تعیین جنسیت

تعیین جنسیت جنین

تعیین جنسیت : عموما همه بانوان باردار ، بنا به دلایل مختلفی علاقمند به آگاهی از جنسیت جنین خود می باشند و تمایل دارند قبل از تولد نوزاد از جنسیت آن مطلع گردند.

امروزه پیشرفت علم پزشکی در همه عرصه ها بخصوص در حوزه زنان و زایمان ، دستاوردهای وسیعی ؛ از جمله تعيين جنسيت جنین پیش از تولد را به دنبال داشته است.

از این رو مادران باردار می توانند با مراجعه به متخصص زنان و زایمان ، نسبت به تعيين جنسيت جنین خود اقدام نمایند.

دکتر زهرا سیفی متخصص زنان تهران از بهترین پزشکان زنان و زایمان استان تهران هستند. ایشان با بهره وری از تجربیات بالای خود در این حوزه ، در ارائه بهترین خدمات تشخیصی ، درمانی و زیبایی زنان جزو پیشتازان در حوزه زنان و زایمان به شمار می روند.

تعیین جنسیت

انواع روش های تعیین جنسیت جنین :

در حال حاضر روش های متعددی به منظور تعيين جنسيت جنین وجود دارد که معمولا پس از اتمام هفته نهم حاملگی می توان از طریق هر یک از این روش ها نسبت به آن اقدام نمود.

در ادامه به معرفی و شرح توضیحاتی مختصر پیرامون برخی از رایج ترین این روش ها می پردازیم.

  • آزمایش NIPT :

ساده ترین و ایمن ترین روشی که بدین منظور مورد استفاده قرار می گیرد ، انجام آزمایش خون یا اصطلاحا آزمایش NIPT می باشد. این روش در پیش بینی جنسیت جنین ، دقت بسیار بالایی دارد.

لازم به ذکر است که این روش به دلیل غیرتهاجمی بودن ، برای خانم های بارداری که سن بالایی دارند یا در خانواده آن ها سابقه تولد نوزاد با نقایص مادرزای وجود دارد ، گزینه مناسبی می باشد.

ضمنا ناگفته نماند که در آزمایش NIPT ، امکان بررسی ریسک ابتلای جنین به اختلالات و ناهنجاری های کروموزومی نظیر سندرم داون ، سندرم پاتو و سندرم ادوارد نیز وجود دارد.

در صورتی که تمایل دارید این آزمایش را علاوه بر تعيين جنسيت جنین خود به منظور اطلاع از ناهنجاری های کروموزومی نوزادتان نیز انجام دهید ، باید این موضوع را با پزشک معالج تان مطرح نمایید.

  • سونوگرافی :

از جمله آزمایشات متداولی است که تقریبا همه خانم ها در طول دوران بارداری خود حداقل یک مرتبه انجام می دهند ، این روش نیز غیرتهاجمی بوده و غالبا بین هفته های 18 تا 22 بارداری و گاها در زمان های دیگر بارداری انجام می گیرد.

این روش به اندازه آزمایش NIPT ، دقت ندارد اما تکنسین سونوگرافی می تواند در حین آنالیز جنین و اطمینان از سلامت و رشد طبیعی اعضای بدن وی ، جنسیت جنین را نیز تعیین نماید.

توجه داشته باشید که در این روش ، احتمال خطا وجود دارد و نمی توان انتظار نتایج قطعی از آن را داشت.

تعیین جنسیت

  • آمینوسنتز و CVS :

هر دوی این موارد ، به عنوان تست های تهاجمی برای تعيين جنسيت جنین به شمار می روند که علاوه بر تعيين جنسيت جنین ، به منظور تشخیص وجود ناهنجاری های کروموزومی نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

آمینوسنتز غالبا بین هفته 16 الی 18 بارداری و CVS بین هفته 10 الی 13 بارداری انجام می پذیرد ؛ البته لازم به ذکر است زمان های ذکر شده در برخی موارد ممکن است متغیر باشد.

توجه داشته باشید آمینوسنتز و CVS ، اغلب برای خانم های بارداری که ریسک بروز خطر برای آن ها یا جنین شان وجود دارد توصیه می شود.

نظرات بسته شده است.

Call Now Button