یائسگی

یائسگی

افزایش سن پدیده ای است که همه زندگی ما را درگیر خود می کند و نمی توان جلوی آن را گرفت . یائسگی یکی از اتفاقاتی است که در دوره زندگی هر خانمی رخ می دهد که اصولا بین 45 تا 55 سالگی رخ می دهد . در این هنگام تخمدان ها به اندازه کمتری هورمون های زنانه مخصوصا استروژن را ترشح می کند و به تدریج یائسگی خود را نشان می دهد . در روزهای اولیه یائسگی دوران عادت ماهانه نامنظم می شود و بعد به صورت کامل متوقف می شود . خانم هایی که به مدت یک سال دوران قاعدگی نداشته باشند یائسه می شوند.

دکتر زهرا سیفی متخصص زنان غرب تهران در باره یائسگی می تواند مشاوره و راهکارهایی را در اختیار بیمار خود بگذارد که بیمار بتواند راحت تر این دوره را بگذراند و آسان تر با علائم و نشانه های آن خود را تطابق دهد .

 هر خانمی که در سن یائسه قرار بگیرد تحت تاثیرات جدید قرار خواهد گرفت که ممکن است برای آن ناخوشایند باشد  . تغییرات گرگرفتگی – خلق و خوی –عصبی شدن – از کوره در رفتن – تغییرات در نحوه خوابیدن شب – تغییراتی که در سیستم بدن ایجاد می شود – تغییرات ناحیه تناسلی که این مسئله به شدت در زندگی زناشویی آن ها تاثیر می گذارد . این تغییرات شامل خشکی واژن – کاهش ترشحات واژینال – بروز بی اختیاری های ادراری است و عمولا با استرس همراه است – و شاید این مسئله به تنهایی عادی باشد ولی می تواند زندگی زناشویی را دچار اختلال کند .

برای رفع این مشکلات روش های متعددی وجود دارد که می توان درمان کرد . با استفاده از داروهای هورمونی و استفاده از روش های جراحی می توان این مشکل را برطرف کرد .

یائسگی

یائسگی

علائم یائسگی به شرح ذیل می باشد

احساس بی حالی : یکی از علامت های یائسگی احساس خستگی است در حقیقت این علائم در خانم های یائسه به شدت دیده می شود و به دلیل کم شدن استروژن رخ می دهد .

 سرگیجه و گرگرفتگی : یکی از نشانه هایی که بسیار در این دوران شایع است سرگیجه و گرگرفتگی می باشد و بیشتر با استرس همراه است  .

 تمایل به برقراری رابطه جنسی : در این زمان به علت این که در مقاربت واژن خشک می شود به همین علت برخی از خانم ها تمایل به رابطه جنسی کمتری دارند .

روییدن موهای زائد : با شروع یائسگی چندین تار موی زائد که بسیار تیره تر و دارای ضخامت بیشتری است روی صورت نمایان می شود . این مسئله بسیار طبیعی است و علت آن هم این است هورمون ها دچار تغییراتی می شوند .

 ریزش مو : در دوره یائسگی یکی از علائم طبیعی یائسگی ریزش مو است . در همین روند موهای زائد که در نواحی تناسلی دیده می شود بسیار کمتر می شود .

پاسخ

پنج × 1 =