چسبندگی جفت

چسبندگی جفت

چسبندگی جفت در خانم های باردار امری بسیار خطرناک می باشد و با سونوگرافی کاملا قابل تشخیص می باشد .چسبندگی جفت یک اختلال جدی و بسیار خطرناک می باشد که هنگام بارداری بروز می دهد و زمانی این اتفاق می افتد که رگ های خونی و دیگر بخش های جفت در حین رشد کردن ، به صورت زیاد داخل رحم باشند .

چسبندگی جفت

چسبندگی جفت

  جفت اندامی است که درطول زمان حاملگی در داخل رحم رشد می کند . جفت اکسیژن و مواد غذایی لازم برای جنین را مهیا می کند و خون جنین را در مقابل مواد زائد محافظت می کند .

جایگاه جفت در رحم می باشد که به دیواره آن چسبیده است بند ناف از آن شکل می گیرد یعنی جایگاه بند ناف بین جفت و جنین می باشد و وظیفه آن ارتباط برقرار کردن این دو می باشد . در بیشتر اوقات پس از به دنیا آمدن نوزاد جفت از دیواره رحم جدا می شود .  در هنگام چسبندگی جفت بخشی و یا تمام بخش های آن به صورت محکم به دیواره رحم می چسبد و از آن جدا نمی شود  .چسبندگی جفت موجب خونریزی رحم در زمان سه ماهه سوم حاملگی و کم خونی حاد مادر پس از زایمان می شود .همچنین جفت قادر به این می باشد که به عضلات رحم حمله کند و یا داخل دیواره رحم رشد کند .

اگر چسبندگی جفت در زمان بارداری به صورت حاد باشد ضروری است که زایمان به وسیله سزارین صورت بگیرد و پس از آن رحم مادر از طریق عمل جراحی برداشته شود . خطر چسبندگی جفت ارتباط مستقیمی با تعداد عمل های جراحی رحم دارد به همین علت هرچه عمل جراحی بیشتر باشد خطر چسبندگی جفت بیشتر می شود .

علائم چسبندگی جفت

چسبندگی جفت معمولا علائم و نشانه های خاصی ندارد . اگر در زمان سه ماهه سوم حاملگی مادر دچار خونریزی بسیار شدید شد باید حتما در اسرع وقت به پزشک مراجعه کند .

دلایل به وجود آمدن چسبندگی جفت

چسبندگی جفت می تواند بر اثر دلایلی مثل وجود ناهنجاری هایی در دیواره داخلی رحم رخ دهد که اصولا به دلیل زخمی شدن دیواره رحم بر اثر عمل سزارین و دیگر عمل های جراحی رحم می باشد .چسبندگی جفت می تواند در اثر وجود ناهنجاری در دیواره داخلی رحم بروز کند که معمولا به دلیل زخمی شدن دیواره رحم در اثر عمل سزارین و یا سایر عمل های جراحی رحم می باشد.اسکان زخم روی دیواره رحم می تواند باعث این شود که جفت به صورت  غیر  طبیعی به اعماق دیواره رحم وارد شود . البته در بعضی از مواقع هم پیش می آید که چسبندگی جفت به دلایل عمل رحم نباشد و براثر  دلایل دیگری رخ دهد  .

 عواملی که باعث می شود خطر چسبندگی جفت را افزایش دهد

  • داشتن عمل جراحی رحم در گذشته
  • موقعیت قرار گرفتن جفت
  • سن مادر در زمان بارداری
  • زایمان های ما قبل
  • بیماری های رحم

برخی از خدمات دکتر زهرا سیفی متخصص زنان غرب تهران

پاسخ

هجده − 5 =

Call Now Button