تعیین جنسیت قبل از بارداری

تعیین جنسیت قبل از بارداری

تعیین جنسیت قبل از بارداری برای برخی از زوجین بسیار مهم است. برخی از زوج ها علاقه ای خاصی به یکی از دو جنس دختر و پسر دارند و دوس دارند روش هایی را برای افزایش شانس خود برای داشتن جنسیت مورد علاقه خود امتحان کنند.

با خواندن این مقاله، شما تمامی روش های مناسب را برای تعیین جنسیت دلخواهتان را خواهید شناخت.

تعیین-جنسیت-قبل-از-بارداری
تعیین-جنسیت-قبل-از-بارداری

پسر می خواهید یا دختر

همانطور که گفته شد برخی از زوج ها که به تازگی تشکیل زندگی داده اند، علاقه مند به داشتن فرزند دختر یا فرزند پسر هستند. در این بین برخی از افراد هم، تفاوت چندانی برایشان ندارد که جنسیت فرزند آینده شان چه باشد!!!
در زمان های قدیم به دلیل اینکه علم پزشکی پیشرفت چندانی نکرده بود، تعداد فرزندان خانواده شاید به بالاتر از هفت یا هشت فرزند هم می رسید تا بالاخره به جنسیت مورد نظرشان برسند.

اما در حال حاضر، به لطف پیشرفت های چشمگیر دانش پزشکی، علم تغذیه و بیولوژی، زوج های جوان به راحتی می توانند جنسیت دلخواهشان را انتخاب کنند.
بله! این یک واقعیت است… در این مقاله سعی بر آن است تا تمام روش های تعیین جنسیت قبل از بارداری با روش انجام آن ها، در اختیار شما قرار بگیرد.

روش های تعیین جنسیت قبل از بارداری

شما با مراجعه به متخصص زنان و زایمان، پس از انتخاب جنسیت دلخواهتان و با توجه به شرایط جسمی شما و مشاوره های لازم، یکی از روش های زیر طبق نظر متخصص زنان و زایمان شما، انتخاب شده و اجرا می شود:

  • روش تغذیه ای
  • روش زمان بندی مقاربت ( تعیین زمان تخمک گذاری )
  • روش شستشوی واژن
  • انتخاب جنسیت به کمک روش اریکسون
  • روش IVF
  • روش PGD
  • روش IUI

مکانیسم پسر شدن یا دختر شدن نطفه، چیست

در وهله اول قبل از توضیح نحوه تعیین جنسیت با استفاده از روش های فوق، بهتر است توضیحی در رابطه با مکانیسم پسر شدن و دختر شدن نطفه دهیم.

پس از وارد شدن اسپرم مرد به داخل رحم زن، با موجود بودن تخمک در آن لحظه در رحم زن، عمل لقاح رخ می دهد. جنین در پی پیوستن دو گامت و تکمیل فرآیند لقاح، تشکیل می شود. جنین اگر قادر به لانه گزینی در رحم مادر باشد سبب بارداری مادر می شود در غیر این صورت از بدن مادر دفع خواهد شد.

گامتی که مردان تولید می کنند، بر دو نوع می باشد. یکی گامت ایگرگ دار ( Y ) و یکی دیگر گامت ایکس دار ( X )، تفاوت اصلی در بین این دو گامت، کرومزوم شماره 23 آن ها است. بر خلاف مردان، زنان فقط دارای یک نوع گامت هستند، و آن فقط کرومزومی است که شماره 23 آن X شکل است.

مکانیسم پسر دار شدن زوج ها به این شکل است که گامت Y دار مردان با تخمک X دار زنان لقاح کند، و مکانیسم دختر دار شدن زوج ها با لقاح گامت X دار مرد با تخمک X دار زن تشکیل می شود.

با توجه به مطلب فوق، می توان گفت که در شرایط نرمال و ایده آل، درصد شانس دختر یا پسر شدن جنین شما، 50 -50 است. اما در این بین عوامل متعددی وجود دارد که این درصد احتمال را کمتر و یا بیشتر می کند، عواملی مانند تغذیه مادر، PH مهبل مادر، زمان مقاربت و همچنین سلامت روحی مادر.

روش های تعیین جنسیت

به طور کلی تمام روش های گفته شده به دو دسته کلی تقسیم می شوند، دسته اول شامل تغییرات شرایط محیطی بدن مادر است، دسته دوم نیز شامل روش های پزشکی و طبی هستند که حتما دسته دوم باید تحت نظر متخصص زنان و زایمان شما و انجام آزمایشات در آزمایشکاه و مراکز ناباروری خاص انجام گیرد. که درصد احتمال موفقیت در این دسته بالاتر از دسته اول است.

