دیابت بارداری

دیابت بارداری

یکی از عوارضی که در دوران بارداری مادر و جنین را تهدید می کند دیابت بارداری می باشد . سلول های بدن انسان به دو ماده احتیاج اساسی دارند ، یکی از این ماده ها اکسیژن بوده و دیگری گلوکز یا قند می باشد . غذاهایی که توسط بدن دریافت می شوند و حاوی قند هستند مانند برنج ، نان ، سیب زمینی و هر آنچه که قند دارند حتی میوه ها در بدن به یک قند واحد تبدیل می شوند. این قند واحد گلوکز نام دارد . تمام سلول های بدن انسان برای اینکه به کار خود ادامه دهند نیاز به قند دارند . انسولین ماده ای است که باعث می شود قند دریافت شده به استفاده سلول ها برسد و کاهش انسولین در بدن سبب بالا رفتن قند می گردد در ادامه به توضیح کاهش انسولین در بارداری و چگونگی آن پرداخته می شود .

تاثیر دیابت در زایمان

آن دسته از زنان مبتلا به دیابت حاملگی که نیازی به انسولین ندارد، به ندرت به زایمان زودرس یا مداخله های دیگر نیاز پیدا می کنند . در صورتیکه که وزن  جنین با سونوگرافی 4500 گرم یا بیشتر تخمین زده شده باشد . انجام زایمان سزارین مدنظر قرار می گیرد . زنانی که به علت هیپرگلیسمی ناشتا ، نیاز دارند که با انسولین درمان شوند از نظر وضعیت جنین به طور مداوم تست می شوند و همانند افراد مبتلا به دیابت آشکار تحت درمان قرار می گیرند .

دیابت بارداری

مراقبت درمانی دیابت در حاملگی

سه ماه اول :

اندازه گیری گلوکز در این دوران ضروری بوده و به این خاطر متخصص زنان و زایمان ، زنانی که به دیابت آشکار مبتلا هستند را در شروع حاملگی بستری کرده وتحت مراقبت قرار می دهند . در این دوره از انسولین برای درمان استفاده می شود . خود مادران نیز می توانند با استفاده از گلوکومتر ، گلوکز خود را بررسی نمایند .

در بانوانی که در وزن ایده آل قرار دارند ، بهتر است کالری آن ها در حد kcal/kg30 – 35 در روز باشد این مقدار با سه وعده کامل غذایی و سه میان وعده توسط بدن دریافت می شود . زنانی که وزن پایین تر از حد طبیعی دارند این مقدار کالری به kcal/kg40 در طول روز تغییر می کند و همچنین در زنانی که اضافه وزن دارند این مقدار به kcal/kg24 در روز کاهش می یابد .

سه ماهه دوم :

برای اینکه ناهنجاری ها و نقص های لوله عصبی مورد بررسی قرار گیرد در هفته های شانزده و بیست بارداری ، از تست غلظت آلفافیتوپروتئین سرم مادر استفاده می شود و همچنین سونوگرافی در هفته های هجده تا بیست بارداری که باید با هدف انجام شوند . این چکاپ های دوره ای بسیار حائز اهمیت است . می توان گفت در دوره سه ماهه دوم حاملگی بدن مادر به ثباتی رسیده و از حالت بی ثباتی خارج شده است . بعد از هفته بیست و چهارم عمدتا استفاده از انسولین احتیاج می شود که علت آن افزایش تولید هورمون های حاملگی است .

دکتر زهرا سیفی متخصص زنان غرب تهران در مورد ممنوعیت در بارداری می تواند اطلاعات مفیدی را در اختیار بیمار خود بگذارد که بیمار بتواند راحت تر این دوره را بگذراند و آسان تر با علائم و نشانه های آن خود را تطابق دهد . راه های ارتباطی : 44977660 و پیچ اینستاگرام

 سه ماهه سوم :

در زنانی که دیابت دارد و وزن جنین آن ها از 4500 گرم بیشتر است برای اینکه از خطرات احتمالی جلوگیری شود از سزارین استفاده می شود و زمانی که جنین بزگ نبوده و وضعیت مطلوبی دارد می توان از القای لیبر بهره برد . کاهش میزان انسولین و یا حذف آن در روز زایمان، اهمیت زیادی دارد زیرا بعد از زایمان نیاز به انسولین در مادر به طور قابل توجهی کاهش می یابد .

 کلام آخر

با توجه به حساس بودن دوره باردرای انجام مراقبت های لازم بسیار اهمیت دارد . شما می توانید برای مشاوره های بیشتر به متخصص زنان غرب تهران مراجعه نمایید .

پاسخ

چهار + 13 =