درمان ناباروری + دکتر زهرا سیفی

در حال حاضر باروری و فرزندآوری ، برای زوجین نابارور دیگر یک رویا نیست. خوشبختانه امروزه درمان ناباروری ، با بهره گیری از متدها و تکنیک های نوین محقق شده است تا جایی که می توان این اطمینان را به زوجینی که درگیر ناباروری هستند ، داد که با استفاده از این روش ها می توانند صاحب فرزند شوند. دکتر زهرا سیفی ، جراح زنان و زایمان و نازایی و بهترین متخصص زنان تهران هستند. ایشان با بکارگیری به روزترین متدهای پیشرفته که در راستای درمان نازایی ارائه شده اند ، امکان بارداری و صاحب فرزند شدن را به بهترین نحو ممکن میسر می سازند. ایشان با تکیه سابقه چندین ساله و تجربیاتی که در این زمینه دارند ، تاکنون نتایج رضایت بخشی را برای زوجین نابارور به ارمغان آورده اند.

در ویدئوی زیر صحبت های دکتر زهرا سیفی ، بهترین جراح و متخصص زنان غرب تهران ، درباره درمان ناباروری را ملاحظه می فرمایید.

 

علل ناباروری

پیش از آن که یکی از روندهای درمان ناباروری در تهران اتخاذ شود ، باید علت بروز این عارضه مشخص گردد. به طور کلی ناباروری می تواند از جانب زن ، مرد یا هر دو نفر آن ها اتفاق بیفتد ؛ لذا این تصور که ناباروری صرفا از سوی زن رخ می دهد کاملا اشتباه است. از جمله علل ناباروری در زنان ، می توان به موارد ذیل اشاره داشت :

 • اختلال ترشحات گردنه رحم
 • چسبندگی رحم
 • مقاربت ناقص
 • نارسایی تخمدان
 • و غیره

در خصوص علل ناباروری در مردان نیز باید متذکر شد که در صورت وجود شرایط ذیل ، ناباروری رخ خواهد داد :

 • کم حجم بودن مایع منی
 • کم بودن تعداد اسپرم
 • تحرک ناکافی اسپرم
 • و غیره

روش های درمان ناباروری

در صورت محرز شدن ناباروری از سوی بهترین متخصص زنان غرب تهران ، می توان از طریق روش های باروری اقدام به درمان ناباروری نمود. لازم به ذکر است که اکثریت این متدها ، اثربخش می باشند تا جایی که با اتخاذ مناسب ترین روش ، می توان نازایی را درمان نمود. در ادامه به معرفی و شرح توضیحات پیرامون هر یک از این روش ها پرداخته ایم.

 

درمان ناباروری - دکتر زهرا سیفی

 

 • درمان نازایی با IUI

این تکنیک ، از جمله تکنیک های ساده و بدون درد درمان ناباروری است که برای پیشبرد آن ، از مایع اسپرم مرد ، نمونه گرفته شده و سپس حجم زیادی از اسپرم های با کیفیت مطلوب به درون رحم راه می یابند و به این ترتیب شانس باروری افزایش می یابد. لازم به ذکر است که در مقاربت طبیعی ، تنها 10 درصد از اسپرم ها به رحم زن ورود می یابند و مابقی در واژن مانده و به بیرون می ریزند.

 • درمان ناباروری با IVF

تکنیک IVF ، در مواردی که بنا به هر دلیل اسپرم ، امکان راه یافتن به تخمک در داخل رحم را نداشته باشد ، مورد استفاده قرار می گیرد. جهت انجام عمل IVF ، از تخمک زن و اسپرم مرد ، نمونه تهیه شده و سپس در لابراتوار جنین شناسی اقدامات لازم جهت بارورسازی تخمک و ورود اسپرم به تخمک ، صورت می پذیرد. پس از بارور شدن تخمک ، اجازه می دهند تا جنین تک سلولی ، تکثیر شده و چند سلولی شود و سپس بعد از گذشت 48 الی 72 ساعت ، جنین به رحم زن منتقل شده و در صورت امکان لانه گزینی می کند و بدین ترتیب باروری اتفاق افتاده و در واقع ناباروری درمان می گردد.

