تعیین جنسیت جنین

تعیین جنسیت جنین

فرزندتان دختر است یا پسر؟ چگونه بفهمیم جنین پسر است یا دختر؟ برای پسر یا دختر شدن جنین چه باید کرد؟انواع روش های تعیین جنسیت جنین چیست؟

از دیرباز روش های مختلفی جهت تعیین جنسیت جنین پیش از تولد وجود داشته است، اما هیچ یک از روش ها درصد موفقیت زیادی نداشتند. امروزه با پیشرفت علم مسله تعیین جنسیت جنین قبل از بارداری نقش پر رنگ تری به خود گرفته است. تمام روش ها به جز روش های آزمایشگاهی روشی قطعی برای تعیین جنسیت جنین نمی باشد.

دکتر زهرا سیفی متخصص زنان غرب تهران در باره تعیین جنسیت جنین می تواند مشاوره و راهکارهایی را در اختیار بیمار خود بگذارد که بیمار بتواند راحت تر این دوره را بگذراند و آسان تر با علائم و نشانه های آن خود را تطابق دهد . راه های ارتباطی : 44977660 و پیچ اینستاگرام

انواع روش های تعیین جنسیت

  • روش آزمایشگاهی
  • روش غیرآزماشیگاهی

روش آزمایشگاهی

تعیین جنسیت با روش IVF

یکی از روش های تعیین جنسیتی که امروزه انجام می شود روش IVF است که درصد موفقیت تعیین جنسیت آن حدود 99 تا تقریبا 100 درصد می باشد.

تعیین جنسیت با روش PGD

روش دیگر تعیین جنسیت روش PGD می باشد. روند کاری تعیین این روش مانند IVF می باشد و بیمار همان پرسه را طی می کند منتها روزی تخمک گرفته می شود و لقاح در آزمایشگاه انجام می شود بعد از آن متخصص ژنتیک نمونه ای از جنین می گیرد که در واقع بعد از اینکه جنین چند سلولی شد، تعیین جنسیت انجام می شود.

تعیین جنسیت با روش IVF

میزان موفقیت در این روش مانند روش IVF می باشد یعنی حدود 45 درصد. این روش هزینه بالایی دارد اما اطمینان آن از نظر تعیین جنسیت ضریب بالایی دارد

تعیین جنسیت با روش IUI

روش دیگری به نام IUI وجود دارد. این روش ساده تر و کم هزینه تری می باشد و پرسه کوتاه مدت می باشد. که طی آن یک داروی ساده جهت تحریک تخمک گذاری تجویز می شود و روزی که تخمک بالغ شد روش IUI انجام می شود. میزان موفقیت این روش از نظر تعیین جنسیت 75 تا 80 درصد و میزان باروری 25 تا 30 یعنی به اندازه یک حاملگی طبیعی می باشد. این روش برای زوج هایی که سه یا چهار فرزند از یک جنس دارند و قطعا تمایلی به داشتن فرزندی با با همان جنس ندارند توصیه نمی شود زیرا ضریب خطا حدودا 20 درصد می باشد و در این شرایط روش  PGD-IVF توصیه می شود.

روش های غیرآزمایشگاهی تعیین جنسیت جنین

کروموزوم X که تعیین کننده جنسیت دختر می باشد دارای قدرت زنده ماندن بیشتری نسبت به کروموزوم تعیین کننده پسر می باشد. از جمله روش هایی که باعث می شود جنین دختر شود، باید دو تا چهار روز قبل از تخمک گذاری رابطه جنسی برقرار شود تا کروموزوم تشکیل دهنده پسر ضعیف شود. محیط اسیدی واژن زن، هنگام لقاح نقش اساسی در تعیین دختر بودن جنین را دارد. لقاح پذیری تخمک و اسپرم در فصول سرد سال به احتمال زیادی ممکن است باعث تشکیل جنین دختر شود.

 

تعیین جنسیت جنین
تعیین جنسیت جنین

تغذیه مناسب برای دختر شدن جنین

  • مصرف رژیم غذایی پر کلسیم مانند لبنیات و غذاهای دریایی به احتمال زیاد دختر بودن
  • مصرف مواد غذایی منیزیم دارد مانند غلات و برنج نیز با احتمال
  • مصرف آجیل، دانه های و مغزهای حاوی کلسیم و منیزیم
  • مصرف شکلات در حد اعتدال
  • مصرف کم نمک در ژریم غذایی در زمان های نزدیک به لقاح
  • عدم مصرف خرما، کشمش و موز

جنسیت جنین از چه زمانی تشخیص داده می شود؟

  • جنین دختر: جنسیت جنین از زمان لقاح تعیین می شود. هفته هفتم اندام های جنسی جنین مانند تخمدان و بیضه ها شروع به شکل گرفتن در شکم می کنند. اندام های جنسی و تناسلی زن در این مرححله شبیه به یکدیگر به نظر می رسند زیرا آنها از یک ساختار مشابه مشتق شده اند. حدود هفته نهم پسران و دختران شروع به رشد متفاوت می کنند. در دختران یک جوانه کوچک بین بافتت پاها پدیدار می شود این جوانه کلیتوریس خواهد شد. غشایی که یک گودی در زیر جوانه را شکل می دهد جدا می شود تا لابیا مینورا ( لبه داخلی واژن) و دهانه واژن تشکیل شوند. در هفته 22 تخمدان ها به طور کامل تشکیل می شوند و از شکم به سمت لگن حرکت می کنند. آنها حاوی 6 میلیون تخمک برای تمام طول عمر هستند.
  • جنین پسر: در پسران این جوانه به آلت تناسلی تبدیل می شود و حدود هفته 12 شروع به بزرگ شدن می کند. غشای بیرونی به داخل کیسه اسکروتال رشد می کند تا بعدا بیضه ها را در خود جای دهد. در هفته 22 بیضه ها در شکم تشکیل شده اند. آنها حاوی اسپرم های نابالغ هستند. آنها به زودی به کیسه بیضه می روند. آنها اواخر بارداری یا برای برخی پسرها پس از تولد به مقصدشان می رسند.

نتیجه گیری

اگر شما مشتاق هستید که بدانید دختر یا پسر دارید باید حداقل تا هفته 17 صبر کنید. این زمانی است که اندام های تناسلی به اندازه کافی برای دیده شدن در سونوگرافی رشد کرده اند.

 

 

 

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات