تغذیه دوران بارداری

تغذیه دوران بارداری

دوران بارداری در زنان یکی از مهم ترین و حساس ترین دوران زندگی آن ها به شمار می رود. به همین علت همواره برای بانوان باردار در این دوران سوال هایی در رابطه با باید ها و نباید ها دوران بارداری پیش می آید. بهترین روش برای دانستن پاسخ تمام سوال هایتان، این است که از اولین روز بارداری خود تحت نظر متخصص زنان و زایمان قرار گیرید.

متخصص زنان خوب، علاوه بر اینکه کمک می کند دوران بارداری سالمی داشته باشید، می تواند یک زایمان امن در هر دو روش زایمان سزارین و زایمان طبیعی را برای شما به ارمغان بیاورد.

متداول ترین سوالات در دوران قبل از بارداری و در حین بارداری

  • برای تعیین جنسیت نوزاد چه اقداماتی می توان انجام داد!
  • چه غذاهای برای مادر و جنین می تواند مفید یا مضر باشد!
  • چه عواملی می تواند تهدید کننده سلامتی مادر و جنین در دوران بارداری باشد؟
  • چه آزمایشاتی لازم است که در دوران بارداری اطمینان از سلامتی مادر و جنین انجام گیرد؟

به سبب اینکه مادران عزیز در دوران بارداری نگرانی و ترس های زیادی دارند، لازم دانستیم در این مطلب به برخی از ضرورت های نحوه تغذیه دوران بارداری بپردازیم.

تغذیه دوران بارداری

مصرف اسید فولیک

همانطور که گفته شد تغذیه دوران بارداری از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا علاوه بر مادر، سلامت جنین در دوران بارداری و بعد از زایمان به نحوه تغذیه مادر بستگی دارد.

در این دوران مادر تا جایی که امکان دارد باید از مصرف غذاهای چرب و سرخ کردنی بپرهیزد. کنترل وزن و متناسب بودن وزن در دوران بارداری می تواند از تهدیدهای بزرگی همچون سقط جنین در دوران بارداری پیشگیری کند. یکی از مهم ترین موادی که به طور روزانه باید در بدن مادر تامین شود، اسید فولیک می باشد. رفع کمبود اسید فولیک در بدن مادر، می تواند از بروز ناهنجاری های سیستم عصبی جنین، پیشگیری کند.

تغذیه سالم و کافی

از آنجایی که تهوع ( ویار ) در ماه های اول بارداری رخ می دهد، سبب کاهش اشتهای مادر می شود، بی اشتهایی و عدم دریافت غذای کافی سبب می شود تا بدن شروع به سوزاندن قند و چربی های اضافه کند، پس از اینکه بدن تمام چربی و قند های ذخیره شده بدن را مصرف کند، بدن شروع به ترشح ماده ای به نام کتون می کند، این ماده سلامت جنین را به خطر می اندازد.

در تمام دوران بارداری نباید مصرف آب میوه و آب سبزیجات طبیعی را فراموش کنید.

خانم دکتر زهرا سیفی، متخصص زنان در غرب تهران، آماده خدمت رسانی برای بانوان عزیز ساکن تهران می باشد، عزیزانی که قصد بارداری دارند، در کنار دکتر سیفی می توانند یک بارداری و زایمان امن را تجربه کنند.

برخی از خدمات دکتر زهرا سیفی متخصص زنان غرب تهران

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات