مراقبت های بعد از لابیاپلاستی 🐚

لابیاپلاستی یک عمل جراحی است که عمدتا به دلایل زیبایی شناسی انجام می شود ؛ اگر چه ناگفته نماند که این عمل جراحی ، رویکرد درمانی نیز دارد. در مقاله موجود در سایت ، توضیحات کاملی پیرامون عمل زیبایی لابیا ارائه شده است. به منظور افزایش آگاهی خود در این خصوص ، می توانید این مقاله را مطالعه بفرمایید. در این بخش ، دکتر زهرا سیفی ، بهترین متخصص غرب تهران ، مراقبت های بعد از لابیاپلاستی را توضیح می دهد.

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی - دکتر سیفی

اهمیت مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

عمل زیبایی لابیا ، در راستای حصول نتایج مطلوب و جلوگیری از عوارض احتمالی ، علاوه بر این که مستلزم انتخاب یک جراح و متخصص زنان حاذق و مجرب است ، نیازمند رعایت دستورالعمل ها و مراقبت های بعد از جراحی نیز می باشد که باید از سوی بیمار ، مورد توجه قرار گرفته و بدان پرداخته شود. با توجه به اهمیت بالقوه ای که رعایت مراقبت های بعد از لابیاپلاستی بر ماحصل این عمل جراحی دارد ، در مقاله حاضر بر آنیم تا به شرح این مراقبت ها بپردازیم.

بعد از جراحی لابیا از پرداختن به موارد زیر اجتناب کنید :

 • طی هفته اول دوره ریکاوری به مدت طولانی در یک محل ننشینید.
 • سعی کنید به طور ناگهانی از نشستن به ایستادن تغییر حالت ندهید ؛ زیرا ممکن است کمی دچار درد و سرگیجه شوید.
 • به مدت 4 هفته وزنه ها و وسایل های سنگین را بلند و حمل نکنید
 • تا زمانی که داروی مسکن مصرف می کنید ، بهتر است رانندگی نکنید.
 • غذاها و خوارکی هایی که باعث یبوست می شوند مصرف نکنید.
 • برای شستن نباید از دوش یا فشار شدید آب استفاده کنید ؛ زیرا می تواند باعث درد و آسیب دیدن محل جراحات و یا حتی باز شدن بخیه ها شود.

با رعایت تمامی مراقبت های بعد از لابیاپلاستی که از سوی بهترین متخصص زنان تهران در اختیارتان قرار می گیرند ، مطمئناً به نتیجه بسیار عالی دست پیدا می کنید و درگیر عارضه های بعد از عمل نیز نمی شوید.

مراقبت های بعد از عمل لابیاپلاستی - دکتر سیفی

دستورات و نکات مراقبتی بعد از لابیاپلاستی

بهترین متخصص زنان غرب تهران جهت تسریع روند بهبودی و کسب نتایج رضایت بخش ، به بیمار توصیه هایی را به عنوان مراقبت های بعد از لابیاپلاستی ارائه خواهند نمود که بیمار ملزم به رعایت این دستورالعمل ها در طول دوران نقاهت می باشد.

 • 24 ساعت ابتدایی

در اولین روز پس از جراحی زیبایی لابیا ، متورم بودن لابیاهای مینور و ماژور امر محتملی است. پوست پوشاننده سطح کلیتوریس ، هرچند تغییری بر روی آن انجام نشده است ، اما حالت برجسته ای به خود می گیرد. یکی از مراقبت های بعد از لابیاپلاستی در 24 ساعت اولیه ، قرار دادن کمپرس یخ بر روی واژن است که می تواند به تسکین درد و کاهش تورم کمک کند. از قرار دادن کمپرس بیش از 15 دقیقه ، تنها بر روی یک ناحیه اجتناب کنید ؛ زیرا امکان دارد به پوست واژن آسیب رساند.

داروهای مسکن تجویز شده را طبق دستور بهترین دکتر زنان غرب تهران مصرف نمایید. شدت درد درمیان افراد مختلف متفاوت است ؛ به همین سبب درد در برخی از آنان با مصرف مسکن های معمولی کنترل شده اما عده ای دیگر به داروهای مسکن قوی تری نیاز خواهند داشت. ممکن است بهترین جراح برای عمل کوچک کردن لابیاها درتهران پماد موضعی لیدوکائین نیز تجویز نمایند که با اعمال آن بر روی محل برش ها ، درد التیام می یابد. ترشح خونی خفیف در این بازه زمانی طبیعی است. از این رو جراح از شما می خواهد جهت جلوگیری از بروز عفونت ، از پماد آنتی بیوتیک استفاده کنید.

توضیحات دکتر زهرا سیفی ، بهترین متخصص زنان غرب تهرن راجع به مراقبت های بعد از لابیاپلاستی در روز اول

 

 • 48 پس از درمان

در روز دوم امکان دارد ورم لابیا بیش از روز اول نمود پیدا کند. عموماً پیش از آن که لابیاها رو به بهبودی روند ، در ابتدا ورم ناشی شده به اوج خود می رسد ؛ به همین سبب در روزهای ابتدایی احتمالاً شاهد عدم تقارن لابیاها باشید که به مرور با برطرف شدن ورم ، این مورد نیز رفع می گردد. در دومین روز همچنان باید به مصرف داروها و استعمال پمادهای تجویز شده بپردازید. همچنین دیگر مراقبت های بعد از لابیاپلاستی نوع لباسی است که در این مدت باید بپوشید. از لباس زیر آزاد و شلوارهای گشاد استفاده کنید ؛ زیرا بعد از این فرآیند ، واژن نسبت به فشار حساس می شود.

 • یک هفته بعد از جراحی زیبایی لابیا

با گذشت حدوداً 6 الی 7 روز ، ورم لایباها بسیار کاهش یافته و درد ناشی از عمل تا حدودی بهبود می یابد. با این حال لازم است که شما دوره مصرف داروهای خود را تکمیل نمایید. پس از یک هفته ، استحمام به صورت سر پایی و با استفاده از فشار آب کم ، بلا مانع است. بلافاصله بعد از حمام باید واژن خود را کاملاً خشک نمایید. برای گرفتن رطوبت واژن پس از استحمام ، لازم است از یک حوله تمیز و بهداشتی استفاده کنید. به هیچ عنوان جهت خشک کردن ، حوله را به صورت مالشی بر روی واژن و لابیاها نکشید.

تغذیه در مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

برخورداری از یک برنامه غذایی سالم که از جمله مراقبت های بعد از لابیاپلاستی می باشد ، تأثیر بسزایی در روند بهبودی شما خواهد داشت. به منظور کمک به بدن در ترمیم محل برش ها و تسریع روند بهبودی ، لازم است مصرف ویتامین و پروتئین خود را افزایش دهید. نوشیدن آب و مایعات به هیدارته ماندن بدن کمک می کند. همچنین برای جلوگیری از یبوست و تسهیل فعالیت های روده ، بایستی میوه و سبزیجات را به میزان فراوان مصرف کنید.

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی - دکتر زهرا سیفی

نحوه خوابیدن در مراقبت های بعد از عمل لابیاپلاستی

بعد از عمل ، خوب است که استراحت کنید. زیرا به روند بهبودی بدن کمک می کند. توصیه بهترین متخصص زنان و زایمان تهران ؛ برای نحوه خوابیدن بعد از عمل کردن لابیا ها این است که به مدت یک هفته به صورت طاقباز ، یعنی بر روی کمر بخوابید. برای آن که به کاهش ورم ناشی از عمل کمک کنید می توانید هنگام خواب و استراحت زمانی که بر روی کمر خود دراز می کشید یک بالش را زیر باسن خود قرار دهید.

ورزش در دوران مراقبت های بعد از عمل لابیاپلاستی

یکی دیگر از مراقبت های بعد از لابیاپلاستی انتخاب زمان درست برای ورزش کردن است. بانوان ورزشکاری که به سبب فرم و سایز بزرگ لابیاهای خود هنگام پوشیدن لگ های چسبان ورزشی یا پرداختن به تمریناتی همچون دوچرخه سواری اذیت شده و برای انجام این پروسه زیبایی و درمانی اقدام می کنند ، یکی از اولین سوالات آن ها این است که چه مدت پس عمل می توانند مجدد روتین ورزشی خود را در پیش بگیرند. گفتنی است که در دوران ریکاوری انجام ورزش هایی مانند پیاده روی سبک مانعی ندارد و حتی می تواند با افزایش گردش خون در ناحیه جراحی شده به بهبودی هر چه سریع تر آن کمک کند. پس از 2 هفته بیمار به قدری بهبود یافته است که بتواند تمرینات سبک هوازی را انجام دهد. با گذشت 3 هفته در صورتی که محل برش های جراحی به طور کامل بهبود پیدا کرده و ورم و کبودی کاملاً برطرف شده باشند ، می توانید به ورزش هایی مثل شنا کردن یا دوچرخه سواری را نیز بپردازید. بعد از 6 تا 8 هفته عموماً بهبودی کامل حاصل شده و فرد می تواند روتین ورزشی و سایر فعالیت های روزانه خود را به انجام رساند. این را هم بدانید برای تعیین زمان دقیق تر بهتر است با بهترین دکتر زنان غرب تهران مشورت نمایید تا ایشان با توجه به روند بهبودی شما ، راهنمایی تان کند.

