خارش واژن

خارش واژن

احساس خارش در ناحیه‌ ی واژن می‌تواند باعث آزار خانم ها باشد. در کل خارش این ناحیه از بدن در بیشتر موارد مشکل خطرناکی نیستند اما به دلیل مهم بودن این قسمت از بدن همیشه بهترین راه حل مراجعه به پزشک است. در حقیقت این خارش نشان دهنده بیماری هایی است که باعث به وجود آمدن این خارش شده است که از جمله آن ها می توان عفونت واژن نام برد

.

  • دلایل ایجاد خارش

وجود باکتری‌ها در واژن امری طبیعی است اما رشد بیش از حد باکتری‌ها در واقع باکتری های مضر می باشند در واژن می‌تواند منجر به عفونت شود. این عفونت علایم دیگری مانند التهاب، سوزش، ترشحات واژن و بوی بد دارد.

دلیل دیگر خارش در واژن، عفونت قارچی است که یکی از شایع ترین مشکلات در خانم ها می باشد. تقریباً از هر چهار زن، سه نفر در طول عمر خود برخی از نشانه‌های عفونت قارچی را خواهند داشت. از علت های این نوع عفونت  بارداری، مقاربت، مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها و ضعف سیستم ایمنی در بدن می باشد و این موارد  یک زن را بیشتر در معرض خطر ابتلا به این عفونت قارچی قرار می دهد. امروزه به دلیل افزایش استفاده از موارد شیمیایی گاهی این خارش به خاطر این محرک های شیمیایی می باشد مانند : کرم‌‌ها، دوش واژینال، کاندوم‌ها، فوم‌های پیشگیری از بارداری، مواد شوینده، صابون، دستمال توالت معطر و نرم کننده‌های پارچه‌ای و… .

علاوه بر دلایل ذکر شده در بالا، در خانم هایی که دچار یائسگی هستند به علت کاهش تولید استروژن که در اواخر دوران بارداری زنان رخ می‌دهد  باعث خشک شدن و نازک شدن لبه‌های واژن گردد و این امر می تواند دلیل خارش در این دسته از خانم ها باشد.

پیشگیری از ایجاد خارش در واژن

  • عدم استفاده از اسپری های  بهداشتی زنانه در ناحیه واژن
  • استفاده از ماست های دارای لاکتوباسیلوس در رژیم غذائی روزانه
  • استفاده از لباسهای زیر گشاد نخی
  • تعویض لباسهای زیر خیس و مرطوب
  • تعویض لباس زیر هر روز در صورت امکان

و …

درمان خارش واژن

درمان خارش ناحیه تناسلی در زنان بسته به علت ایجاد خارش متفاوت می باشد.

پس بهتر است اگر شما فکر می کنید که نشانه های عفونت واژن و همچنین احساس خارش در این ناحیه از بدنتان را دارید ، حتماً به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

رخی از خدمات دکتر زهرا سیفی متخصص زنان غرب تهران

درمان نابروری

زایمان سزارین

زایمان طبیعی

درمان پولیپ رحم

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر زهرا سیفی متخصص زنان غرب تهران

 

پاسخ

20 + یازده =