شرایط زایمان در آب

شرایط زایمان در آب

یکی از موفق ترین روش های زایمان طبیعی، زایمان در آب است. خانم هایی که یک بار سابقه زایمان در آب را داشته اند خاطره شیرین تری را نسبت به بقیه در ذهن خود دارند. زایمان در آب طرفداران زیادی دارد و بسیاری از خانم های باردار خواستار زایمان در آب هستند. در این نوع زایمان ترس، اضطراب و درد هنگام زایمان هم بسیار کمتر است. زایمان در آب یکی از روش های زایمان فیزیولوژیک است که با تکنیک های ضد درد دارویی به مادر کمک می کند تا درد زایمان به حداقل برسد. زمانی مادر در آب قرار می گیرد حس درد زایمان و زمان لیبر به حداقل می رسد. آب پایانه های عصبی درد را می بندد، عروق را باز و عضلات را ریلکس می کند.

جهت مشاوره و دریافت نوبت از دکتر زهرا سیفی متخصص زنان غرب تهران یا شماره زیر تماس حاصل فرمائید:
تلفن 44977660 و پیج اینستاگرام

زایمان در آب چگونه است؟

  • زمان لیبر و زایمان هر دو در آب باشد . به جهت اینکه برای انجام زایمان در آب فضای وسیع تر و استخرهای بزرگ تری نیاز است تا مادر بتواند هم لیبر و هم زایمان را در آب بگذراند معمولا در ایران کمتر از کشورهای دیگر انجام می شود.
  • زایمان در خشکی و لیبر در آب باشد . این روش در ایران بیشتر انجام می شود.

خطرات زایمان در آب

  • پارگی کیسه آب برخی افراد و بروز عفونت های مکرر و عفونت های ریوی در جنین.
  • بروز مرگ ناگهانی نوزاد. در کسانی که به هر دلیلی خون ریزی هنگام زمان زایمان داشته باشند پارگی کیسه آب و خون ریزی هایی که پشت جفت اتفاق می افتد .

فواید زایمان در آب

زمانی که میزان باز شدن دهانه رحم مادر به 4 یا 5 سانت رسید باید وارد آب شود. مادر در آب به یک بی وزنی می رسد که باعث می شود فشار بر ماهیچه ها و کل بدن کمتر شود. در آب انقباضاتی که باعث ایجاد درد در مادر می شود کمتر و میزان ترشح اندورفین بیشتر می شود در نتیجه مادر درد کمتری را احساس می کند و یک زایمان بهتر و مناسب تری را تجربه می کند. از جمله فواید زایمان در آب می توان به نکات زیر اشاره کرد:

  • کاهش تعداد سزارین ها
  • کاهش میزان پارگی در خانم ها
  • استرس و فشار روحی کمتر
  • افزایش مشارکت مادر و پدر
  • کمک پدر در کنار همسر خود حتی هنگام ورزش های قبل از زایمان استخر
  • ضربه کمتر به مادر
شرایط زایمان در آب

شرایط زایمان در آب

زایمان در آب برای کدام دسته از زنان مناسب است؟

مادران در دوره بارداری در کلاس های بارداری شرکت می کنند و بسته به نیاز آنها ورزش های بارداری را برای آنها برنامه ریزی می کنند و مشاوره داده می شوند ، بعد از گذشت این دوره بسته به شرایط اقتصادی و اجتماعی و در شرایطی که در آن احساس آرامش می کنند نوع زایمان برای آنها مشخص می شود. اما گاهی اوقات به دلیل بروز برخی مشکلات مانند پارگی کیسه آب و علل عفونی زایمان هنگام زایمان  شرایط جسمی مادر عوض می شود و بر اساس آن باید روش دیگری از زایمان انتخاب شود.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر

مدیریت سایت دکتر زهرا سیفی متخصص زنان در غرب تهران

مقالات مرتبط با این مطلب:

زایمان طبیعی

زایمان طبیعی بدون درد

زایمان سزارین

پاسخ

Call Now Button