 • درمان نازایی با میکرواینجکشن ICSI

دکتر زنان غرب تهران از این روش درمان ناباروری زمانی بهره می گیرد که اسپرم مرد ، کیفیت ، تحرک ، تعداد و شکل معمول را نداشته و روش درمانی IVF نیز پاسخگو نبوده باشد. در عمل میکرواینجکشن ICSI ، در لابراتوار ، یک اسپرم به درون تخمک تزریق شده و پس از لقاح ، سلول تکثیر می گردد و جنین تشکیل می شود.

 

درمان ناباروری - دکتر زهرا سیفی

 • اهدای تخمک

گاهاً علل ناباروری به گونه ای است که با دارو یا تکنیک های فوق الذکر ، قابل درمان نمی باشد. به طور مثال در برخی موارد ، نداشتن تخمک در زن سبب ناباروری می شود ؛ در چنین مواردی به منظور درمان ناباروری ، نیاز به اخذ تخمک اهدایی از داوطلبان دیگر می باشد. در این موارد ، تخمک اهدایی را با اسپرم مرد ، تلقیح کرده و جنین به وجود آمده را به رحم زن نابارور منتقل می کنند.

 •  اهدای جنین

این روش درمان ناباروری در دو حالت مورد استفاده قرار می گیرد ؛ یکی در مواردی که ناباروری از سوی مرد بوده و اسپرم کافی تولید نشود و دیگری در صورتی است که زوج نابارور از سایر روش های درمانی ذکر شده نتیجه ای نگرفته ، اما ارگان های داخلی بدن زن ، توان باروری و نگهداری از جنین را داشته باشند. لازم به ذکر است که این عمل پس از طی مراحل قانونی قابل انجام است و پس از آن می توان جنین اهدایی را در رحم زن جایگذاری کرد. ( جنین اهدایی را می توان از مراکز معتبر اهدا کننده جنین دریافت کرد )

رضایت بیمار از مراجعه به دکتر سیفی ، بهترین دکتر زنان غرب تهران ، جهت درمان ناباروری

 

درمان ناباروری - دکتر زهرا سیفی

مزایای روش IVF

IVF از جمله کارآمدترین روش های درمان ناباروری می باشد که از مزایای متعددی برخوردار است :

یکی از این مهم ترین مزایای IVF ، این است که پیش از انتقال جنین به رحم مادر ، عمل لقاح قابل مشاهده می باشد ؛ لذا در صورتی که اسپرم با تخمک ترکیب نشده باشد ، می توان در دفعات آتی شرایط لقاح را فراهم نموده و با موفقیت بیشتری به درمان نازایی پرداخت. از دیگر مزایای روش IVF ، می توان به استفاده از این روش درمانی برای خانم هایی اشاره داشت که لوله های رحمی ( لوله فالوپ ) نداشته یا لوله های شان آسیب دیده است. با بهره وری از IVF در این بیماران ، می توان بدون هیچ گونه اختلالی به درمان ناباروری پرداخته و به نتایج ایده آلی دست یافت.

البته ناگفته نماند که روش IVF ، محدودیت هایی نیز دارد ؛ به طوری که به گفته بهترین متخصص زنان تهران احتمال موفقیت باروری با استفاده از این روش در خانم هایی که بیش از 40 سال سن دارند نسبت به خانم های جوان تر کمتر است. چرا که کیفیت تخمک های بانوان در 40 سالگی کاهش می یابد.

 

درمان ناباروری - دکتر زهرا سیفی

تشخیص ناهنجاری های جنین پیش از لانه گزینی جنین PGD

به طور کلی بالا بودن سن مادر و همچنین بیماری های ژنتیکی ، می توانند موجب افزایش ریسک بروز ناهنجاری های کرموزومی در نوزاد شوند. در گذشته راهکارهای تشخیص ژنتیک به منظور شناسایی ناهنجاری های کروموزومی در جنین ، قبل از تولد انجام می گرفت و در صورتی که جنین مبتلا به اختلالات و ناهنجاری های ژنتیکی بود ، دستور سقط صادر می شد که قاعدتا این مسئله برای والدین بسیار ناراحت کننده و آزاردهنده بود. خوشبختانه امروزه با بهره وری از تکنیک مدرن تشخیص ناهنجاری های جنین قبل از لانه گزینی ، امکان جلوگیری از بروز ناهنجاری های آزاردهنده ناشی از بیماری های ژنتیکی میسر شده است. به این صورت که 16 تا 18 ساعت پس از لقاح ، تخمک های لقاح یافته از جوانب مختلف بررسی شده و در صورتی که جنین مشکلی نداشته باشد ، آماده انتقال به رحم و لانه گزینی می گردد. بدین نحو درمان ناباروری صورت می پذیرد.

تاثیر سبک زندگی در باروری

 1. خانم هایی که داری اضافه وزن هستند بیشتر در معرض نازایی و اختلال در تخمک گذاری قرار می گیرند و به صورت تقریبی میزان موفقیت این درصد از افراد از درمان با ivf کمتر از 30 درصد می باشد.
 2. آقایانی که دارای اضافه وزن هستند نیز بیشتر به بیماری هیپوگنادیسم مبتلا می شوند. در این بیماری غدد جنسی نمی تواند به میزان کافی هورمون های جنسی تولید نماید.
 3. مردان و زنانی که از دخانیات و مواد مخدر استفاده می کنند ، بیشتر در معرض ناباروری هستند. درصد موفقیت ivf در خانم های سیگاری نصف خانم های غیر سیگاری است.
 4. با توجه به موارد فوق در می یابیم که داشتن سبک زندگی مناسب با رعایت رژیم غذایی خوب ، ورزش کردن و دوری از مصرف الکل و دخانیات در باروری نیز تاثیر دارد.

روش های درمان ناباروری

روش های درمان نازایی ، به سه دسته اصلی تقسیم می شوند:

 1. درمان دارویی ناباروری
 2. عمل جراحی
 3. لقاح کمکی که شامل روش های IUI و IVF می شود

درمان دارویی

داروهایی که اغلب برای درمان ناباروری استفاده می شوند:

 • کلومیفن : تخمک گذاری ماهانه را در زنانی که به طور مرتب یا در کل تخمک سازی در بدنشان اتفاق نمی افتد را تقویت می کند.
 • تاموکسیفن : جایگزین کلومیفن که اگر مشکل تخمک سازی داشته باشید، ممکن است برای شما تجویز شود.
 • متفورمین : مخصوص بیمارانی است که از تخمدان پلی کیستیک (PCOS) رنج می برند.
 • گونادوتروپین : هم تخمک سازی در زنان و هم باروری در مردان را تحریک می کند.

برخی از این داروها ، ممکن است باعث وقوع عوارض جانبی مثل حالت تهوع، استفراغ، سردرد و گر گرفتگی شوند. برای اطلاع بیشتر از این عوارض، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. داروهایی که رحم را تحریک می کنند، برای زنانی که علت ناباروری آن ها مشخص نیست، توصیه نمی شود. چون مشخص نیست که این داروها شانس باردار شدن آن ها را افزایش می دهد یا خیر.

عوارض درمان ناباروری به روش IUI:

بعضی زنان از درد و گرفتگی خفیفی مثل دردهای پریود شکایت داشته اند، ولی در کل IUI خطرات و عوارض زیادی ندارد. اگر برای تحریک تخمک گذاری، از دارو استفاده کنید، احتمال کمی وجود دارد که به سندرم تحریک بیش از حد تخمدان ها مبتلا شوید. همچنین احتمال اینکه بیش از یک جنین در رحم تشکیل شود بالا می رود که می تواند خطرات بیشتری را هم برای مادر و هم برای جنین ها به همراه داشته باشد.

عوارض درمان ناباروری به روش IVF:

این روش درمان کردن ناباروری ، همیشه منجر به بارداری نمی شود که همین مسئله می تواند از لحاظ فیزیکی و احساسی، برای بیمار دشوار باشد. این تکنیک با خطراتی همراه است که سلامت فرد را به خطر می اندازند. برخی از این خطرات:

 • عوارض جانبی ناشی از دارودرمانی، مثل گر گرفتگی و سردرد
 • چند قلو زایی که می تواند برای مادر و فرزندان خطرناک باشد
 • حاملگی خارج از رحم، که در آن جنین داخل لوله فالوپ قرار می گیرد
 • سندرم تحریک بیش از حد تخمدان ها (OHSS) ، که تخمدان ها به داروهای استفاده شده در طول IVF، بیش از حد واکنش نشان می دهند
 • خونریزی یا عفونت: در هر عمل غیر تهاجمی، ریسک خونریزی و عفونت وجود دارد. هر چند احتمال وقوع آن پایین می باشد.

