زایمان سزارین

زایمان سزارین

زایمان سزارین را در این بخش بیان می کنیم تا مادران بارداری که قصد انجام زایمان سزارین را دارند بیشتر با این جراحی آشنا شوند .

بهتر است بدانید که طبق آماری که منتشر شده است ده درصد زایمان های جهان به شکل سزارین انجام می شود ، البته نیاز به ذکر است که زایمان سزارین بیشتر از آمار استاندارد جهان است ، در اغلب بانوان ایرانی به دلیل ترس از زایمان های طبیعی ، زایمان سزارین را انتخاب می نمایند .

زایمان سزارین نسبت به زایمان طبیعی علاوه بر تحمل درد کمتر ،انقباظات لگنی رخ نمی دهد ، بانوانی که زایمان سزارین را انجام می دهند تنها دردی را که احساس می کنند درد زمان نقاهت می باشد .

متخصص زنان و زایمان در اغلب موارد سعی می کنند که نوزاد را به شکل زایمان طبیعی به دنیا بیاورند .

در چه مواقعی نیاز است که زایمان سزارین انجام شود ؟

 • کنده شدن جفت
 • بالا بودن فشار خون مادر
 • قرار گرفتن غیرعادی جنین در شکم مادر
 • نارس و یا دیررس بودن جنین
 • وجود مشکل در بند ناف و جفت
 • افت ضربان قلب نوزاد
 • بزرگ بودن سر نوازد نسبت به رحم مادر

آمادگی های قبل از زایمان سزارین

بانوانی که می خواهند زایمان سزارین را انجام دهند ، باید شش ساعت قبل از سزارین از میل نمودن خوردن مواد غذایی اجتناب بورزد ، در زمانی که کیسه آب پاره شود انجام زایمان سزارین به شکل ناگهانی و اورژانسی انجام می شود .

پیش از سزارین پزشک انجام آزمایش خون را به مادر توصیه می کند ، اگر مادر با لخته شدن خون مواجه شده باشد نیاز است که مادر لباس و جوراب های مخصوص را بپوشد .

برای اینکه از عفونت شکم پیشگیری شود نیاز است که شکم با مواد ضد عفونی کننده و پارچه استریل تمیز شود ، به دلیل وارد شدن کاتر به مثانه باید پیش از زایمان مثانه خالی گردد .

زایمان سزارین

زمان عمل سزارین :

زمان عمل سزارین معمولا بین سی الی شصت دقیقه طول می کشد ، در زمان سزارین متخصص زنان یک برش ده سانتی در بخش شکم و رحم ایجاد می کند .

در شکافی که پزشک ایجاد می کند می توان نوزاد را بیرون آورد اما در بخری از مواقع نیاز است که با ابزارهای کمکی نظیر انبرهای مخصوص جراحی استفاده شود .

پس از اینکه نوزاد بیرون آورده شد معاینه های لازم بر روی آن انجام می شود ، پس از آن بند ناف بریده شود و جدا شدن جفت انجام می شود .

مراقبت های پس از زایمان سزارین

تغذیه مادر :

آبمیوه های غیرطبیعی ، آبمیوه خام و حبوبات را مادران باید تا شش روز پس از زایمان استفاده نکنند ، نباید مادران در رژیم غذایی خود مرخ سرخ نشده و گوشت را قرار دهند ، سبزیجات آب پز را تا مدتی نباید انجام دهند .

آب انجیر و انجیر و روغن زیتون را باید مادران جهت پیشگیری ازیبوست استفاده نمایند ، جهت پیشگیری از وارد شدن زخم به ناحیه شکم باید بانوان از توالت فرنگی جهت اجابت مزاج استفاده نمایند .

میزان فعالیت بدنی بعد از سزارین

یبوست ممکن است برای مادر به دلیل کم تحرکی ایجاد شود ، بنابراین توصیه می شود که مادران حتما کم کم فعالیت بدنی خود را افزایش دهند ، انجام ورزش های سبک نظیر پیاده روی یکی از راه کارهای پیشگیری از یبوست است .

بانوان باید دقت نمایند که فعالیت های سنگین را نباید انجام دهند بلکه کمی فعالیت خود را افزایش دهند ، هم چنین در برنامه خود استراحت کافی را قرار دهند تا آرامش داشته باشند .

شیردهی پس از سزارین

برای پیشگیری از عفونت توصیه می شود که مادر قبل از شیردادن به نوزاد با آب ولرم سینه خود را شست و شود دهد ، یکی از نکاتی که مادران باید رعایت نمایند این است که در زمان شیردهی حتما از دو سینه استفاده نمایند .

هر گونه علامت غیرعادی را مادران در سینه خود مشاهده نمودند باید پزشک متخصص زنان خود را مطلع نمایند ، در برخی از مواقع مادران با سفتی و قرمزی سینه روبرو می شوند که حتما باید پزشک را مطلع نمایند .

یکی از سوالاتی که اغلب اشخاص بیان می کنند ، این است که چرا باید سزارین انجام شود در ذیل به بیان این موضوع می پردازیم :

چرا سزارین ؟

متخصص زنان در صورتی که با معاینات متوجه شود که زایمان طبیعی برای مادر و نوزاد خطرناک است ، جراحی سزارین را توصیه می کند تا خطری مادر و نوزاد را تهدید نکند .