اما توجه داشته باشید که با اینکه دسته اول شامل تغذیه مادر می باشد، نمی توان خود سرانه رژیم مناسب را تهیه کرد، شما زمانی که برای انجام این روش به متخصص زنان و زایمان مراجعه می کنید، متخصص شما با در اختیار گذاشتن یک رژیم کامل و علمی، درصد احتمال تشکیل شدن جنسیت دلخواهتان را افزایش می دهد.

دسته اول

روش تغذیه ای

اولین موضوعی که در رابطه با رژیم غذایی مهم است، زمان شروع رژیم مناسب است. به گفته ی متخصصان، رژیم غذایی لازم است از حداقل 3 پریود، قبل از زمان مد نظر برای بارداری تحت نظر متخصص زنان تنظیم و اجرا شود.
درصد موفقیت در رابطه با تعیین جنسیت به روش رژیم غذایی، 80 درصد تخمین زده شده است. درصد احتمال این روش زمانی افزایش پیدا می کند که هم زمان با روش های دیگر برای تعیین جنسیت انجام نگیرد.

هدف از انجام روش تغذیه ای برای تعیین جنسیت، تغییر در تعادل بین یون های پتاسیم، کلسیم، سدیم و منیزیم در بدن مادر است. به این معنا که نسبت این یون ها به یکدیگر اهمیت دارد نه مقدار مطلق آن ها.

مکانیسم روش تغذیه ای در مادربرای تشکیل جنسیت پسر، به این صورت است که با بالا بردن نسبت پتاسیم و سدیم و همچنین کم کردن میزان منیزیم و کلسیم، لایه خارجی تخمک و متابولیسم آن تغییر می کند. این تغییر سبب جذب بیشتر اسپرماتوزوئیدهای حامل جنسیت پسر به سمت تخمک میشود. عکس این موضوع برای تشکیل جنسیت جنین دختر صدق می کند.

در مطالب بعدی، رژیم غذایی مناسب برای تشکیل هر دو جنس دختر و پسر، زیر نظر خانم دکتر سیفی، متخصص زنان و زایمان برای شما مادران عزیز آینده، درج می شود.

دسته دوم

همانطور که گفته شد، دسته دوم نیاز به مراجعه به متخصص زنان و زایمان دارد. تمام روش های دسته دوم باید طبق نظر پزشک شما تعیین و اجرا شود.

تعیین-جنسیت-قبل-از-بارداری
تعیین-جنسیت-قبل-از-بارداری

روش زمانبندی مقاربت ( تعیین زمان تخمک گذاری )

به نظر متخصصان یکی از عوامل موثری که در نوع جنسیت جنین دارد، زمان مقاربت زوجین است. به این صورت که اگر زمان مقاربت در زمان تخمک گذاری انجام گیرد، احتمال اینکه فرزند شما پسر شود افزایش می یابد. حرکت اسپرم های Y سریع تر از اسپرم های X است. در زمان تخمک گذاری، ترشحات دهانه رحم، رقیق تر و قلیایی تر می شود، پس اسپرم هایY به آسانی و سریع تر حرکت می کنند. عکس این موضوع نیز صدق می کند. هر چه از زمان تخمک گذاری بگذرد احتمال تشکیل جنین دختر بیشتر می شود.

روش شستشوی واژن

میزان PH واژن، نقش بسیار مهمی در تعیین جنسیت جنین شما دارد. PH واژن ممکن است قلیایی یا اسیدی باشد.
اگر واژن دارای PH قلیایی باشد، محیط برای حرکت و بیشتر زنده ماندن اسپرم Y فراهم می شود. همچنین زمانی که میزان PH واژن اسیدی باشد، احتمال زنده ماندن اسپرم های Y بسیار کاهش می یابد، در این صورت احتمال دختر دار شدن شما افزایش می یابد. همانطور که گفته شد در زمان تخمک گذاری، میزان PH واژن تا حداقل یک روز بعد، قلیایی می شود. و بعد از گذشت زمان تخمک گذاری، PH واژن رو به اسیدی تر شدن می رود.
برای تعیین زمان تخمک گذاری و همچنین میزان قلیایی و اسیدی بودن واژن و تنظیم PH آن، با توجه به جنسیت دلخواهتان، حتما باید تحت نظر متخصص زنان و زایمان قرار بگیرید.

روش IUI

در روش IUI که تحت نظر متخصص شما انجام می گیرد، در ابتدا زمان تخمک گذاری و فولیکول های شما بررسی می شود، سپس نمونه ای از اسپرم های همسر شما گرفته و به آزمایشگاه برده می شود. در این آزمایش، اسپرم های Y و X از هم جدا می شوند. و طبق نظر شما و جنسیت مورد نظرتان، اسپرم مشخص شده را به روش IUI وارد بدن شما می کنند.