روش های تشخیص ناباروری

برای درمان ناباروری در تهران لازم است ابتدا علت این مشکل بررسی و شناخته شود تا بتوان راه درمانی مناسب را ارائه نمود. در این پروسه قدم اول آزمایش آنالیز اسپرم بوده تا بتوان تولید و کیفیت اسپرم ها را مورد بررسی قرار داد. در صورت سالم بودن نتایج لازم است آزمایشات تکمیلی روی خانم ها انجام شود. از جمله این تست های تشخیصی می توان به آزمایش های ارزیابی تخمک ها و تخمک گذاری ، تعادل هورمونی ، بررسی اختلالات رحمی و لوله های رحمی اشاره نمود.

سایر درمان های موثر در ناباروری

لاپاراسکوپی : خانم هایی که در لوله های رحم و ناحیه دستگاه تناسلی مشکلاتی دارند ، می توان با روش هایی مثل لاپاروسکوپی این نوع از مشکلات را برطرف نمود. ممکن است بعد از درمان و رفع مشکل ، نیاز به انجام روش هایی مثل ivf برای بارداری باشد.

هیستروسکوپی : برای رفع مشکلات رحمی مثل پولیپ ، تومورهای فیبروئیدی و همچنین مشکلات لوله های رحمی از این روش استفاده می شود.

راه های پیشگیری از ناباروری در زنان و مردان

 • مردان باید از حمام کردن با درجه حرارت بالا خودداری نمایند.
 • از قرار گرفتن در معرض سموم صنعتی باید خودداری شود.
 • ورزش کردن به صورت روزانه را در برنامه زندگی خود جای دهید.
 • مصرف کافئین را محدود نمایید.
 • در صورتی که اضافه وزن دارید ، حتما وزن خود را کنترل نمایید.
 • از مصرف سیگار و دخانیات پرهیز کنید.

آیا درمان ناباروری با محدودیت سنی همراه است ؟

در رابطه با درمان عدم باروری در زنان بالای 40 سال لازم است ابتدا صحبت هایی انجام شود تا بتوان در رابطه با درمان احتمالی تصمیم گیری هایی صورت بگیرد. ممکن است برخی از خانم ها بعد از 30 سالگی نابارور شوند. برخی از خانم ها نیز بعد از 42 سالگی قدرت باروری آن ها کاهش پیدا کرده و به همین دلیل گزینه های درمانی باروری محدود می شوند. به همین دلیل لازم است بعد از انجام آزمایشات  از روش هایی نظیر اهدای تخمک ، لقاح مصنوعی و یا آی وی اف استفاده شود. بارداری جایگزین نیز برای زنانی که به یائسگی دچار شده اند ، یکی از روش های درمانی موثر می باشد.

تعریف ناباروری اولیه

در صورتی که زوجین یکسال رابطه جنسی محافظت نشده داشته باشند و سن آن ها کمتر از 35 سال باشد عدم باروری آن ها ، ناباروری اولیه نامیده می شود. در شرایطی که سن زوجین بالای 35 سال باشد ، لازم است برقراری رابطه جنسی محافظت نشده آن ها در طی 6 ماه مورد بررسی قرار بگیرد.

در چه شرایطی باید برای درمان ناباروری اقدام نمود ؟

 • اگر سن خانم بالای 35 سال باشد.
 • اگر سابقه خانوادگی مشکل ناباروری وجود داشته باشد.
 • در صورتی که مرد به بیماری های مجاری ادراری دچار باشد.
 • در صورتی که سابقه سقط جنین به صورت مکرر در خانواده وجود داشته باشد.
 • در شرایطی که سابقه انجام جراحی مجاری ادراری و جراحی های رحم و تخمدان وجود داشته باشد.

درمان ناباروری در آقایان به چه صورت است ؟

 1. تغییر سبک زندگی به معنی تغییر رژیم غذایی ، قطع مصرف دارو ، افزایش تعداد دفعات رابطه جنسی ، ترک کردن برخی فعالیت های ورزشی
 2. تجویز دارو به منظور افزایش تعداد اسپرم و بهبود کیفیت اسپرم ها
 3. انجام جراحی در شرایطی که مشکلاتی مانند انسداد اسپرم و یا واریکوسل وجود داشته باشد.
ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات