مسمومیت بارداری یا پره اکلامپسی چیست؟

·      مسمومیت بارداری یا پره اکلامپسی چیست؟

مسمومیت بارداری یا پره اکلامپسی یکی از عوارض دوران بارداری است که می تواند برای مادر ها اتفاق بیافتد. این بیماری با بالا رفتن فشار خون و احتمال آسیب به دیگر ارگان ها مثل کلیه خودش را نشان می هد. مسمومیت دوران بارداری پس از هفته 20 ام تا 7 روز پس از زایمان رخ می دهد که درصورت درمان نشدند آن هم برای مادر و هم نوزاد کشنده است. طبق آمارها بیماری پره اکلامپسی یا مسمومیت، حدود 8 درصد از زنان حامله در سراسر دنیا به این بیماری مبتلا می شوند. با تشخیص به موقع به موقع و تحت کنترل قرار گرفتن این بیماری، می توان از نتایج ناگوار در بدن مادر جلوگیری کرد.

مسمومیت بارداری چیست؟

مسمومیت بارداری چیست؟

·      علت بیماری مسمومیت بارداری

متاسفانه هنوز علت خاصی برای بروز این بیماری در زنان باردار پیدا نشده است. البته طبق آزمایشات انجام گرفته بر روی مادرانی مبتلا به این بیماری، نشان می دهد که زنان دارای سابقه فشار خون، مشکل چاقی و کمبود کلسیم هستند و یا قبل از بارداری به بیماری های خاصی مانند دیابت مبتلا بودند، بیشتر از سایر زنان در خطر ابتلا به بیماری پره اکلامپسی هستند. همچنین بررسی آمارها نشان می دهد که افراد دارای ویژگی هایی که در زیر آمده بیشتر در معرض ابتلا به مسمومیت باردرای می باشند :

زنانی که در زمان باردارآن ها 20 سال و یا بیش از 40  سال است

زنانی که در زندگی زیاد دچار استرس و تحت فشارهای عصبی قرار دارند

زنانی که اولین حاملگی را تجربه می کنند
زنانی که نزدیکان آنان مانند مادر و یا خواهر، در دوران بارداری خود به بیماری پره اکلامپسی یا مسمومیت مبتلا شده بودند
زنانی که اندازه BMI بدن آن بیش از 30 می باشد
و  زنانی که در بارداری خود بیش از یک جنین را در داخل رحمشان دارند، بیشتر از سایر مادران باردار در معرض خطر ابتلا به بیماری پره اکلامپسی یا مسمومیت قرار دارند.

·      علائم مسمومیت بارداری

معمولاً بیماری پره اکلامپسی یا مسمومیت به دو دسته طبقه بندی می شود :

  1. حالت خفیف بیماری پره اکلامپسی یا مسمومیت

این وضعیت از بیماری با چک کردن فشار خون و انجام آزمایش ادرار به منظور اندازه گیری پروتئین انجام می گیرد.

  1. حالت شدید بیماری پره اکلامپسی یا مسمومیت:

معمولا در برخی زنان حامله، علائم بیماری پره اکلامپسی یا مسمومیت به صورت یکپارچه و شدید مشاهده می شود. مانند افزایش‌ مداوم‌ فشار خون‌، تورم‌ و پف‌كردن‌ مداوم‌، تاری‌ دید، سردرد، تحریك‌پذیری‌، درد شكم‌ و… که نشان دهنده مبتلا شدن فرد به بیماری پره اکلامپسی یا مسمومیت شدید خواهد بود.

·      درمان

روند درمان به شدت بیماری، مدت زمان سپری شده از حاملگی و وضعیت جنین وابسته است. با وجود نبود درمانی مشخصی برای این بیماری، دکتر متخصص زنان و زایمان ممکن است برخی داروهای شیمیایی مانند داروهای کاهش فشار خون و داروهای درمان تشنج تجویز کند.

علاوه بر داروهای شیمیایی دکتر زهرا سیفی متخصص زنان و زایمان برای خانم هایی که قصد بارداری دارند موارد زیر را به منظور کاهش خطر ابتلا به بیماری مسمومیت بارداری توصیه می کنند :

کاهش مصرف نمک در رژیم غذایی دوران بارداری، نوشیدن آب، اجتناب از مواد غذایی سرخ شده و یا فست فود، استراحت کردن در طی دوران بارداری و دوری از هرگونه تنش، پیاده روی برای چند دقیقه و انجام ورزش های مناسب دوران بارداری مثل یوگا، کاهش مصرف نوشیدنی های دارای کافئین در طی دوران بارداری.

با تشکر مدیریت سایت دکتر زهرا سیفی جراح زنان، زایمان و نازایی

پاسخ

18 + 18 =