روش IVF

روش IVF یکی از قطعی ترین روش های موجود است. احتمال تشکیل جنسیت مورد نظر شما در این روش تقریبا صد در صد است. در این روش، نمونه ای از اسپرم و تخمک گرفته و در آزمایشگاه با توجه به جنسیت دلخواه ترکیب می شود و جنین شما تولید می شود. بعد از ترکیب و تشکیل جنین، جنین در رحم مادر جاگذاری می شود. با اینکه صد در صد در این روش، جنس مورد نظر تشکیل می شود، اما به علت اینکه این روش یک لقاح خارج از رحم محسوب می شود، احتمال بارور شدن زن کاهش می یابد. اما در نظر داشته باشید که اگر باروری در خانم رخ دهد، به طور حتم جنسیت مورد نظرشما در رحم پرورش می یابد.

انتخاب جنسیت به کمک روش اریکسون

یکی دیگر از روش های تعیین جنسیت قبل از بارداری، انتخاب جنسیت به کمک روش اریکسون می باشد که توسط متخصص زنان و زایمان شما انجام می گیرد. همانطور که گفته شد اسپرم های پسر ساز نسبت به اسپرم های دختر ساز، حرکت سریع تری دارند. در این روش از این ویژگی اسپرم ها استفاده می شود و در نهایت با استفاده از روش IUI اسپرم مورد نظر را، وارد بدن زن می کنند.

نمی توان به طور قطعی گفت که درصد موفقیت در این روش چه میزان است اما درصد تشکیل شدن جنسیت پسر نسبت به جنسیت دختر بیشتر می باشد. پس اگر جنسیت مورد دلخواه شما پسر باشد، شانس موفقیتتان در این روش بیشتر خواهد شد.

نحوه انجام

روش اریکسون حدودا از دهه 70 میلادی باب شده است. در روش اریکسون نمونه اسپرم از پدر گرفته شده و در لوله آزمایشگاهی ریخته می شود. پس از ریختن نمونه اسپرم، تمام اسپرم ها شروع به پایین رفتن در لوله آزمایشی می کنند. اما با توجه به ویژگی اسپرم ها ی پسرساز، این اسپرم ها سریع تر از اسپرم های دخترساز به انتهای لوله آزمایشی می رسند. در این لحظه متخصص شما می تواند اسپرم ها را با توجه به جنسیت دلخواه شما از هم جدا کند. پس از جدا کردن اسپرم های مورد نظر، با استفاده از روش IUI اسپرم به رحم مادر انتقال داده می شود.

مزایا

از اصلی ترین مزایای این روش می توان به غیرتهاجمی بودن این روش اشاره کرد. همچنین این روش نسبت به روش های دیگر هزینه کمتری دارد. ایمن بودن و بی خطر بودن این روش از دیگر مزایای آن است.

تعیین جنسیت قبل از بارداری

روش PGD

این روش یکی از روش های تعیین جنسیت قبل از بارداری  است که زوجین برای انتخاب جنسیت جنین خود قبل از بارداری، به آن رو می آورند. باید توجه داشته باشید که این روش به هیچ عنوان روش ساده ای نیست و نیاز به تکنیک های خاص توسط متخصص زنان و زایمان شما دارد. با اینکه تشکیل جنسیت مورد دلخواه شما در این روش 100 درصد است اما ممکن است با معایبی همراه باشد.

اصول کار در این روش به این صورت است که متخصص زنان و زایمان با نزدیک شدن به دوره ماهیانه مادر، برخی از داروهای باروری را تجویز می کند. مصرف این داروها سبب تحریک تخمدان ها برای آزاد شدن چندین تخمک می شود.
پس از اینکه متخصص از کامل شدن تخمک ها اطمینان حاصل کند، پس از انجام بیهوشی یا با استفاده از داروی بی حسی موضعی، به وسیله سوزن باریک مخصوص، تخمک های آزاد شده را، پس از وارد کردن سوزن به تخمدان ها از راه دیواره مبهل، خارج می کند. بلافاصله بعد از خارج کردن تخمک ها، آن را با نمونه اسپرم پدر در درون ظرف آزمایشگاهی ترکیب می کند.

پس از ترکیب کردن، 2 تا 5 روز زمان برای بارور شدن تخمک نیاز است. هر تخمکی که بارور شود به شکل توپی درمی آید. در این مرحله تخمک باور شده یا ” جنین ” را که دارای هشت سلول است را وارد رحم مادر می کنند. اما پیش از انتقال جنین به رحم، متخصص با توجه به جنسیت دلخواه زوجین، با حساسیت و ظرافت بالایی یکی از سلول های جنین را جدا می کند. سرانجام جنین دلخواه را به رحم مادر منتقل می کنند.

برخی از خدمات دکتر زهرا سیفی متخصص زنان غرب تهران

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات