تنبلی تخمدان و بارداری

تنبلی تخمدان و بارداری

تنبلی تخمدان و بارداری یکی از موضوعاتی است که امروزه در بین افراد بسیار رایج است . یکی از نگرانی های مهم خانم هایی که دارای سندروم تخمدان هستند باردار شدن می باشد . از هر 10 نفر خانم یک نفر امکان دارد به تنبلی تخمدان مبتلا شود و با مشکلات باروری همراه باشد . اما این به این معنا نمی باشد که برای همیشه فرد دچار ناباروری شود و نتواند مادر شدن را تجربه کند .

تنبلی تخمدان و بارداری

تنبلی تخمدان و بارداری

به چه دلیل تنبلی تخمدان در باروری تاثیر می گذارد

تخمدان پلی کیستیک دارای تعداد بسیاری کیست کوچک می باشد که اندازه آن بیشتر از تعداد طبیعی می باشد که درست در زیر سطح تخمدان واقع شده اند . این کیست ها کیسه یا ساک هایی هستند که تخمک در آن گسترش پیدا می کند . در بیشتر موارد تنبلی تخمدان به دلیل ایجاد اختلالات هورمونی  از رشد هورمون ها جلوگیری می کند و در نهایت قادر نمی باشد  که تخمک ها را آزاد کند و معنی آن این است که در مبتلایان تنبلی تخمدان تخمک گذاری به درستی انجام نمی شود.

رایج ترین دلیل جهت تعویق در باروری در کسانی که به سندروم تخمدان پلی کیستیک این می باشد که در بیشتر افراد مبتلایان به این بیماری تخمک گذاری نامرتب و غیر قابل پیش بینی می باشد و حتی امکان دارد تخمک گذاری برای این افراد رخ ندهد . البته این خانم ها امکان دارد در برخی از دوره ها تخمک گذاری داشته باشند اما در بعضی از مبتلایان تخمک گذاری به صورت کامل رخ نمی دهد . دوران قاعدگی که بیشتر از 35 روز به طول انجامد احتمال بارداری بسیار کم است اما احتمال دارد که برخی از مبتلایان به بیماری در طول یک سال تنها سه مرتبه دوران قاعدگی داشته باشند اما همچنان تخمک گذاری داشته باشند .

امروزه راه های زیادی برای تقویت تخمک گذاری و به حداکثر رساندن شانس باردار شدن وجود دارد .
یکی از مهم ترین قدم هایی که مبتلایان به سندروم تخمدان پلی کیستیک باید بارداری بردارند کم شدن وزن خود است و بیشتر کسانی که به تخمدان پلی کیستیک و یا تنبلی تخمدان مبتلا هستند اضافه وزن دارند و درصورتی که از دست دادن 5 الی 7 درصد از وزن بدن در طول 6 ماه در 75 درصد مواقع موجب بازگشت تخمک گذاری و تنظیم کردن دوران قاعدگی می باشد .

تنبلی تخمدان بیماری می باشد که بیشتر زنان در جامعه امروزی به آن دچار هستند . تنبلی تخمدان می تواند در بارداری تاثیرات ناخوشایندی بگذارد و فرد را نگران کند . دکتر زهرا سیفی  متخصص زنان غرب تهران می تواند در رابطه با تنبلی تخمدان کمک شایانی به بیماران خود کند . جهت تعیین وقت قبلی و مشاوره های لازم می بایستی با شماره های 44977660 تماس حاصل نمائید .

درمان

طبق قوانین موجود بیشتر زنانی که به تنبلی تخمدان مبتلا هستند می توانند باردار شوند و داروهایی مانند کلومفین سیترات و متفورمین برای تحریک تخمک گذاری برای این افراد از زنان توصیه می شود و اگر بعد از گذراندن دوره درمانی با قرص بارداری رخ ندهد درمان با گنادوتروپین تجویز می شود که البته احتمال دارد در نهایت این روند درمانی تخمدان فرد بیش از حد تحریک شود و امکان رخ دادن بارداری چند قلویی بیشتر شود . اگر خانمی که به تنبلی تخمدان مبتلا باشد و در این مرحله پاسخی دریافت نکند و باردار نشود می تواند جراحی لاپاراسکوپی تخمدان و ivf را به عنوان روش های درمانی انتخاب کند . البته پیش از انجام این روش ها احتمال دارد پزشک معالج تمایل داشته باشد لوله های فالوپ رحم را ارزیابی کند تا مطمئن شود انسدادی وجود ندارد که در روش های درمانی اختلال به وجود آورد .

چطور می توان بارداری سالم داشت؟

زنانی که به سندروم تخمدان پلی کیستیک مبتلا هستند در طول بارداری همچنین امکان دارد با ریسک بیشتری برای عوارضی مانند سقط – دیابت بارداری – پره اکلامیسی و افزایش وزن جنین مواجه شوند به همین توصیه می شود  که این خانم ها در طول دوران بارداری به صورت کامل تحت نظر پزشک باشند و قند و فشار خون خود را به صورت منظم چک کنند .

برخی از خدمات دکتر زهرا سیفی

زایمان سزارین

درمان ناباروری

کیست تخمدان

زایمان طبیعی

راه های ارتباطی دکتر زهرا سیفی

44977660

info@drz-seify.com

پیج اینستاگرام

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر زهرا سیفی

guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات