سوالات متداول در زمینه ی کیست تخمدان

سوالات متداول در زمینه ی کیست تخمدان

امکان دارد که با پارگی این کیست ها تعداد این کیست ها افزایش یابد؟

بغیر از مواردی که کیست بدخیم است این احتمال وجود ندارد.البته در موارد بدخیم نیز چون دیواره ها بسیار زخیم اند احتمال پارگی آنها وجود ندارد.به همین دلیل پارگی کیست ها اغلب در کیست های خوش خیم و فیزیولوژیک همراه با یک درد ناگهانی و شدید خواهد بود. این درد سه تا چهار ساعت طول می کشد و در سونوگرافی هم قابل تشخیص است.گاها کیست ها دچار خون ریزی می شوند.یک هفته بعد از تخمک گذاری احتمال پارگی کیستها بیشتر است.امکان دارد خون به داخل شکم ریخته و در سونوگرافی این خون دیده شود.در افرادی که دارای بیماری هایی مانند مشکلات قلبی عروقی و اختلالات خونی اند و از داروهایی مانند وارافین و هپارین برای ضد انعقاد استفاده می کنند احتمال خونریزی بیشتر است.گاها به دلیل ادامه دار بودن خون ریزی پزشک مجبور به جراحی می شود.

سوالات متداول در مورد کیست تخمدانخونریزی های زیاد و شدید در دوره ی پریود می تواد نشانگر کیست تخمدان باشد؟

مقدار خون ریزی دردوره ی پریود جزو علایم کیست تخمدان محسوب نمیشود.

آیا تنبلی تخمدان قابل درمان است؟

اگر تخمدان پلی کیستیک باشد درمان دارد.اما اگر این تنبلی تخمدان در افرادی باشد که دچار یائسگی زود رس باشند که در زیر چهل سالگی اتفاق می افتد؛درمان موثری وجود ندارد.با هرمون درمانی می تواند نتایجی را به دست آورد اما باروری خیر.

آیا تغذیه ( مثلا خوردن جگر مرغ) در بروز کیست تخمدان موثر است؟

داده های علمی برای تایید نقش جگر مرغ در کیست تخمدان وجود ندارد اما استعمال سیگار می تواند احتمال بروز کیست های فیزیولوژی و هورمونی را در تخمدان بالا ببرد.

تاثیر کیست تخمدان بر زایمان و بارداری چگونه است؟

بر روی نوع زایمان تاثیری ندارد اما بر روند بارداری می تواند تاثیر داشته باشد.چرا که برخی از این کیست ها احتمال ناباروری را در افراد افزایش می دهند.مثلا ارتباط مستقیمی بین ناباروری و تخمدان پلی کیستیک وجود دارد.

در دوره ی بیماری کیست تخمدان بیمار باید از چه رژیم غذایی پیروی کند؟

بیمار باید در این دوره از نوشیدن نوشابه ،آب میوه های صنعتی و غذاهای شیرین اجتناب کند. در کل به غیر از این موارد نیاز به رژیم خاصی نخواهد بود.بعلاوه فرد بیمار باید مقدار سبزیجات تازه و غذاهای فیبری را در وعده های غذایی خود افزایش دهد.

خانم ها هر چند وقت یک بار برای چکاب و بررسی های لازم به پزشک مراجعه کنند؟

خانم ها باید در طول دوره های یک ساله به پزشک مراجعه کرده و معاینه شوند.اما خانم هایی که دارای سن بالای 50 سال می باشند باید هر شش ماه یک بار به پزشک مراجعه کنند چرا که احتمال بروز کیست ها و سرطان های تخمدان در این سن افزایش می یابد.

برخی از خدمات دکتر زهرا سیفی متخصص زنان غرب تهران

درمان نابروری

زایمان سزارین

زایمان طبیعی

درمان پولیپ رحم

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر زهرا سیفی متخصص زنان غرب تهران

 

 

پاسخ

Call Now Button