شدت درد زایمان طبیعی

شدت درد زایمان طبیعی

درد زایمان به علت فشار و انقباضات عضلات شکم و رحم و ایجاد فشار به دهانه رحم ایجاد می شود. با انجام روش هایی می توان شدت این درد ها را کمتر کرد. واکنش هر فرد نسبت به درد و زمان تولد نوزادانشان با یکدیگر متفاوت است. یکی دیگر از عوامل افزایش شدت درد زایمان طبیعی ، تلقین می باشد. شنیدن تجارب فرد از زایمان های قبلی یا دیدن کلیپ های زایمان یا تعاریف افراد دیگر از زایمان های خود در بروز ترس از زایمان نقش مهمی دارد. فردی که در شرایط نامناسب زمان بارداری خود را گذارنده باشد یا در مرکزی که نارضایتی داشته زایمان کرده هم می تواند عاملی برای ایجاد ترس و تلقین درد در فرد می باشد.

انواع دردهای زایمان

در اواخر دوره بارداری معمولا در هفته های 33 یا 34 بارداری انقباضاتی روی شکم احساس می شود که ممکن است پس از مدتی برطرف شوند. این انقباضات در حقیقت مقدمه ای است از انقباضات یا دردهای اصلی زایمان هستند به تدریج این انقباضات منظم و پیوسته می شوند و توام با درد می شوند و هر چه به سمت تاریخ زایمان نزدیک می شود این فواصل درد و انقباضات کمتر می شود تا زمانی که فاز اصلی زایمانی آغاز شود و بدن برای خروج نوزاد از کانال زایمان آماده شود. به جز انقباضاتی که در حقیقت در رحم رخ می دهد آمادگی های دیگری هم در رحم خانم باردار اتفاق می افتد که می توان گفت حاصل همین انقباضات است. معمولا برای کاهش دردهای زایمان از دو روش استفاده می شود : روش های دارویی و روش های غیر دارویی

دکتر زهرا سیفی متخصص زنان غرب تهران در باره کاهش دردهای زمان زایمان ، مشاوره و راهکارهایی را در اختیار شما عزیزان قرار میدهد تا بتوانید کمترین درد را هنگام زایمان داشته باشید و آسانترین زایمان را تجربه کنید.
راه های ارتباطی با دکتر زهرا سیفی
تلفن 44977660 و پیج اینستاگرام

 

انقباضات رحمی کاذب و انقباضات واقعی

هم انقباضات واقعی هم انقباضات کاذب هر دو تکرار می شوند و با درد مختصر همراه است. با این تفاوت که انقباضات واقعی با گذشت زمان درد تشدید می یابد و فواصل بین دردها با گذشت زمان کمتر می شود و با استراحت و مصرف مسکن بهتر نمی شوند، اما انقباضات کاذب با گذشت زمان درد کمتر می شود و شدت آن پایین می آید. در دردها و انقباضات واقعی باید حتما با پزشک تماس گرفته شود و اطلاعات درست به او داده شود. در انقباضات زیاد پزشک تصمیم به معاینه می گیرد که آیا دهانه رحم باز، نرم شده یا اینکه فرد در فاز زایمان قرار گرفته یا نه؟

دردهای زایمان از چه زمانی آغاز می شود؟

معمولا دردهای زایمان از هفته 37 تا 40 آغاز می شود و شامل یک سری از علامت هایی است که خانم باردار احساس نزدیک بودن زمان زایمان را دارد.

شدت درد زایمان طبیعی

شدت درد زایمان طبیعی

علائم شروع زایمان

  • احساس افتادن جنین به داخل لگن
  • افزایش ترشحات گاهی اوقات این ترشحات ممکن است خونی شوند.
  • پارگی کیسه آب
  • درد کمر و پایین شکم
  • انقباضاتی رخ می دهد که باعث می شود شکم شل و سفت شود.

روش های کاهش درد زایمان

  • گرفتن اطلاعاتی از تجارب قبلی افرادی که در این امر موفق بودند.
  • استفاده از روش هایی مانند یوگا و هیپنوتیزم .
  • شرکت در کلاس های آمادگی زایمان که اطاعات لازم را در این حیطه در اختیار شرکت کنندگان قرار می دهند .
  • انجام ورزش های بارداری که بتوان یک دوره بدون استرس و با آرامش زیاد را پشت سر گذاشت.

مقالات مرتبط با این مطلب:

زایمان طبیعی بدون درد

مزایای زایمان طبیعی

کلاس های آمادگی برای زایمان

پاسخ

دو × سه =