علائم حاملگی مولار

علائم حاملگی مولار

دوران بارداری یکی از دوره های بسیار مهم در طول زندگی یک خانم می باشد که طی آن باید به تمام علائم ایجاد شده در بدن خود توجه وبژه ای داشته باشند. گاهی با وجود مراقبت های لازم مشکلات و بیماری هایی ایجاد می شود که نیازمند بررسی های بیشتر و دقیق تر می باشد. یکی از این مشکلات خونریزی های غیرطبیعی می باشد و یکی از مهم ترین عوامل خونریزی در این دوران عامل حاملگی مولار می باشد. در این میان این سوال مطرح می شود که حاملگی مولار یا بچه خوره چیست و آیا برای سلامتی مادر خطرناک می باشد؟ با ما همراه باشید.

دکتر زهرا سیفی متخصص زنان غرب تهران در علائم حاملگی مولار می تواند اطلاعات مفیدی را در اختیار بیمار خود بگذارد که بیمار بتواند راحت تر این دوره را بگذراند و آسان تر با علائم و نشانه های آن خود را تطابق دهد . راه های ارتباطی : 44977660 و پیچ اینستاگرام

حاملگی مولار چیست؟

حاملگی مولار یا بچه خوره زمانی ایجاد می شود که لقاح سلول های جنسی به صورت نامناسب اتفاق بیفتد و حاصل آن یک حاملگی باشد. حاملگی مولار شامل یک اختلال کروموزومی می باشد و طی آن رشد جنین به طور کامل محدود می شود که باعث می شود فقط جفت داخل رحم را تشکیل شود و به اصطلاح حاملگی مولار اتفاق می افتد.

علت حاملگی مولار

به طور طبیعی کروموزوم های یک جنین نرمال به صورت XX 46یا XY 46 می باشد. در حاملگی مولار ممکن است یک تخمک خالی با یک اسپرم لقاح پیدا کند و نصف کروموزوم های طبیعی تشکیل شود و یا ممکن است یک تخمکی که تقسیم نشده توسط اسپرم لقاح پیدا کند. به این ترتیب کروموزوم ها سه برابر XX 23 یا XY  23 خواهد بود که در هر کدام از این موارد نقص رشد جنین را خواهیم داشت. بنابراین رشد جنین کاملا محدود می شود و فقط جفت رشد می کند.

حاملگی مولار در چه سنی ایجاد می شود؟

  • حاملگی مولار معمولا در خانم هایی که در اوایل سن باروری هستند ایجاد می شود. یعنی سال هایی که سیکل های قاعدگی آنها به تازگی شروع شده و خود شروع سیکل های قاعدگی نامنظم ممکن است بروز کند.
  • سن دیگری که ممکن است در آن حاملگی مولار اتفاق بیفتد اواخر دوران باروری و نزدیک شدن به سن یائسگی می باشد. در این سن به دلیل اینکه تخمک ها دچار اختلال کروموزومی با درصد بسیار زیاد شده اند احتمال اینکه حاملگی مول اتفاق بیفتد، بسیار زیاد است.

خطرات حاملگی مولار

یکی از خطراتی که بچه خوره ممکن است برای یک خانم ایجاد کند نادیده گرفتن یا دیر متوجه شدن آن می باشد. حاملگی مولار در زمان ابتلایی کاملا قابل درمان است اما اگر در تشخیص داده شود، می تواند به عنوان یک سرطان جفت عمل کند. مول رشد پیدا کرده می تواند به سیستم گوارشی، مغزی، شبکه عصبی، نخاع، کبد آسیب بزند و عوارض غیرقابل جبرانی را ایجاد کند. بنابراین هر خونریزی نامرتبی در هر سنی خصوصا در سنینی که بیان شد حتما باید مورد توجه قرار گیرد و مراجعات جهت بررسی های اولیه توسط پزشک در مورد آنها انجام شود و اگر و در صورت وجود این موارد سریعا اقدامات لازم انجام شود تا از بروز عوارض بعدی جلوگیری شود.

علائم حاملگی مولار

  • علائمی که طی حاملگی مولار در سنین روتین باروری بروز می کند درد زیر شکم و لکه بینی می باشد. درد زیر شکم به این دلیل است که در حاملگی مولار هورمونی به نام بتا اچ سی جی (B HCG) به شدت و مقدار زیاد تولید می شود و این باعث می شود تخمدان ها سایز بزرگی پیدا کنند.
  • رحم بسیار بزرگ تر از اندازه طبیعی در یک حاملگی نرمال را پیدا می کند.
  • بروز علائم پرکاری تیروئید. این عامل به این دلیل ایجاد می شود که هورمون بتا اچ سی جی می تواند خود را در بدن به عنوان هورمون تیروئید جا بزند و علائم پرکاری تیروئید را برای بیمار به وجود آورد.

تشخیص حاملگی مولار

تشخیص اولیه حاملگی مولار با اندازه گیری میزان هورمون بتا اچ سی جی و سونوگرافی بارداری می باشد. سونوگرافی کاملا می تواند شکل خاص حاملگی مولار را نشان دهد و به تشخیص قطعی آن کمک کند. حداکثر میزان هورمون بتا اچ سی جی عدد 100 هزار می باشد که در سه ماهه اول بارداری اندازه گیری می شود اما در حاملگی مولار این میزان به شدت افزایش پیدا می کند.

علائم حاملگی مولار

علائم حاملگی مولار

درمان حاملگی مولار

هر زمانی که تشخیص حاملگی مولار داده شد باید هر چه سریعا اقدام به تخلیه رحم از جفت غیرطبیعی و غیرمعمول کرد. قبل از عمل حتما باید علائم تیروئیدی بررسی شود زیرا اختلالات تیروئیدی در بارداری برای عمل یک ریسک محسوب می شود اما می توان با درمان هایی دارویی آن را کنترل کرد. طی عمل محصولات حاملگی از داخل رحم بیرون آورده می شود. اگرچه این عمل یک گورتاژ ساده می باشد اما به دلیل اینکه سایز رحم خیلی بزرگ است و جداره رحم به شدت نازک شده معمولا ممکن است این عمل با عوارض غیرقابل اجتناب و خونریزی زیاد همراه باشد.

پاسخ

دوازده − 6 =