عفونت لگنی

عفونت لگنی

عفونت های لگنی و واژن یکی از عفونت های شایعی است که ممکن است در خانم ها رخ دهد. در این رابطه باید به چند نکته توجه کرد:

یکی از مسائل مهم در ایجاد عفونت های لگنی نحوه پوشش خانم ها به خصوص در دخترخانم های جوان و دختر بچه ها می باشد. واژن یک محیط گرم و مرطوب است و این محیط مستعد رشد قارچ می باشد و استفاده از لباس های لی، استرج و تنگ این شرایط را فراهم می کند. به طور کلی اگر بدن هیچ ارتباط هوایی نداشته باشد این محل برای تشکیل عفونت های قارچی آماده می شود.

عفونت لگنی

عفونت لگنی

یکی دیگر از مسائلی که در عفونت های لگنی به وجود می آید، درد هایی است که در ناحیه لگن رخ می دهد. به جز درد های زمان عادت ماهانه در ناحیه لگنی عفونت های لگنی نیز باعث بروز این دردها در این ناحیه می شود. اگر این عفونت های مزمن و دردناک درمان نشود ممکن است به مرور زمان باعث چسبندگی و انسداد لوله های رحمی شود و در طولانی مدت علاوه بر دردهای مزمن فرد را دچار ناباروری می کند.

علت بروز عفونت های لگنی

ورود یک باکتری به داخل سیستم تناسلی خانم ها و رسیدن آن از داخل رحم و لوله های فالوپ به داخل حفره لگن و شکمی است و باعث بروز التهاب و عفونت در ناحیه و در نتیجه ایجاد تورم و درد می شود. عفونت هایی که در ناحیه لگن ایجاد می شود. این بیماری توسط باکتری های زیادی ایجاد می شود که شایع ترین آنها باکتری هایی مانند سوزاک یا کلامدیا است که در اثر مقاربت به وجود می آید. درد هایی که معمولا در نتیجه اختلالاتی مانند عفونت در رحم، تخمدان ها، لوله های رحمی، کلیه و روده ها ایجاد می شود، از زیر ناف شروع تا کشاله ران ادامه پیدا می کند.

دکتر زهرا سیفی متخصص زنان غرب تهران در باره اختلالات رشد جنین می تواند مشاوره و راهکارهایی را در اختیار بیمار خود بگذارد که بیمار بتواند راحت تر این دوره را بگذراند و زایمان راحتی داشته باشد.

علائم وجود عفونت در لگن

  • ترشحات زیاد بدبو، شیری و پنیری شکل و خارش های زیاد
  • درد در ناحیه زیر شکم و ناحیه کمر و لگن
  • سوزش ادرار
  • در نوع مزمن باعث بهم خوردن قاعدگی
  • در موارد حاد باعث ایجاد تب در بیمار

تشخیص و درمان عفونت های لگنی

تشخیص این بیماری با شرح حال بیمار و معاینه سرپایی پزشک انجام می شود. داروهایی که پزشک برای درمان تجویز می کند شامنل یک سری آنتی بیوتیک ها می باشد که در موارد خفیف به صورت قرص و در موارد حادتر گاها مجبور به بستری و تزریق آنتی بیوتیک به صورت وریدی می باشند. این عفونت ها ممکن است پس از درمان دوباره پس از درمان عود کنند. بنابراین یک تغییر در شیوه زندگی و نحوه لباس پوشیدن می تواند از بروز این بیماری جلوگیری کرد.

 

 

 

پاسخ

4 × یک =