سرطان رحم

 سرطان رحم

قبل از اینکه خانم ها یائسه بشوند در هر ماه آندومتر ساخته می شود و در زمان قاعدگی از بدن خانم ها خارج می شود رحم در لگن به عنوان یک عضو عضلانی است که مثل حفره هایی در میانه بدن واقع شده که توسط بافتی  به نام آندومتر احاطه شده است

در طول چند سال قبل یا بعد از دوران یائسگی به دلیل تغییرات در سلولها ی آندومتر  سرطان رحم به وجود می آید که تفاوتهای بسیاری بین سرطان رحم و دهانه رحم می باشد.

چه عواملی باعث ایجاد سرطان رحم می باشد؟

یکی از عواملی که در بروز سرطان رحم دخیل است داشتن اضافه وزن است. با این وجود هنوز علت رشد و سرطانی شدن سلولهای غشای مخاطی مشخص نشده است.

در زنان بالای 60 سال سرطان رحم شایعتر از زنان زیر 30 سال می باشد. باردارشدن خانمها و بچه دارشدنشان باعث کاهش خطر ابتلا به این سرطان است.

چه چیزهایی از علائم سرطان رحم می باشد؟

ترشحات غیر طبیعی واژن که بوی نامطبوعی دارند.

خون ریزی های غیر طبیعی در بین عادت ماهیانه

خونریزی های غیر طبیعی واژن بعد از دوران یائسگی

احساس درد ویا خونریزی در هنگام داشتن رابطه

اغلب زنان با خونریزی از ناحیه واژن روبرو می شوند که در صورت بروز این خونریزی ها ی غیر منتظره و ناگهانی باید فورا به پزشک مراجعه نمایند.

سرطان رحم چگونه تشخیص داده می شود؟

در ابتدا برای تشخیص این بیماری دکتر زهرا سیفی متخصص زنان و زایمان  یک سری آزمایشات برای بیمار تجویز می نماید

سونوگرافی از لگن  و همچنین نمونه  برداری از بافت سطحی رحم که در این مرحله یک میله باریک مجهز به دوربین های بخصوص را از دهانه رحم عبور می دهند و داخل رحم را می بینند از راه های تشخیص سرطان رحم است.

درمان سرطان رحم چیست ؟

یکی از روشهای درمان پرتو درمانی می باشد که کمک به عمل جراحی فرد می کند در صورتیکه فرد در مرحله عود کردن و مرحله پیشرفت بیماری خود باشد  از این روش استفاده می شود .

یکی دیگر ازروشهای درمان برداشتن رحم وتخمدان  ( عمل هیسترکتومی ) است که پزشکان برای 90  درصد افراد از این روش استفاده می کنند. هیچ مدرک مطمئنی در خصوص هورمون درمانی و شیمی درمانی سرطان رحم در حال حاضر موجود نیست و باید همچنان به بررسی ها و تحقیقات در این خصوص ادامه داد.

برخی از خدمات دکتر زهرا سیفی متخصص زنان و زایمان

زایمان سزارین

زایمان طبیعی

درمان پولیپ رحم

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر زهرا سیفی متخصص زنان و زایمان

 

پاسخ

Call Now Button