افتادگی مثانه

زمانی که به دیواره واژن آسیبی وارد شود و عضلات ناحیه واژن شل شوند ، دیگر نمی توانند از مثانه حمایتی کنند در نتیجه افتادگی مثانه اتفاق می افتد. در برخی از خانم هایی که زایمان های متعدد داشته اند افتادگی و شل شدگی مثانه بسیار شایع است. اما این عارضه چه خطراتی را به دنبال دارد ؟ ایا راهی برای رفع این مشکل وجود دارد و می توان افتادگی این ناحیه را برطرف نمود ؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر مطالعه این مقاله از دکتر زهرا سیفی ، دکتر خوب زنان در شهر تهران را از دست ندهید.

افتادگی مثانه - دکتر سیفی

آیا یائسگی در افتادگی مثانه تاثیر می گذارد ؟

با افزایش سن و در دوران یائسگی به علت اینکه هورمون های استروژن کمتر تولید می شوند عضلات استحکام خود را از دست می دهند و در نتیجه این امر موجب شلی و افتادگی مثانه می شود. برخی از خانم ها دچار یائسگی زود رس می شوند که در این افراد این عارضه نسبت به سایرین زود تر ایجاد می شود. یکی از عواملی که در این عارضه تاثیر گذار است ژنتیک است ؛ زیرا در برخی از بانوانی که به شکل مادرزادی عضلات کف واژن آن ها شل است افتادگی بیشتر مشاهده می شود. وارد شدن فشار به لگن به علت برداشتن اجسام سنگین یکی دیگر از علل افتادگی و بی اختیاری ادرار است. با انجام ورزش های کگل می توان از بروز این عارضه و بی اختیاری ادرار جلوگیری کرد.

آیا افتادگی مثانه فقط در خانم ها مشاهده می شود ؟

دقت داشته باشید که این عارضه فقط مختص خانم ها نیست ولی در آقایان به علت اینکه دستگاه مجاری ادراری کمی داخل تر قرار گرفته است افتاده شدن مثانه کمتر رخ می دهد. یکی از عواملی که در بروز افتادگی مثانه در آقایان دخیل است بیماری پرومبلی است در این بیماری تمامی عضلات بدن شل می شوند.

انواع افتادگی مثانه

بر اساس شدت ، افتادگی این ناحیه را به 4 درجه تقسیم بندی می شود :

درجه یک : در حالت درجه یک به گونه ای است که به علت بروز این عارضه ، فقط برآمدگی کوچکی از مجاری ادراریبه داخل واژن وارد می شود.

درجه دو : شل شدگی در حالت درجه دو به گونه ای است که مثانه وارد دهانه واژن شده است.

درجه سه : شدت افتادگی در این حالت بسیار زیاد است به گونه ای که افتادن به حدی زیاد است که مثانه از دهانه واژن خارج شده است.

درجه چهارم : در این حالت افتادگی واژن با افتادگی رحم همراه است و دیگر عناصر لگنی دچار این عارضه می شوند.

علائم افتادگی مثانه

وارد شدن فشار به ناحیه واژن از نشانه های اصلی افتاده شدن مجاری ادراری است. خانم هایی که به این مشکل دچار هستند با درد زیادی در زمان مقاربت روبرو هستند. یکی دیگر از نشانه های اصلی افتادگی مثانه بی اختیاری ادرار است.

درمان افتادگی مثانه

  1. در نواحی اطراف مجاری ادراری می توان با تزریق کلاژن این نواحی را تقویت نمود.
  2. با قرار دادن مش در بافت میانی واژن و دستگاه مجاری ادراری می توان افتادگی این ناحیه را درمان کرد.
  3. با انجام جراحی در 80 در صد از موارد می توان مشکل افتادگی را برطرف نمود. همچنین استفاده از لیزر مونالیزا تاچ در درمان این بیماری بسیار موثر واقع شده است.
ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات