زایمان

درباره زایمان

پروسه بارداری ، با زایمان خاتمه می یابد. در واقع می توان از زايمان ، به عنوان اوج دوران حاملگی یاد کرد که منتج به تولد یک یا چند نوزاد می گردد.

زايمان به طور کلی به دو روش طبیعی و سزارین قابل انجام می باشد که بسته به وضعیت مادر ، موقعیت قرارگیری جنین و صلاحدید پزشک متخصص زنان ؛ یکی از این روش ها جهت تولد جنین مورد استفاده قرار می گیرد.

در ادامه به ارائه توضیحات مختصری ، در خصوص هر یک از روش های ذکر شده خواهیم پرداخت.

زایمان به روش طبیعی :

در زايمان طبيعي ، مکانیزم طبیعی بدن مادر به تولد نوزاد خواهد انجامید ؛ البته کادر پزشکی نیز مادر را در پروسه زايمان به روش طبیعی ، حمایت خواهند کرد.

لازم به ذکر است که برخی بانوان ، بدون مصرف هیچ گونه دارویی اقدام به زايمان طبيعي نموده و جهت سهولت زايمان و کاهش درد ناشی از آن ، از متدهایی اعم از کنترل تنفس یا تمدد اعصاب بهره می برند.

زایمان

زایمان به روش سزارین :

در برخی موارد به دلیل وجود مشکلات پزشکی ؛ از جمله اختلالات عملکردی رحم ، تنگی فضای لگن یا وضعیت جنین ( وزن بالای جنین ) ، نمایش بریج ( قرارگیری جنین در رحم به شکل عرضی و غیرنرمال ) و غیره ؛ مادر در معرض زايمان سخت قرار گرفته و در نتیجه جراح زنان ، به منظور متولد نمودن نوزاد ؛ ملزم به استفاده از روش سزارین خواهد شد.

لازم به ذکر است که جنین ، جهت خروج از رحم باید در وضعیت نرمال ؛ یعنی در حالتی که سر او رو به پایین باشد ، قرار گیرد.

حال آن که گاهی اوقات ، جنین در وضعیت بریج است ؛ به نحوی که پاها یا باسن او در جهت پایین بوده و در حقیقت این حالت ، عکس وضعیت قرارگیری جنین در حالت نرمال می باشد.

در زايمان به روش سزارين ، پزشک با ایجاد یک برش در جدار شکم و رحم مادر ، اقدام به خارج نمودن جنین از رحم می نماید.

به طور کلی در شرایطی که به دنبال علل پزشکی که پیشتر به آن اشاره شد ، مادر قادر به زايمان به روش طبيعی نباشد ؛ زایمان به روش سزارین مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

دکتر زهرا سیفی متخصص زنان و زایمان ، از برجسته ترین پزشکان متخصص زنان و زایمان استان تهران می باشند که در راستای ارائه موثرترین و کارآمدترین خدمات درمانی و زیبایی زنان از پیشتازان این حوزه به شمار می روند.

خانم های محترمی که در دوران بارداری به سر می برند ؛ می توانند به مطب دکتر سیفی مراجعه نموده و تحت نظر ایشان ، سیکل حاملگی خود را در سلامت کامل سپری نموده و زايماني موفق و ایمن داشته باشند.

پاسخ

Call Now Button