مزایای زایمان سزارین

مهم ترین علت های انتخاب زایمان سزارین

بزرگ بودن سر جنین نسبت به لگن مادر

یکی از نکات مهمی که اغلب متخصص زنان و زایمان سزارین را توصیه می کنند ، بزرگ بودن سر جنین نسبت به لگن مادر می باشد ، معمولا در زمان زایمان مادر درد زیادی را متحمل می شود و به دلیل عدم پیشرفت زایمان ، عدم تطابق در معاینه داخلی رحم متخصص زنان تشخیص می دهد که زایمان سزارین انجام شود .

 زجر جنین

یکی از دلایل دیگری که زایمان سزارین توصیه می شود زجر جنین است ، در این مواقع تعداد ضربان قلب جنین غیر طبیعی و بیش از اندازه است در نتیجه با کاهش اکسیژن خون جنین مواجه می شود در نتیجه متخصص زنان تشخیص می دهد که حتما زایمان سزارین انجام شود تا مشکل جدی برای جنین رخ ندهد ، در این مواقع سزارین اورژانس انجام می شود.

در شکم مادر جنین به شکل غیرعادی قرار گرفته است

در برخی از مواقع جنین به شکل عرضی در شکم مادر قرار می گیرد در این صورت دیگر سر به پایین و داخل لگن قرار ندارد در نتیجه امکان زایمان طبیعی نیست به همین دلیل زایمان سزارین توصیه می شود .

بسیاری از مادران متقاضی انجام زایمان سزارین هستند ، زایمان سزارین فواید خاص خود را دارد اما توصیه می شود که تا حد ممکن زایمان طبیعی انجام شود .

زایمان سزارین با بیهوشی

انتخاب نوع زایمان سزارین همیشه از دغدغه های مادران باردار بوده و است. زایمان سزارین با دو روش بیهوشی کامل و بی حسی موضعی امکان پذیر است، اما انتخاب روش مناسب برای زایمان سزارین شما، در وهله اول به نظر دکتر بیهوشی شما بستگی دارد و بعد با توجه به نظر نهایی متخصص زنان و زایمان شما، روش مورد نظر انتخاب می شود.

روش بیهوشی در زایمان سزارین

در روش بیهوشی مانند جراحی های دیگر، مادر باردار را وارد اتاق زایمان می کنند، دستیار جراح زنان در ابتدا علائم حیاتی شما را چک می کند. علائم حیاتی مانند ضربان قلب، نبض، فشار خون و تنفس.

پس از چک کردن علائم حیاتی، دستگاه چک علائم حیاتی به شما وصل می شود تا در طول عمل جراحی مرتبا علائم حیاتی شما زیر نظر دستیار جراح باشد. دکتر بیهوشی در این مرحله، داروی بیهوشی را از طریق رگ خونی، تزریق می کند. تا 30 ثانیه بعد از تزریق، داروی بیهوشی عمل می کند و شما بیهوش می شوید. متخصص زنان و زایمان شما در این لحظه اقدام به زایمان شما می کند. بعد از برش در ناحیه مشخص شده بر روی شکم شما، نوزاد عزیزتان از رحم، متولد می شود.

ریکاوری بعد از زایمان سزارین با بیهوشی

مدت زمانی که شما باید در اتاق ریکاوری سپری کنید در روش بیهوشی بیشتر از روش بی حسی موضعی می باشد، بعد از بیدار شدن شما پس از جراحی و کنترل علائم حیاتی و نبود مشکل خاص ، به بخش منتقل خواهید شد.

زایمان سزارین با بیهوشی

عوارض زایمان سزارین با بیهوشی

نگرانی بیشتر خانم های باردار پس از زایمان سزارین با روش بیهوشی، عوارض داروی بیهوشی است. در این قسمت به برخی از عوارض این روش اشاره می شود:

 • از عوارض مهم در این روش، امکان حساسیت دادن شما به داروی بیهوشی است، که بهتر است نگران این موضوع نباشید، زیرا شما قبل از عمل تحت مشاوره با دکتر بیهوشی قرار می گیرید.
 • ممکن است که داروی بیهوشی بر روی نوزاد شما تاثیر بگذارد ولی به یاد داشته باشید که شما به خاطر داشتن شرایط خاص و وجود برخی از بیماری ها، تحت جراحی با روش بیهوشی قرار می گیرید، که در این شرایط مطمئن باشید منفعت عمل جراحی با بیهوشی بیشتر از ضرر آن است.
 • ممکن است بعد از بیدار شدن، شما دچار حالت تهوع و استفراغ شوید.
 • در روش بیهوشی، شما بلافاصله بعد از متولد شدن نوزادتان، قادر نخواهید بود که او را ببینید.

شما عزیزان برای اینکه کدام زایمان را انجام دهید بهتر است با پزشک متخصص زنان خود مشورت نمایید .

برخی از خدمات دکتر زهرا سیفی متخصص زنان غرب تهران

درمان ناباروری

زایمان سزارین

زایمان طبیعی

درمان پولیپ رحم

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر زهرا سیفی متخصص زنان غرب تهران

پاسخ

نه − چهار =