مراحل زایمان طبیعی

مراحل زایمان طبیعی

زمانی که دردهای زایمان آغاز می شود یک لحظه استرس زا برای مادر ایجاد می شود اما باید این نکته را در نظر گرفت که زایمان طبیعی در مدت کوتاهی پایان می پذیرد. داشتن اطلاعات کافی از روند پدیده زایمان طبیعی برای تمامی مادران باردار الزامی می باشد. برای اطلاع از چگونگی روند مراحل زایمان طبیعی و دردهای آن با مطالعه مقاله زیر با ما همراه باشید.

دکتر زهرا سیفی متخصص زنان غرب تهران جهت درمان و تشخیص بیماری مراحل زایمان طبیعی می تواند مشاوره و راهکارهایی را در اختیار بیمار خود بگذارد که بیمار بتواند راحت تر این دوره را بگذراند و آسان تر با علائم و نشانه های آن خود را تطابق دهد . راه های ارتباطی : 44977660 و پیچ اینستاگرام

 

مرحله اول: درد زایمان طبیعی

مرحله اول شدت درد زایمان طبیعی بین 12 تا 19 ساعت ادامه دارد و زمانی آغاز می شود که جنین به پایین ترین قسمت لگن می آید در این زمان دهانه رحم علاوه بر باز شدن نازک هم می شود. در این حالت احتمالا انقباضات منظم و شدیدی توسط مادر حس می شود که هر 5 تا 20 دقیقه یک بار رخ می دهد. درد پایین کمر و گرفتگی عضلات این بخش از بین نمی رود. شاید ترشحات قرمز مایل به قهوه مشاهده شود که از بخش باز شده دهانه رحم خارج می شود. ممکن است کیسه آب بترکد که یا به صورت جریان شدید آب یا یه صورت قطره ای و مداوم خواهد بود. در صورت مشاهده هر یک از این علائم باید فورا با پزشک خود تماس گرفته تا در صورت لزوم به بیمارستان منتقل شوید.

مرحله دوم زایمان طبیعی

در ابتدای مرحله دوم درد زایمان طبیعی که معمولا بین 20 دقیقه تا 2 ساعت ادامه دارد دهانه رحم تا 10 سانتی متر باز می شود و سر جنین کمی از آن خارج شده تا تولد خود را آغاز کند. پزشک در طی انقباضات رحم به مادر کمک می کند تا کمی استراحت کند. معمولا در زایمان طبیعی سر جنین به جهتی می چرخد که صورتش به پشت باشد. در مرحله درد فعال زایمان رحم به دو بخش فعال تقسیم می شود. قسم بالای رحم به جنین فشار می آورد تا جنین را به بیرون هدایت کند و بخش دوم قسمت غیر فعال در پایین رحم است که با غیرفعال و شل شدن کمک می کند جنین فضای بیشتری برای خارج شدن داشته باشد.

زمانی که بالای سر یا فرق سر جنین دیده می شود ممکن است پزشک برای باز تر شدن دریچه واژن یک برش کوچک به نام برش اپیزیوتومی در ناحیه میان دو راه ایجاد کند. سپس پزشک یا ماما به مادر راهنمایی می کند تا چگونه فشار بیاورد تا نوزاد خارج شود. زمانی که سر جنین از دریچه زایمان خارج می شود تغییر فرم داده و کشیده می شود. سر کشیده شده او در طی چند روز به حالت طبیعی خود باز خواهد گشت. بعد از اینکه سر جنین از دریچه زایمان خارج شد برای اینکه راحت تر بدن خود را بیرون بکشد شانه هایش را می چرخاند و متناسب با اندازه لگن مادر شانه ها یکی پس از دیگری خاج می شود. به محض اینکه یکی از شانه ها خارج شد بقیه بدن جنین به راحتی به سمت بیرون سر می خورد.

مراحل زایمان طبیعی

مراحل زایمان طبیعی

مرحله سوم زایمان طبیعی

بعد از اینکه نوزاد متولد شد بند ناف او بریده می شود. در مرحله سوم زایمان که ممکن است 5 تا 30 دقیقه ادامه داشته باشد، انقباضات خفیف رحمی با فشار آوردن به جفت کمک می کند تا از رحم خارج شود. در طی این مرحله برای برقراری ارتباط پوستی و شیردهی می توان نوزاد خود را در آغوش گرفت.

 

 

پاسخ

Call Now Button