بیماری های واژن در سنین باروری

بیماری های واژن در سنین باروری

بیماری های واژن در سنین باروری امروزه در بین خانم ها بسیار رایج می باشد و همه به یک شکل و طریقی دنبال درمان آن هستند .ترشح واژینال از شایع ترین شکایات مربوط به واژن می باشد . وضعیت هایی که سبب ترشح واژینال می شوند از کاندیدیاز واژن ، سرویست کلامیدیایی و واژینوز باکتریال تا کارسینوم سرویکس متغیر هستند . سایر علل غیر عفونی ترشح عبارتند از

  • باقی ماندن جسم خارجی در واژن
  • زخم ها
  • بدخیمی
  • پولیپ های فیبرواپی تلیال از چین های پولیپوئید بافت همبند – مویرگ ها و استرومای پوشیده از اپی تلیوم واژن تشکیل شده اند .

کیست های با منشاء امبریونیک می توانند از اپی تلیوم مزونفریک ، پارامزونفریک و سینوس یوروژنیتال ایجاد شوند .

بیماری های واژن در سنین باروری امکان دارد برای هر کسی اتفاق بیفتد و فرد را ناراحت کند . در همچین مواقعی می بایستی به یک متخصص زنان مراجعه کرد . دکتر زهرا سیفی متخصص زنان غرب تهران  می تواند با تجربیاتی که دارد به کمک خود بیمار بیماری های واژن در سنین باروری را برطرف و درمان کند . جهت تعیین وقت قبلی و مشاوره های لازم می بایستی با شماره های 44977660 تماس حاصل نمائید .

کیست های مجرای Gartner منشاء مزونفریک داشته و معمولا بر روی دیواره جانبی واژن ظاهر می شوند اغلب فاقد علامت بوده و نیاز به درمان ندارند .

آدنوز واژینال با قرار گرفتن در معرض داخل رحمی دی استیل بسترول مرتبط می باشد . جز تحت نظر گرفتن بیمار و لمس پریودیک ضایعات جهت شناسایی ندول هایی که برای رد آدنوکارسینوم واژینال نیازمند بیوپسی هستند اقدام دیگری لازم نیست .شایع ترین علت ضایعات برآمده در واژن و ولو که با علائم فشار و ناراحتی همراهند یکی از اختلالات مربوط به حمایت واژینال نظیر سیستوسل – رکتوسل یا یورتروسل می باشد . سایر ضایعات ژنیتال مانند دیورتیکول یورترا یا گاها کیست های امبریونیک ممکن است نشانه های مشابهی ایجاد نمایند .

خونریزی غیر طبیعی در سنین پس از یائسگی

اتیولوژی خونریزی پس از یائسگی عبارت است از

استروژن های اگزوژن – اندومتریت / واژینیت آتروفیک – سرطان اندومتر – پولیپ های اندومتر یا سرویکس – هیپرپلازی اندومتر – علل متفرقه نظیر سرطان سرویکس – سارکوم رحم – کارنکول یورترال و تروما .

اختلالات خوش خیم : مصرف رژیم هورمونی طی دوران یائسگی می تواند منجر به خونریزی شود .بروز هر نوع خونریزی غیر منتظره به همراه هورمون تراپی انجام نمونه برداری از اندومتر را الزامی می سازد .در صورت ایجاد تغییر قابل توجه در خونریزی withdrawal یا خونریزی breakthrough باید بلافاصله نمونه برداری از اندومتر انجام گیرد .در غیاب هورمون تراپی بروز هرگونه خونریزی پس از یائسگی باید بلافاصله با نمونه برداری از اندومتر مورد بررسی واقع شود .ضخامت حداکثر 4 میلی متر اندومتر در سونوگرافی با کاهش خطر بدخیمی همراه است . بنابراین نیازی به انجام نمونه برداری از اندومتر نمی باشد .

بیماری های واژن در سنین باروری

بیماری های واژن در سنین باروری

پولیپ های اندومتر و سایر ابنرمالیته ها ممکن است  در زنان مصرف کننده تاموکسیفن دیده شوند . این پولیپ ها به احتمال زیاد درگیر اتساع سیستیک غدد فشردگی استرومای اطراف غدد و متاپلازی اسکوامواس اپی تلیوم پوشاننده آن را در پی دارند . میزان بروز آن دسته از پولیپ های اندومتر که با مصرف تاموکسیفن مرتبط نیستند طی سنین باروری با بالا رفتن سن افزایش می یابد اما مشخص نیست که طی سال های پس از منوپوز این میزان افزایش یا کاهش پیدا کند .

تشخیص

جهت یافتن علل خونریزی پس از یائسگی انجام معاینه لگنی برای شناسایی ضایعات موضعی و پاپ اسمیر جهت ارزیابی سیتولوژی از اولین اقدامات ضروری می باشند .

بررسی سونوگرافیک لگن و بخصوص سونوگرافی یا سونوهیستروگرافی واژینال می تواند مطرح کننده دلیل خونریزی باشد .معمولا انجام نمونه برداری اندومتریال به وسیله بیوپسی در مطب هیستروسکوپی با D & C ضرورت می یابد .

ضخامت اندومتر کمتر از 5 میلی متر در سونوگرافی واژینال بعید است که نشان دهنده کانسر اندومتر باشد اما برخی حدود 3 میلی متر را به عنوان  CUT OFF توصیه می کنند .

برخی از خدمات دکتر زهرا سیفی

زایمان سزارین

درمان ناباروری

کیست تخمدان

زایمان طبیعی

راه های ارتباطی دکتر زهرا سیفی

44977660

info@drz-seify.com

پیج اینستاگرام

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر زهرا سیفی

پاسخ

Call Now Button