زایمان بدون درد با بی حسی اپیدورال

زایمان بدون درد با بی حسی اپیدورال

فرآیند زایمان طبیعی یک پدیده فیزیولوژیک می باشد که همراه با درد بسیار همراه می باشد. به عبارت دیگر یکی از شدیدترین دردهایی که ممکن است مادران آن را تجربه کنند دردهای زایمان می باشد. به همین دلیل خانم ها رفته رفته از انجام زایمان طبیعی روی برگردانده اند و به زایمان سزارین که با درد کمتری، بیهوشی و بی حسی انجام می شود روی آورده اند. اما در سال های اخیر روش هایی برای انجام زایمان طبیعی معرفی شده که با درد کمتری همراه است که باعث می شود عوارض کمتری هم برای مادر و هم برای فرزند ایجاد شود. شاید عنوان زایمان بدون درد به گوش شما هم رسیده باشد و بخواهید بدانید این روش به چه صورتی انجام می شود و آیا واقعا هنگام زایمان طببعی دردی توسط مادر حس نمی شود؟ پس با ما همراه باشید.

دکتر زهرا سیفی متخصص زنان غرب تهران در زایمان بدون درد با بی حسی اپیدورال می تواند اطلاعات مفیدی را در اختیار بیمار خود بگذارد که بیمار بتواند راحت تر این دوره را بگذراند و آسان تر با علائم و نشانه های آن خود را تطابق دهد . راه های ارتباطی : 44977660 و پیچ اینستاگرام

 

روش های زایمان طبیعی بدون درد

برای تشویق مادران به انجام زایمان طبیعی روش هایی معرفی شد تا درد کمتری را احساس کنند. از جمله این روش ها می تواند به موارد ذیل اشاره کرد:

  • روش های استنشاقی
  • روش داروهای تزریقی

زایمان بدون درد با بی حسی اپیدورال

این روش ها بسته به کم کردن شدت درد تاثیرات متفاوتی خواهند داشت. در این مقاله به توضیح روش داروهای تزریقی پرداخته می شود.

روش داروهای تزریقی کاهش درد زایمان طبیعی

روشی که معمولا بهترین تاثیر را در کم کردن شدت میزان درد دارد روش زایمان طبیعی بدون درد با بی حسی اپیدورال می باشد. در این روش مادر به صورت کاملا آگاهانه درد را در خود مدیریت می کند و راحت تر مراحل زایمان طبیعی را تحمل کند. این روش در فرآیند انجام زایمان تداخلی ایجاد نمی کند و تمام انقباضات رحمی و سطح هوشیاری مادر هنگام زایمان طبیعی تاثیر منفی ندارد.

زایمان بدون درد چگونه انجام می شود؟

طی این روش متخصص بیهوشی پشت کمر مادر را ضدعفونی می کند سپس یک سوزن تو خالی را وارد استخوان های ستون فقرات می کند سپس یک سوزن که اپیدورال نام دارد را وارد این سوراخ می کند و زمانی که سوزن در این بخش قرار گرفت لوله ای نازک در این فضا قرار می دهند و سوزن برداشته می شود. داروی بی حسی از طریق این لوله نازک وارد بدن مادر می شود. این نوع بی حسی، دردهای ناحیه تحتانی بدن را از بین می برد و تداخلی در روند انجام زایمان ایجاد نمی کند.

در چه افرادی می توان از بی حسی اپیدورال استفاده کرد؟

  • خانم های باردار در هر مرحله از  زایمان خود می توانند از این روش استفاده کنند.
  • در خانم هایی که درد زایمان در آنها بسیار زیاد باشد و دهانه رحم آنها بین 5 تا 6 سانتی متر باز شده باشد.
  • خانم هایی که سابقه فشار خون بالا داشته باشند و فرآیند زایمان طبیعی برای آنها مشکل و خطرناک باشد از این روش استفاده می شود.

 

 

پاسخ

Call Now Button