چند قلوزایی

چند قلوزایی

بسیاری از والدین به خصوص خانم هایی که از زایمان واهمه دارند به دنبال این هستند که صاحب فرزندان دو قلو و یا چند قلو شوند. هرچند که در بیشتر مواقع به صورت اتفاقی بارداری چند قلویی پیش می آید. اگر فردی سابقه چندقلوزایی در بارداری قبلی خود داشته باشد امکان اینکه در بارداری بعدی خود، فرزندان چند قلو داشته باشد، افزایش می یابد. هرچند داشتن بیش از یک فرزند برای زوج ها و اطرافیانشان، به خصوص در بارداری اول بسیار هیجان انگیز و خوشحال کننده است، اما باید توجه داشت که بارداری چندقلویی پیچیدگی های خاص خود را دارد.

دکتر زهرا سیفی متخصص زنان غرب تهران در باره چند قلوزایی می تواند مشاوره و راهکارهایی را در اختیار بیمار خود بگذارد که بیمار بتواند راحت تر این دوره را بگذراند و آسان تر با علائم و نشانه های آن خود را تطابق دهد . راه های ارتباطی : 44977660 و پیچ اینستاگرام

 

عوارض چندقلوزایی در خانم ها

حاملگی چندقلویی یک حاملگی پرخطر محسوب می شود و تقریبا تمام عوارض آن نسبت به حاملگی تک قلو بیشتر است. البته با پیشرفت های علمی و درمان های ناباروری، در سراسر جهان در طی سال های اخیر میزان شیوع حاملگی دوقلو و چندقلوزایی افزایش یافته است.

محبوبیت چندقلویی در والدین

بسیاری از زوجین طی مراجعه به پزشک درخواست تجویز دارو هایی توسط پزشک را دارند  تا بدون اینکه ناباروری ایجاد شود، یک بارداری چند قلو را تجربه کنند. توصیه اکثر پزشکان بر این است که حاملگی تک قلو کم خطر تر است و عوارض کمتری دارد و زوجین نباید بدون هیچ دلیلی به سراغ حاملگی چندقلو بروند. این روش برای خانم هایی که  ترس از بارداری های مکرر دارند می تواند راه حل مناسبی باشد. البته گاهی هم ممکن است بدون درمان های ناباروری هم در خانم ها، بارداری دو قلو و یا چند قلو پیش بیاید.

چند قلوزایی

چند قلوزایی

عوامل موثر در حاملگی چندقلویی

  • وراثت : چند قلویی علل مختلفی دارد یکی از دلایل آن، جنبه ارثی و ژنتیکی است که ممکن است در برخی اقوام یا در برخی از کشور ها و یا در بعضی مناطق جهان، حاملگی چند قلویی نسبت به جاهای دیگر بیشتر باشد. سابقه به وجود آمدن چند قلویی در خانواده مادر بیشتر از خانواده پدر می باشد یعنی اگر در خانواده مادری بارداری چندقلویی وجود داشته باشد احتمال بارداری چند قلویی برای خانم افزایش می یابد .
  • افزایش وزن مادر: دیده شده در خانم هایی که وزنشان اضافه تر از حد معمول است و در آن ها اضافه وزن وجود دارد بیشتر دچار حاملگی چندقلویی می شوند.
  • سن مادر: دلیل دیگر عامل سن است که در سن 35 سال به بالا احتمال بارداری چند قلویی افزایش می یابد.
  • داروهای ناباروری: به جز عوامل ذکر شده نکته ای که بیشترین تاثیر را می گذارد استفاده از داروهایی است که برای درمان ناباروری استفاده می شود. قرص ها معمولا پنج درصد احتمال چندقلویی دارند ولی آمپول ها احتمال چندقلویی را چند برابر می کنند.

امروزه تنها گزارش سونوگرافی برای تشخیص چندقلویی قابل قبول نیست و لازم است که به جزییات آن و اینکه دوقلویی یک تخمکی است و یا دو تخمکی دقت شود چون در دو قلوهای یک تخمکی که یک جفت چسبیده به هم دارند ممکن است انتقال خون از یک جنین به جنین دیگر وجود داشته باشد. در این موارد باید به مراکز فوق تخصصی که درمان های جنین در دوران بارداری را انجام می دهند، مراجعه شود.

نتیجه گیری

بارداری دو قلویی و چند قلویی از ابتدا تا انتها نیاز به مراقبت بیشتر دارد اما امروزه بسیاری از والدین از این نوع بارداری استقبال می کنند.

 

راه های ارتباطی با دکتر زهرا سیفی

44977660

info@drz-seify.com

پیج اینستاگرام

 

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم.

با تشکر مدیریت سایت دکتر زهرا سیفی جراح زنان و زایمان

 

مقالات مرتبط با این مطلب:

انواع حاملگی های پر خطر

دانستنی های سه ماهه اول بارداری

 

پاسخ

Call Now Button