پرسش و پاسخ پزشکی زنان و زایمان

پرسش و پاسخ پزشکی زنان و زایمان

  • یکی از علت های اصلی تشکیل عفونت قارچی در زنان چیست؟

پاسخ دکتر زهرا سیفی جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی:

یکی از علت های اصلی عفونت قارچی خارش واژینال می باشد ، خارش واژن بر اثر عواملی مانند کرم های واژینال، دستمال توالت و محرک های شیمایی، عفونت های که از روش های مقاربت انتقال می یابد، محصولاتی که در زمان استحمام بیش از اندازه استفاده می شود و سبب انتقال یافتن آن می شود ،محصولاتی مانند کاندوم و محرک های شیمیایی ایجاد می شود.
همچنین خارش واژینال معمولا بر اثر کمبود استروژن رخ می دهد و در زمان قبل و پس از دوران یائسگی سبب خشکی واژن می شود روش های گوناگونی وجود دارد که می توان این خارش را از بین ببرد. مطالعات اخیر نشان داده است که رابطه تنگاتنگی بین استرس ، نگرانی و عفونت های قارچی مزمن وجود دارد ، زیرا استرس بر روی سیستم ایمنی اثر منفی دارد در نتیجه این امر سبب افزایش عفونت قارچی در بانوان می شود.

  • چرا با وجود مصرف قرص جلوگیری حاملگی اتفاق می افتد؟

پاسخ دکتر زهرا سیفی جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی:
به طور کلی درصد شکست قرص‌های پیشگیری از بارداری بین دو تا سه درصد است. شایعترین دلیل این شکست و وقوع بارداری ناخواسته بدنبال مصرف قرص‌های پیشگیری از بارداری، استفاده‌ی نامنظم و نادرست از آن‌ها یا فراموشی مصرف قرص ها است. دلایل دیگر نیز شامل استفاده نکردن از یک روش پیشگیری دیگر برای جلوگیری از بارداری در هنگام مصرف اولین بسته‌ی قرص‌های جلوگیری یا دیر شروع کردن قرص‌ها در بسته‌ی اول، عفونت‌های معده -روده ای، تداخلات دارویی قرص‌ها با داروهای آنتی‌بیوتیک و برخی داروهای اعصاب، تصورات غلط و اعتقادات نادرست مانند مصرف قرص ها فقط در زمان مقاربت و… نیز در شکست عملی قرص‌های پيشگيری از بارداری مؤثر هستند.

  • از کجا بفهمم باردارم؟

پاسخ دکتر زهرا سیفی جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی:
علائم بارداری و قاعدگی می توانند شبیه به هم باشند، به این معنی که شاید علائمی که شما حس کنید نشانه نزدیک بودن زمان قاعدگی تان باشد و نه بارداری. به همین دلیل است که گفته می شود نمی توان بر اساس علائم بارداری را تشخیص داد و حتما باید تا زمان قاعدگی صبر کرد.
اگر شما از قرص ها یا آمپول های کمک باروری استفاده می کنید و حس می کنید همه علائم بارداری را دارید ممکن است این نشانه ها به دلیل عوارض مصرف داروها باشد. یک دلیل دیگر هم که شاید برای تان جالب به نظر برسد بارداری کاذب است. بارداری کاذب در خانم هایی رخ می دهد که میل زیادی به بچه دار شدن دارند در حدی که این میل شدید باعث بروز یک سری علائم دقیقا مشابه بارداری می شود اما در واقع باردار نیستند .پیشنهاد ما به شما این است که هر چند سخت اما تا موعد قاعدگی خود صبر کنید. استرس را از خود دور کنید و فعالیت هایی انجام دهید که باعث ایجاد احساس آرامش در شما می شود.