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی - دکتر سیفی

مقاربت جنسی بعد از عمل زیبایی لابیا

بعد از عمل زیبایی واژن ، یکی از دغدغه های بانوان این است که چه موقع می توانند رابطه جنسی داشته باشند. بنابراین یکی از مواردی که به عنوان مراقبت های بعد از لابیاپلاستی باید به آن دقت کنید ، زمان مناسب جهت آغاز رابطه جنسی می باشد. تا دو الی سه هفته اول که همچنان ورم و التهاب لابیاها در حال بهبود یافتن می باشند ، بهتر است رابطه جنسی صورت نگیرد. خصوصاً اگر لابیاها بخیه شده باشند. به گفته بهترین متخصص زنان غرب تهران ، بهتر است مقاربت جنسی را به مدت 4 الی 6 هفته بعد از عمل محدود کنید. داشتن رابطه جنسی پیش از این موعد می تواند برای فرد دردناک باشد. همچنین اگر قبل از بهبودی کامل محل جراحت های جراحی ، نزدیکی داشته باشید ، احتمال آلوده شدن زخم ها و بروز عفونت نیز بالا می رود.

همه چیز در مورد عمل کوچک کردن لابیاها و میل جنسی

درد بعد از عمل زیبایی لبیاپلاستی

ترس اکثر متقاضیان جراحی ، درد است اما نمی توان بروز آن را بعد از عمل نادیده گرفت. حتی پس از عمل زیبایی لابیا انتظار داشته باشید که کم درد و ناراحتی را تجربه نمایید. البته دکتر زهرا سیفی متخصص زنان تهران ، در توصیه ها مربوط به مراقبت های بعد از لابیاپلاستی ، راهکارهایی برای تسکین درد ارائه می دهد. توجه داشته باشید که شدت درد طی یک هفته ، رفته رفته کاهش می یابد و در نهایت کاملاً رفع می گردد. برخی از بانوان همراه با درد ، سوزشی را هم در ناحیه شرمگاهی خود احساس می کنند. به جهت کاهش و تسکین درد از دستورالعمل زیر پیروی کنید :

 1. داروهایی مسکنی را که دکتر شما تجویز نموده طبق دستور ایشان مصرف کنید
 2. از پوشیدن لباس های زیر و شلوارهای تنگ خودداری کنید. تا بهبودی کامل از لباس های نخی و گشاد استفاده کنید.
 3. کمپرس سرد نیز در کاهش درد و البته ورم بسیار اثرگذار است.
 4. تا زمانی که کاملا بهبود پیدا نکردید از تامپون استفاده نکنید
 5. تا حد امکان لمس واژن را محدود سازید

نحوه مراقبت از زخم های جراحی

همانطور که می دانید برای جلوگیری از بروز عفونت بعد از این جراحی باید به خوبی از زخم های جراحی مراقبت کنید. در این راستا به نکات و مراقبت های بعد از لابیاپلاستی که در زیر آمده ، دقت فرمایید :

 • بعد از رفتن به دستشویی ، واژن و محل برش ها را با استفاده از آب ولرم شستشو دهید.
 • بعد از این فرآیند کمی خونریزی و ترشح از برش ها طبیعی است. برای جلوگیری از خونی شدن لباس زیر و پخش شدن آلودگی بهتر است از پد های نرم استفاده کنید و در طی روز حتما یک الی دو بار آن را تعویض کنید.
 • طی یک الی دو هفته اول ، که دوره بهبودی جراحت ها می باشد ، بروی محل برش ها پماد آنتی بیوتیک را با استفاده از گوش پاک کن اعمال نمایید.

سایر مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

 • معمولا به بیماران توصیه می شود که حداقل 2 روز پس از عمل ، استراحت کنند.
 • لازم به ذکر است که افراد در این مدت نباید از پیاده روی مختصر در منزل ، هر چند ساعت یکبار غافل شوند ؛ زیرا پیاده روی آهسته به پیشگیری از ایجاد لخته های خون بعد از عمل در رگ ها کمک می کند.
 • جهت پیشگیری از ایجاد فشار و چسبندگی در محل عمل ، توصیه می گردد از راه رفتن و نشستن طولانی مدت و انجام فعالیت ها و ورزش های سنگین ، حداقل تا یک ماه بعد از عمل اجتناب شود.
 • به عنوان یکی از مراقبت های بعد از لابیاپلاستی فرد ، به مدت یکماه باید از قرار گیری در وان حمام و همچنین رفتن به استخر خودداری نمایند.
 • مصرف غذاهای تند و فرآوری شده و نیز غذاهای چرب تا یک هفته بعد از عمل زیبایی لابیا ، ممنوع می باشد و توصیه می گردد در این مدت ، مصرف میوه و سبزیجات تازه را در برنامه غذایی گنجانده شود.
 • داشتن مقاربت جنسی 6 تا 8 هفته بعد از عمل لبیاپلاستی ، مجاز نخواهد بود.
 • استعمال سیگار و مصرف نوشیدنی های حاوی کافئین ، مانع بهبود روند ترمیم بخیه ها شده و در نتیجه تا یک هفته پس از عمل باید از مصرف آن ها اجتناب شود.
 • تا 7 روز پس از عمل از پوشیدن شلوار و لباس زیر تنگ باید خودداری گردد و از لباس زیرهای نخی استفاده شود.

شما همراهان گرامی ، چنانچه نکات و دستورات و مراقبت های بعد از لابیاپلاستی را به درستی رعایت فرمایید ، علاوه بر این که به نتایجی بهینه از این عمل جراحی دست خواهید یافت ، متحمل عوارض این جراحی نیز نخواهید شد.

توصیه های دکتر زهرا سیفی ، متخصص زنان خوب در تهران در رابطه با کوتاه تر شدن دوره نقاهت عمل 

چگونه بعد از عمل لابیاپلاستی از بروز عفونت جلوگیری کنیم ؟

بعد از انجام هر نوع عمل جراحی درمانی و زیبایی احتمال بروز عفونت وجود دارد به همین دلیل بعد از جراحی داروهای آنتی بیوتیک توسط پزشک تجویز می شود که لازم است این داروها حتما به صورت مرتب استفاده شوند. مصرف قرص های آنتی بیوتیک در کنار پمادهای موضعی که دارای خاصیت ضد عفونی کنندگی و آنتی باکتریالی هستند ، می تواند تا حد زیادی از بروز عفونت بعد از عمل پیشگیری نماید.

لازم است بعد از هر بار شستشوی واژن از پمادهای موضعی استفاده شود. به هیچ عنوان نباید در دوره مراقبت های بعد از لابیاپلاستی برای تمیز کردن و شستشوی واژن از صابون استفاده نمایید. استفاده از ژل های شوینده که نقش مرطوب کنندگی و آبرسانی دارند ، انتخاب بهتری می باشد. دقت داشته باشید که نباید بعد از جراحی ترشحات در ناحیه برش ها و محل عمل باقی بمانند ؛ چرا که این مسئله احتمال بروز عفونت را افزایش می دهد.

در رابطه با مدت زمان استفاده از داروهای آنتی بیوتیک باید بدانید که این داروها برای 5 روز تجویز می شوند و در طی این مدت زخم های شما بسته خواهند شد. با این حال ممکن است برخی از پزشکان توصیه کنند تا استفاده از داروهای آنتی بیوتیک تا 10 روز ادامه داشته باشد.

همچنین برای جلوگیری از بروز عفونت پیشنهاد می شود از قرار گرفتن در وان آب ، رفتن به استخر ، سونا و جکوزی تا مدتی خودداری نمایید و به صورت سریع دوش گرفته و استحمام نمایید. در این پروسه زیبایی از پانسمان استفاده نمی شود به همین دلیل لازم است ناحیه تحت درمان را خشک و تمیز نگه دارید. از رابطه جنسی باید 6 الی 8 هفته بعد از انجام این فرآیند به منظور جلوگیری از عفونت و همچنین تسریع روند بهبودی خودداری شود.

مدیریت تورم در مراقبت‌های پس از لابیاپلاستی

احتمال بروز ورم در ناحیه لابیا به دلیل عواملی همچون برش و تغییر اندازه طبیعی است و با گذشت زمان و مراقبت‌های صحیح از محل عمل، بهبود می‌یابد. با این حال، برای افزایش سرعت فرایند بهبودی و کاهش میزان تورم، استفاده از راهکارهای زیر می تواند مؤثر باشد:

 • در هفته اول پس از عمل، ویژهٔ جراحی با لیزر، نیاز است به دقت بیشتری به مراقبت‌ها ویژه شود. در روزهای ابتدایی که تورم بیشتر است، استفاده از پمادهای موضعی جهت کاهش تورم بسیار حائز اهمیت است.
 • میزان تورم پس از جراحی لابیا به نوع تکنیک جراحی و نحوهٔ مراقبت‌های پس از لابیاپلاستی بستگی دارد. در صورتی که لابیا با لیزر کوچک‌تر شود، ممکن است تورم بیشتری رخ دهد و حتی ممکن است شکل لابیاها نیز نامتقارن شود که این امر طبیعی است.
 • پرهیز از نشستن به صورت طولانی مدت.
 • تغذیه صحیح و کاهش میزان نمک در رژیم غذایی.
 • استفاده از کمپرس سرد در روزهای ابتدایی و سپس تعویض آن با کمپرس گرم.

عفونت پس از جراحی واژن

پس از عمل لابیاپلاستی، عفونت به شرط رعایت مراقبت‌های پس از جراحی به ندرت اتفاق می‌افتد. هرچند که هر جراحی ممکن است با عارضه‌هایی همراه شود، اما اجرای جراحی در محیطی استریل احتمال بروز عفونت را کاهش می‌دهد. رعایت بهداشت فردی، شست‌وشوی دقیق ناحیه تناسلی، و مصرف آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی و موضعی پس از جراحی توسط پزشک تجویز می‌شود تا از احتمال بروز عفونت جلوگیری گردد.

عوارض ناشی از عدم مراقبت‌های پس از لابیاپلاستی

 • عفونت
 • باز شدن بخیه‌ها
 • تورم و خونریزی شدید
 • تشکیل هماتوم یا تجمع غیرطبیعی خون
 • مرگ بافت‌های نزدیک لبه‌ها
 • درد مزمن ناشی از تداخل عصبی و عروقی
 • دیسپارونی یا درد در هنگام رابطه جنسی
 • باقی ماندن اسکارها
 • نیاز به جراحی تجدید نظر برای اصلاح ظاهر لابیاها

اهمیت مراقبت‌های پس از لابیاپلاستی

برای انجام هر عملی باید از اهمیت آن آگاهی کافی داشته باشید تا بتوانید با آمادگی و اطمینان بیشتری نکات مربوطه را رعایت کنید. مراقبت‌های پس از لابیاپلاستی نیز به همین دلیل بسیار مهم هستند؛ چرا که با رعایت آنها می‌توان عوارض ناچیز این عمل را به حداقل رساند.

لابیا دارای اعصاب فراوانی است و همین موضوع باعث می‌شود تا دکتر زنان با ظرافت و دقت زیادی کل پروسه را انجام دهد و با حفظ اعصاب این منطقه، تقارن و زیبایی را در طرفین لابیا ایجاد کند. این عمل شامل برش‌هایی است که به منظور تعدیل سایز لابیا انجام می‌شود. به همین دلیل، اگر مراقبت‌ها و دستورالعمل‌های پس از عمل رعایت نشوند، ممکن است در محل برش‌ها عفونت ایجاد شود و دوره نقاهت که می‌توانست ساده باشد، پیچیده و طولانی شود.

نحوه فعالیت‌های ورزشی پس از لابیاپلاستی

پس از جراحی لابیاپلاستی، توصیه می‌شود که افراد به مدت سه روز استراحت کامل داشته باشند و بیشتر اوقات را در حالت خوابیده یا نیمه نشسته بگذرانند. این کار به جلوگیری از تورم و تسریع روند ترمیم کمک می‌کند. انجام فعالیت‌های سنگین ورزشی و برقراری تماس جنسی به مدت یک ماه ممنوع است. همچنین، فعالیت‌هایی مانند دوچرخه‌سواری، موتورسواری و اسب‌سواری که باعث ایجاد فشار بر ناحیه تناسلی می‌شوند، باید به مدت دو ماه اجتناب شوند.

صحبت های دکتر زهرا سیفی در رابطه با جای بخیه ها بعد از عمل زیبایی لابیا

سخن آخر :

دکتر زهرا سیفی ، بهترین متخصص زنان غرب تهران و از برجسته ترین جراحان و متخصصان این استان در انجام خدمات درمانی و زیبایی زنان به شمار می روند. بانوان محترم تهرانی می توانند جهت انجام این پروسه با طیب خاطر به مطب دکتر زهرا سیفی مراجعه نمایند و مطلوب ترین نتایج را از این عمل جراحی اخذ فرمایند.

نظرات بسته شده است.