاقات با پزشک متخصص
 • افزایش نوبت های سونوگرافی
 • انجام آزمایشات نجویز شده توسط پزشک متخصص مانند آزمایش CVS یا آزمایش نقص مادرزادی جنین

حاملگی های پر خطر نشان دهنده توجه بیشتری به این افراد است تا از بروز حوادث و مشکلات بارداری که ممکن است این افراد را تهدید کند پیشگیری شود. بنابراین فرد باید نگرانی ها را از خود دور کند و با گرفتن یک مشاوره درست پیش از بارداری و با ویزیت هایی با فواصل کوتاه تر می تواند یک بارداری سالم و ایمن داشته باشد.

 

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر

مدیریت سایت دکتر زهرا سیفی متخصص زنان در غرب تهران

 

مقالان مرتبط با این مطلب:

چندقلو زائی

مراقبت های دوران بارداری

غربالگری های دوره بارداری

 

پاسخ

Call Now Button