تفاوت ناباروری با IUI و IVF

تفاوت ناباروری با IUI و IVF
روش IUI
درمان ناباروری با  آی یو آی  اغلب برای زوجینی کاربرد دارد که مشکلات هورمونی دارند این عارضه بیشتردر خانم ها رخ می دهد. ناباروری در زوجین بسیار شایع می باشد و روش IUI بسیار موفقیت آمیز و مفید به منظور درمان می باشد. به تزریق اسپرم در داخل دیواره رحم روش IUI می گویند. این روش برای تحریک و فعال کردن اسپرم مردان در آزمایشگاه و انتقال آن به رحم خانم ها انجام می شود.چنانچه خانم های کم سن از این روش استفاده کنند، درصد موفقیت این عمل بسیار بالا می باشد.

تفاوت ناباروری با IUI و IVF

تفاوت ناباروری با IUI و IVF

در روش آی یو آی ازیک لوله ی پلاستیکی کوچک به نام کاتتراستفاده می کنند ، اسپرم ها توسط کاتتر به دیواره رحم برده می شوند. خانم ها بعد از این عمل بهتر است حدود ۳۰ الی ۶۰ دقیقه بی حرکت دراز بکشند. دراین روش نیازی به استراحت مطلق و بستری شدن نیست و قادر است که به امور روزمره و فعالیت های روزمره بپردازد.
روش IUI عوارض جانبی بر رحم نمی گذارد. احتمال دارد بعد از انجام این پروسه، خانم در ناحیه زیر شکم احساس درد جزئی داشته باشد، که امری کاملا طبیعی و جای نگرانی ندارد.

روش IVF
درمان ناباروری با IVF یا (In Vitro Fertilization) مانند IUI یکی از روش‌های کمک باروری به شمار می آید. برخلاف درمان ناباروری با IUI که در آن اسپرم‌ توسط لوله‌ای وارد رحم می ‌شود، در روش آی وی اف تخمک با اسپرم سالم در خارج از رحم، در محیط آزمایشگاه ترکیب می‌ شوند و پس از لقاح مصنوعی، جنین در داخل رحم قرار می گیرد.
مدت زمان این درمان، 4 تا 6 هفته می باشد . درمان با روش IVFبا شروع سیکل قاعدگی خانم ها شروع می شود، که توسط متخصص یا پزشک زنان برای آنان برخی داروهایی تجویز می شود. پزشک زنان بعد از تحریک تخمدان، تخمک های سالم را افزایش می دهد، که برای این منظور به رحم، هورمون مصنوعی تزریق می کنند. چنانچه مشکل باروری از جانب مرد باشد، اقدام به تحریک و فعال کردن اسپرم های ضعیف می نمایند. پس از تحریک اسپرم آن را وارد لوله های رحمی یا فالوپ می کنند تا لقاح با روش IVFصورت گیرد. این عمل با بیهوشی کامل در مطب مجهز پزشک نیز انجام می شود.
کاندیدای روش IUI با IVF
• آقایانی که آنتی اسپرم و آنتی بادی درمایع منی دارند.
• آقایانی که اسپرم ضعیف یا بیش از حد طبیعی داشته باشند.
• خانم هایی که آندومتریوز در تخمدان دارند.
• خانم هایی که دچار ناهنجاری و اختلال در دیواره رحم می شوند.
• آقایانی که دیر یا زود به ارگاسم می رسند.
• خانم هایی که زخم در دیواره رحم یا مشکلاتی در تخمک دارند.
• خانم هایی که مشکلات و عفونت در تخمدان دارند.

برخی از خدمات دکتر زهرا سیفی متخصص زنان غرب تهران

پاسخ