افتادگی مثانه

فهرست مطالب

افتادگی مثانه

زمانی که به دیواره واژن آسیبی وارد شود و عضلات ناحیه واژن شل شوند دیگر نمی توانند از مثانه حمایتی کنند در نتیجه افتادگی مثانه اتفاق می افتد. در برخی از خانم هایی که زایمان های متعدد داشته اند افتادگی مثانه بسیار شایع است.

آیا یائسگی در افتادگی مثانه تاثیر می گذارد؟

با افزایش سن  و در دوران یائسگی بعلت اینکه هورمون های استروژن کمتر تولید می شوند عضلات استحکام خود را از دست می دهند  و در نتیجه این امر موجب شلی و افتادگی مثانه می شود. برخی از خانم ها دچار یائسگی زود رس می شوند که در این افراد افتادگی مثانه نسبت به سایرین زود تر ایجاد می شود.

یکی از عواملی که در افتادگی مثانه تاثیر گذار است ژنتیک است زیرا در برخی از بانوانی که به شکل مادرزادی عضلات کف واژن آن ها شل است افتادگی مثانه بیشتر مشاهده می شود.

وارد شدن فشار به لگن به علت برداشتن اجسام سنگین یکی دیگر از علل افتادگی مثانه و بی اختیاری ادرار است. با انجام ورزش های کگل می توان از افتادگی مثانه و بی اختیاری ادرار جلوگیری کرد.

آیا افتادگی مثانه فقط در خانم ها مشاهده می شود؟

افتادگی مثانه فقط مختص خانم ها نیست ولی در آقایان به علت اینکه مثانه کمی داخل تر قرار گرفته است افتادگی مثانه کمتر رخ می دهد. یکی از عواملی که در بروز افتادگی مثانه در آقایان دخیل است بیماری پرومبلی است در این بیماری تمامی عضلات بدن شل می شوند.

انواع افتادگی مثانه:

بر اساس شدت، افتادگی مثانه به 4 درجه تقسیم بندی می شود:

درجه یک: افتادگی مثانه در حالت درجه یک به گونه ای است که به علت افتادگی مثانه، فقط برآمدگی کوچکی از مثانه به داخل واژن وارد می شود.

درجه دو: افتادگی مثانه در حالت درجه دو به گونه ای است که مثانه وارد دهانه واژن شده است.

درجه سه : شدت افتادگی در این حالت بسیار زیاد است به گونه ای که افتادگی به حدی زیاد است که مثانه از دهانه واژن خارج شده است.

درجه چهارم : در این حالت افتادگی واژن با افتادگی رحم همراه است و دیگر عناصر لگنی دچار افتادگی می شوند.

علائم افتادگی مثانه

وارد شدن فشار به ناحیه واژن از نشانه های اصلی افتادگی مثانه است. خانم هایی که مشکل افتادگی مثانه دارند با درد زیادی در زمان مقاربت روبرو هستند.

یکی دیگر از نشانه های اصلی افتادگی مثانه بی اختیاری ادرار است .

درمان افتادگی مثانه

در نواحی اطراف مجاری ادراری می توان با تزریق کلاژن این نواحی را تقویت نمود.

با قرار دادن مش در بافت میانی واژن و مثانه می توان افتادگی مثانه را درمان کرد.

با انجام جراحی در 80 در صد از موارد می توان مشکل افتادگی مثانه را برطرف نمود. همچنین استفاده از لیزر مونالیزا تاچ در درمان این بیماری بسیار موثر واقع شده است.

برخی از خدمات دکتر زهرا سیفی متخصص زنان و زایمان

زایمان سزارین

زایمان طبیعی

درمان پولیپ رحم

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر زهرا سیفی متخصص زنان و زایمان

 

 

guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات