خراش اندومتر

خراش اندومتر

خراش اندومتر، روشی است جهت افزایش شانس بارداری به هنگام انتقال جنین فریز شده بعد از لقاح خارج رحمی و یا IVF. این روش شانس لانه گزینی رویان را در دیواره رحم در طول درمان افزایش می دهد.

خراش اندومتر

خراش اندومتر

این روش برای آن دسته از خانم هایی مناسب می باشد که بعد از انتقال رویان، باردار نشده اند و یا مرحله کاشت جنین با موفقیت انجام نشده است. البته در برخی از بیمارانی که برای اولین بار IVF را انجام داده اند و به نتیجه ای نرسیده اند، روش خراش اندومتر توصیه نمی شود.

این روش باعث ترشح بیشتر فاکتورهای رشد، هورمون ها و مواد شیمیایی می شود، در نتیجه، دیواره رحم رویان را راحت تر می پذیرد و شانس بارداری نیز افزایش می یابد. بهترین زمان انجام این روش، قبل از شروع درمان با IVF می باشد. خراش اندومتر نباید همزمان با درمان IVF شروع شود.

اقدامات قبل از روش خراش اندومتر

افرادی که قصد انجام این روش را دارند، بایستی به مدت 4 هفته رابطه جنسی محافظت نشده داشته باشند، و از قرص های پیشگیری استفاده نکنند، تا شانس باروری افزایش یابد.

بهتر است برخی بیماران، نیم ساعت قبل از شروع روش، مسکن مصرف کنند، تا درد و ناراحتی کمتری در حین انجام روش داشته باشند.

قبل از آغاز روش، نیازی به تخلیه مثانه وجود ندارد، مگر اینکه بیمار احساس خوشایندی نداشته باشد.

بیمار بایستی لباس های راحت بپوشد،تا دسترسی به قسمت های تحتانی بدن راحت تر باشد.

نحوه انجام روش خراش اندومتر

این روش در حدود 20 دقیقه طول می کشد و از آنجایی که با درد همراه نیست، اغلب نیازی به بی حسی و یا بیهوشی ندارد. این شیوه، مشابه با انتقال جنین و یا تست اسمیر دهانه رحم می باشد. پزشک در ابتدا با استفاده از اسپکولوم، دهانه واژن را جهت دسترسی به داخل رحم آماده می کند، سپس دهانه رحم نیز با یک گاز استریل تمییز می شود و به آرامی خراشی بر روی دیواره رحم ایجاد خواهد شد.

بعد از انجام این روش، مشاهده مقدار جزئی خون کاملا طبیعی است. یک تا دو ساعت بعد از انجام روش، فرد قادر به انجام فعالیت های روزانه خود خواهد بود. محدودیتی در رژیم غذایی فرد نیز وجود ندارد.

برخی از خدمات دکتر زهرا سیفی متخصص زنان غرب تهران

پاسخ

2 × 3 =