زایمان سزارین

زایمان سزارین

زایمان سزارین را در این بخش بیان می کنیم تا مادران بارداری که قصد انجام زایمان سزارین را دارند بیشتر با این جراحی آشنا شوند .

بهتر است بدانید که طبق آماری که منتشر شده است ده درصد زایمان های جهان به شکل سزارین انجام می شود ، البته نیاز به ذکر است که زایمان سزارین بیشتر از آمار استاندارد جهان است ، در اغلب بانوان ایرانی به دلیل ترس از زایمان های طبیعی ، زایمان سزارین را انتخاب می نمایند .

زایمان سزارین نسبت به زایمان طبیعی علاوه بر تحمل درد کمتر ،انقباظات لگنی رخ نمی دهد ، بانوانی که زایمان سزارین را انجام می دهند تنها دردی را که احساس می کنند درد زمان نقاهت می باشد .

متخصص زنان و زایمان در اغلب موارد سعی می کنند که نوزاد را به شکل زایمان طبیعی به دنیا بیاورند .

در چه مواقعی نیاز است که زایمان سزارین انجام شود ؟

  • کنده شدن جفت
  • بالا بودن فشار خون مادر
  • قرار گرفتن غیرعادی جنین در شکم مادر
  • نارس و یا دیررس بودن جنین
  • وجود مشکل در بند ناف و جفت
  • افت ضربان قلب نوزاد
  • بزرگ بودن سر نوازد نسبت به رحم مادر

آمادگی های قبل از زایمان سزارین

بانوانی که می خواهند زایمان سزارین را انجام دهند ، باید شش ساعت قبل از سزارین از میل نمودن خوردن مواد غذایی اجتناب بورزد ، در زمانی که کیسه آب پاره شود انجام زایمان سزارین به شکل ناگهانی و اورژانسی انجام می شود .

پیش از سزارین پزشک انجام آزمایش خون را به مادر توصیه می کند ، اگر مادر با لخته شدن خون مواجه شده باشد نیاز است که مادر لباس و جوراب های مخصوص را بپوشد .

برای اینکه از عفونت شکم پیشگیری شود نیاز است که شکم با مواد ضد عفونی کننده و پارچه استریل تمیز شود ، به دلیل وارد شدن کاتر به مثانه باید پیش از زایمان مثانه خالی گردد .

زمان عمل سزارین :

زمان عمل سزارین معمولا بین سی الی شصت دقیقه طول می کشد ، در زمان سزارین متخصص زنان یک برش ده سانتی در بخش شکم و رحم ایجاد می کند .

در شکافی که پزشک ایجاد می کند می توان نوزاد را بیرون آورد اما در بخری از مواقع نیاز است که با ابزارهای کمکی نظیر انبرهای مخصوص جراحی استفاده شود .

پس از اینکه نوزاد بیرون آورده شد معاینه های لازم بر روی آن انجام می شود ، پس از آن بند ناف بریده شود و جدا شدن جفت انجام می شود .

مراقبت های پس از زایمان سزارین

تغذیه مادر

آبمیوه های غیرطبیعی ، آبمیوه خام و حبوبات را مادران باید تا شش روز پس از زایمان استفاده نکنند ، نباید مادران در رژیم غذایی خود مرخ سرخ نشده و گوشت را قرار دهند ، سبزیجات آب پز را تا مدتی نباید انجام دهند .

آب انجیر و انجیر و روغن زیتون را باید مادران جهت پیشگیری ازیبوست استفاده نمایند ، جهت پیشگیری از وارد شدن زخم به ناحیه شکم باید بانوان از توالت فرنگی جهت اجابت مزاج استفاده نمایند .

میزان فعالیت بدنی بعد از سزارین

یبوست ممکن است برای مادر به دلیل کم تحرکی ایجاد شود ، بنابراین توصیه می شود که مادران حتما کم کم فعالیت بدنی خود را افزایش دهند ، انجام ورزش های سبک نظیر پیاده روی یکی از راه کارهای پیشگیری از یبوست است .

بانوان باید دقت نمایند که فعالیت های سنگین را نباید انجام دهند بلکه کمی فعالیت خود را افزایش دهند ، هم چنین در برنامه خود استراحت کافی را قرار دهند تا آرامش داشته باشند .

شیردهی پس از سزارین

برای پیشگیری از عفونت توصیه می شود که مادر قبل از شیردادن به نوزاد با آب ولرم سینه خود را شست و شود دهد ، یکی از نکاتی که مادران باید رعایت نمایند این است که در زمان شیردهی حتما از دو سینه استفاده نمایند .

هر گونه علامت غیرعادی را مادران در سینه خود مشاهده نمودند باید پزشک متخصص زنان خود را مطلع نمایند ، در برخی از مواقع مادران با سفتی و قرمزی سینه روبرو می شوند که حتما باید پزشک را مطلع نمایند .

یکی از سوالاتی که اغلب اشخاص بیان می کنند ، این است که چرا باید سزارین انجام شود در ذیل به بیان این موضوع می پردازیم :

چرا سزارین ؟

متخصص زنان و زایمان در صورتی که با معاینات متوجه شود که زایمان طبیعی برای مادر و نوزاد خطرناک است ، جراحی سزارین را توصیه می کند تا خطری مادر و نوزاد را تهدید نکند .

زایمان سزارین

مهم ترین علت های انتخاب زایمان سزارین

بزرگ بودن سر جنین نسبت به لگن مادر :

یکی از نکات مهمی که اغلب متخصص زنان و زایمان سزارین را توصیه می کنند ، بزرگ بودن سر جنین نسبت به لگن مادر می باشد ، معمولا در زمان زایمان مادر درد زیادی را متحمل می شود و به دلیل عدم پیشرفت زایمان ، عدم تطابق در معاینه داخلی رحم متخصص زنان تشخیص می دهد که زایمان سزارین انجام شود .

2- زجر جنین :

یکی از دلایل دیگری که زایمان سزارین توصیه می شود زجر جنین است ، در این مواقع تعداد ضربان قلب جنین غیر طبیعی و بیش از اندازه است در نتیجه با کاهش اکسیژن خون جنین مواجه می شود در نتیجه متخصص زنان و زایمان تشخیص می دهد که حتما زایمان سزارین انجام شود تا مشکل جدی برای جنین رخ ندهد ، در این مواقع سزارین اورژانس انجام می شود .

در شکم مادر جنین به شکل غیرعادی قرار گرفته است

در برخی از مواقع جنین به شکل عرضی در شکم مادر قرار می گیرد در این صورت دیگر سر به پایین و داخل لگن قرار ندارد در نتیجه امکان زایمان طبیعی نیست به همین دلیل زایمان سزارین توصیه می شود .

بسیاری از مادران متقاضی انجام زایمان سزارین هستند ، زایمان سزارین فواید خاص خود را دارد اما توصیه می شود که تا حد ممکن زایمان طبیعی انجام شود .

شما عزیزان برای اینکه کدام زایمان را انجام دهید بهتر است با پزشک متخصص زنان خود مشورت نمایید .

برخی از خدمات دکتر زهرا سیفی متخصص زنان غرب تهران

درمان نابروری

زایمان سزارین

زایمان طبیعی

درمان پولیپ رحم

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر زهرا سیفی متخصص زنان غرب تهران

 

پاسخ

یک × 1 =

Call Now Button