سرطان تخمدان

سرطان تخمدان

تصور بسیاری از افراد درباره انواع سرطان ؛ از قبیل سرطان تخمدان بر این است که این بیماری قابل کنترل و درمان نبوده و بسیار ناامید کننده می باشد. بر خلاف تصور عموم باید گفت ؛ امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی ، امکان درمان بسیاری از بیماری ها از جمله انواع سرطان محقق شده است.

لازم به ذکر است سرطـان تخمدان یکی ازانواع سرطان است که در بین زنان رایج می باشد. در این بیماری در صورت تشخیص به موقع و انجام مراحل اولیه جهت درمان ، امکان موفقیت درمان بسیار بالا می باشد.

شما عزیزان در صورت مراجعه بهنگام به متخصص زنان و تشخیص به موقع سرطان تخمدان ، می توانید از پیشروی آن جلوگیری به عمل آورده و با شروع فرآیند درمان ؛ احتمال درمان این بیماری را میسر سازید.

دکتز زهرا سیفی بهترین متخصص زنان تهران از برترین پزشکان جراح زنان در تهران می باشند ، شما می توانید در راستای درمان انواع بیماری های زنان با طیب خاطر به مطب ایشان رجوع فرمایید.

حالت های سرطان تخمدان

به طور کلی تومورهای سرطانی تخمدان ، از پوسته تخمدان شروع به رشد می کنند و ممکن است هریک از سه حالت زیر را ایجاد کنند :

  1. حالت کم خطر یا عدم وجود سرطان ( خوش خیم )
  2. کمی خطرناک تا مرز بدخیم ( تا حدی بدخیم )
  3. کاملا خطرناک و سرطانی ( بدخیم )

برای درمان سرطان تخمدان ، باید به اندازه تومور و مرحله تومور توجه کرد. با توجه به این مسائل پزشک متخصص می تواند تصمیم بگیرد که این نوع سرطان با عمل جراحی قابل درمان می باشد یا خیر ؟

سرطان تخمدان

درجات سرطان تخمدان

پزشک متخصص زنان و زایمان  قبل از درمان به بررسی این موضوع می پردازد که سلول ها در چه مرحله ای و تا چه اندازه رشد کرده اند. همچنین پزشک این مسئله که تا چه حدی سلول های سالم ( سلول های متمایز ) ، شبیه به سلول های نا به هنجار شده اند را نیز تشخیص می دهد.

درجات سرطان تخمدان به شرح ذیل می باشد :

  1. رشد سلول ها کم بوده و در قسمت های دیگر پخش نمی شود ( درجه میزان کم یا خوب متمایز )
  2. رشد سلول ها از تومور به لگن خاصره و شکم منتشر می شوند ( درجه متوسط یا نسبتا متمایز )
  3. رشد سلول ها سریع بوده و به سرعت پخش می شوند ( درجه بالا و عدم تمایز )

مراحل سرطان تخمدان

سرطـان تخمدان ، برخلاف سایر سرطان ها که در جریان خون داخل شده و پخش می شوند ؛ صرفا در داخل شکم و رحم منتشر می شود و در موارد بسیار کمی در جریان خون وارد می شود.

تومورهای تخمدان با توجه به گستردگی رشد جهت تشخیص و درمان به مراحل ذیل تقسیم می شوند :

  • مرحله ای که تومور در تخمدان می باشد.
  • مرحله ای که تومور از تخمدان به رحم انتقال می یابد.
  • مرحله ای که تومور علاوه بر تخمدان و رحم به شکم پخش می شود.
  • مرحله ای که تومور تا ناحیه سینه انتشار می یابد.

سرطان تخمدان

تشخیص سرطان تخمدان

موفقیت درمان سرطان تخمدان ؛ به تشخیص زودرس آن بستگی دارد که با مراجعه به موقع به بهترین متخصص زنان امکان پذیر می گردد.

لازم به ذکر است که در تشخیص سرطـان تخمدان ، یکی از فاکتورهایی که همیشه باید مدنظر قرار گیرد سن بیمار است ؛ چرا که تومورهای بوردرلاین که نوعی از سرطـان تخمدان هستند ، غالبا در سنین قبل از یائسگی رخ می دهند و تومورهای ژرم سل معمولا خانم های جوان تر را درگیر می کنند.

در این جا باید خاطر نشان شد که تومورهای تخمدان ، اغلب در مراحل اولیه فاقد علائم بوده و برخی از آن ها در مراحل سوم و چهارم ، تشخیص داده می شوند.

به طور کلی شایع ترین شکایت های بیماران مبتلا به سرطـان تخمدان ؛ به صورت درد یا ناراحتی مبهم شکم ، بی نظمی قاعدگی ، سوء هاضمه و سایر اختلالات خفیف گوارشی طی چند ماه اخیر می باشد.

بنابراین باید در خانم های 40 تا 69 ساله در صورت وجود علائم فوق ، شک به بدخیمی سرطان شود.

توجه داشته باشید که پیشروی بیماری ؛ علاوه بر موارد فوق ، منجر به تشدید ناراحتی و اتساع شکمی می گردد.

همچنین باید توجه داشت که افزایش فشار داخل شکمی یا تراوش مایع به داخل حفره های پلور ، می تواند به بروز اختلالات تنفسی برای بیمار بیانجامد.

نظرات بسته شده است.

Call Now Button