  • در یک بارداری به چند سونوگرافی نیاز است؟

پاسخ دکتر زهرا سیفی جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی:
اولین سونوگرافی بارداری برای تشخیص محل بارداری، قلب و جفت جنین می باشد  و زمان مناسب آن هفته های ۶-۵ بارداری است.
سونوگرافی غربالگری سه ماهه اول (NT) که برای تشخیص بیماریهای ژنتیکی از جمله سندروم داون و … انجام می شود  و زمان مناسب آن هفته های ۱۱-۱۳ بارداری است.
غربالگری سه ماهه ی دوم یا آنومالی جنین که برای اطمینان پیدا کردن از سلامت کامل تمام اعضای جنین می باشد که زمان مناسب آن هفته های ۲۲-۱۸ بارداری است. جنسیت جنین به طور قطعی در این سونوگرافی قابل تشخیص است.
سونوگرافی کاملا بدون درد است و هیچ عارضه جانبی شناخته شده ای برای مادر و جنین ندارد اما باید از سونوگرافی های بی مورد و زیاد نیز پرهیز کرد.

  • آیا می‌توان آندومتریوز را با دارو درمان کرد؟

پاسخ دکتر زهرا سیفی جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی:
درمان دارویی آندومتریوز با ایجاد شرایطی مشابه به دوران یائسگی، صرفاً به کنترل علایم و جلوگیری از شدت یافتن و پخش شدن بیماری کمک کرده و درمان نهایی آن محسوب نمی‌گردد.

 

پرسش و پاسخ پزشکی زنان و زایمان

پرسش و پاسخ پزشکی زنان و زایمان

  • امکان برقراری رابطه جنسی در دوران بارداری وجود دارد؟

پاسخ دکتر زهرا سیفی جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی:

نگران رابطه جنسی خود در دوران بارداری نباشید. جنین در کیسه حاملگی قرار دارد که از جنس خاصی است و کاملاً از جنین حفاظت می‌کند. مایع آمنیوتیک در اطراف جنین نقش ضربه‌گیر دارد و اجازه نمی‌دهد ضربه‌هایی که به شکم مادر وارد می‌آیند، به جنین آسیبی برسانند. دیواره گوشتی رحم مقاومت زیادی در برابر محیط ایجاد می‌کند.

  • مطمئن ترین روش تعیین جنسیت چیست؟

پاسخ دکتر زهرا سیفی جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی:
قطعی‌ترین و مطمئن‌ترین روش تعیین جنسیت، روش تشخیص ژنتیکی قبل از جایگزینی یا PGD است که همراه با لقاح مصنوعی یا IVF  انجام می‌شود.
در این روش یک یا چند سلول از جنین تشکیل شده در لقاح آزمایشگاهی (IVF) برای انجام آزمایش‌های ژنتیکی تشخیص بیماری و تعیین جنسیت برداشته می‌شود. از این طریق هم سلامت ژنتیکی جنین تأیید می‌شود و هم انتقال جنین با جنسیت دلخواه انجام می‌گرددکه دقت این روش 99/9 درصد است.
روش‌های دیگری نیز برای تعیین جنسیت جنین وجود دارد که دقت آن‌ها پایین‌تر از PGD است مانند روش میکروسورت (MICROSORT) که دقت آن برای جنین دختر 90 درصد و برای جنین پسر 75 درصد است.  روش دیگری به نام روش اریکسون(ERICSSON)  است که  دقت آن  بین 70 تا 80 درصد است.

  • علت بریچ بودن جنین چیست؟

پاسخ دکتر زهرا سیفی جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی:
در بیشتر موارد، هنگام زایمان و در حدود هفته‌های ۳۶ و ۳۷ و پس از آن، کودک در رحم مادر به حالت سفالیک قرار می‌گیرد، به شکلی که سر کودک به سمت پایین قرار می‌گیرد و آماده خروج با سر می‌شود، اما در موارد معدودی ممکن است این چرخش در زمان مناسب اتفاق نیفتد و کودک هنگام زایمان به شکلی قرار بگیرد که پاهای او به سمت پایین باشد. این وضعیت که بریچ یا وارونه نامیده می‌شود.

پاسخ

Call Now Button