ممنوعیت ها در بارداری!

ممنوعیت ها در بارداری!

اولین سوالی که برای خانم های باردار و یا خانم هایی که قصد باردار شدن دارند ، پیش خواهد آمد همواره این موضوع است که در دوره حاملگی چه کار هایی می توانند انجام دهند و از چه کار هایی منع می شوند و یا چه غذا هایی برای مادر مفید است و از مصرف چه غذا هایی باید خودداری کند ! در ادامه به توضیح جامع این ممنوعیت ها می پردازیم .

ممنوعیت های غذایی

استفاده از گوشت ها و ماهی های نپخته و یا نیم پز که به علت احتمال آلودگی به میکروب کاملا در بارداری ممنوع است . همچنین ماهی های بزرگی که مقدار جیوه خیلی بالایی دارند ، برای جنین مضر است . استفاده از تخم مرغ های نپخته و پنیر های نرمی که با شیر های غیرپاستوریزه تهیه می شوند نیز به همین صورت است .

ممنوعیت در باردرای

کفش نامناسب

استفاده از کفش های پاشنه بلند به خاطر از دست دادن تعادل و یا ورم در پاها ، احتمال افتادن را تشدید می کند .

مصرف سیگار و دخانیات

نکته بعدی کشیدن سیگار است که در دوران بارداری مصرف دخانیات ممنوع است . البته مادرانی که در معرض دود سیگار قرار می گیرند به همان اندازه ممکن است در خطر باشند زیرا در دود سیگار حدود چهارصد نوع ماده شیمیایی خطرناک وجود دارد که بعضی از آن ها سرطان زا هستند و بر روی جنین خطراتی ازجمله زایمان زود رس ، سقط ، مرده زایی و ایجا نواقص جنینی ایجاد می کند .

استفاده از کافئین

کافئین در باردای کاملا ممنوع نبوده اما مقدار مصرف آن باید کاهش یابد . کافئین تحریک کننده است و باعث افزایش فشار خون و بالا رفتن ضربان قلب می شود و ایجاد تکرر ادرار می گردد . پس باید مقدار استفاده ار کافئین تحت کنترل باشد . کافئین علاوه بر قهوه و الکل در شکلات ها ، نوشابه و یا برخی دارو ها نیز وجود دارد .

فعالیت های ورزشی سنگین

برخی فعالیت های ورزشی در بارداری ممکن است برای جنین ریسک بالایی داشته باشد ، مانند پرش ، سقوط و یا ضربه . تمرین های شدید مانند وزنه برداری نیز با هماهنگی پزشک صورت گیرد .

برای اینکه بیشتر با مراقبت هاب دوران بارداری آشنا شوید می توانید روی تصویر زیر کلیک نمایید .

ایستادن و نشستن به مدت طولانی 

در طول بارداری قرار گیری بیش از حد مادر در یک پوزیشن ، ممکن است باعث ایجاد ورم و مشکلات در عروق شود و لخته خون ایجاد کند به این خاطر هر یک ساعتی که نشسته اید باید تحرک و یا فعالیتی انجام دهید که سبب جریان خون بیشتر و حرکت عضلات شود . اگر شرایطی فراهم بوده که بتوانید دراز بکشید حتما اینکار را انجام دهید .

استفاده از حمام آب گرم

به خاطر وجود درد های بارداری و گرفتگی عضلات ممکن است مادران تمایل بیشتری به حمام آب گرم داشته باشند و یا از سونا و حوضچه های آب گرم استفاده کنند اما آب گرم و حرارت بالا بخصوص در سه ماه اول بارداری ، ممکن است روی جنین اثر بگذارد و باعث سقط جنین و مشکلات بارداری شود .

دکتر زهرا سیفی متخصص زنان غرب تهران در مورد ممنوعیت در بارداری می تواند اطلاعات مفیدی را در اختیار بیمار خود بگذارد که بیمار بتواند راحت تر این دوره را بگذراند و آسان تر با علائم و نشانه های آن خود را تطابق دهد . راه های ارتباطی : 44977660 و پیچ اینستاگرام

 استفاده از مواد آرایشی

عمده مواد آرایشی ها شامل مواد شیمیایی مضری هستند که استفاده از آن ها در دوران بارداری ممنوع اعلام می شود . سرب از بارزترین مواد مضر موجود در لوازم آرایش است .

درمان های زیبایی

به جز موارد ذکر شده انجام درمان های زیبایی که لزومی از نظر سلامتی برای انجام آن وجود ندارد را به بعد از زایمان موکول نمایید . مانند درمان های زیبایی دندانپزشکی ( لمینیت ، ایمپلنت و …) و یا لیفت و تزریق در پوست یا صورت که بعد از دوره بارداری می تواند با کیفیت بیشتری انجام شود .

کلام آخر

با توجه به موارد ذکر شده رعایت نکات بارداری می تواند به داشتن دوره بارداری سالم کمک نماید . در صورت نیاز به مشاوره های بیشتر می توانید به متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید .

راه های ارتباطی با دکتر زهرا سیفی جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی:

44977660

info@drz-seify.com

پیج اینستاگرام

پاسخ

17 + 20 =