دانستنی های سه ماه اول بارداری

فهرست مطالب

دانستنی های سه ماه اول بارداری

یکی از مشکلات سه ماهه اول بارداری خونریزی می باشد. خونریزی یکی از علائم بسیار مهم و خطرناک است که نیازمند بررسی می باشد. اما خونریزی در هر زمان از بارداری می تواند علائم مختلف خود را داشته باشد. بنابراین هر گونه خونریزی در بارداری نیازمند مراجعه به پزشک است. در سه ماهه اول بارداری گاهی اوقات هنگامی جفت در رحم جایگزین و شروع به رشد می کند مادر ممکن است یک سری لکه بینی هایی داشته باشد. این لکه ها فیزیولوژیک است و با درد همراه نیست، باعث سقط نمی شود و ظرف یک الی دو روز دیگر برطرف می شود. اما گاهی این خونریزی ها ممکن است ادامه داشته باشد.

مهم ترین مسائلی که ممکن است در بحث خونریزی در بارداری مطرح باشد:

  • حالت سقط یا تهدید به سقط است
  • حاملگی خارج از رحمی
  • مول یا بچه خوره
دکتر زهرا سیفی متخصص زنان غرب تهران در باره دانستنی های سه ماه اول بارداری می تواند مشاوره و راهکارهایی را در اختیار بیمار خود بگذارد که بیمار بتواند راحت تر این دوره را بگذراند و آسان تر با علائم و نشانه های آن خود را تطابق دهد .

 

علائم سقط

اگر حاملگی زیر 20 هفته یعنی زیر 5 ماهگی به پایان برسد و تمام علامت های حاملگی مانند جفت و جنین از بین بررود به این حالت سقط جنین گفته می شود. سقط دو علامت مهم دارد: خونریزی و درد

دردها: معمولا در ناحیه زیر شکم احساس می شود که این دردها مشابه دردهای قاعدگی است و حالت اسپاستیک دارد.

خونریزی ها: به رنگ روشن هستند نشان دهنده این است است که جفت در حال جدا شدن است یا دهانه رحم باز شده و تمام محصولات حاملگی در حال دفع هستند. اگر مادر، درد و خونریزی داشته باشد اما دهانه رحم او همچنان بسته باشد در این حالت مادر تهدید به سقط است. تهدید به سقط یعنی ممکن است جنین بماند یا از بین برود. هرچه سن حاملگی بالاتر برود و رشد جنین انجام شده باشد خطر سقط کمتر می شود. ولی در مراحل اولیه بارداری که قلب جنین تشکیل نشده احتمال ماندگاری جنین 50-50 می باشد.

عوامل ایجاد سقط

  • سقط بیشتر از 3 بار : نیازمند بررسی قبل از اقدام به بارداری می باشد. زیرا ممکن است مشکلات مختلفی داشته باشد پس ابتدا باید درمان انجام شود تا از سقط های مکرر پیشگیری شود. یکی اقداماتی که قبل از بارداری انجام می شود ارزیابی ژنیتیکی در پدر و مادر است.
  • وجود نقص رحم مانند نقایص مادرزادی یا اکتسابی : قبل از اقدام به بارداری باید ابتدا اصلاح شوند پس از آن به بارداری اقدام شود.
  • غلظت خون مادر : وجود مشکلاتی که باعث ایجاد غلظت خون در بدن مادر می شود و اجازه نمی دهد بارداری از یک حدی به بعد رشد کند و پیش برود. جهت پیشگیری از سقط های مکرر آزمایش خون قبل از بارداری باید انجام شود بعد اقدام به بارداری شود.
  • زخم های کوچک دهانه رحم یا پولیپ یا گوشت اضافه ای که از دهانه رحم به بیرون زده اند باعث ایجاد خونریزی و لکه بینی می شود که پزشک زنان با معاینه توسط دستگاهی به نام اسپکولوم دهانه رحم را معاینه میکن تا از وجود ضایعه مطمئن شود.
دانستنی های سه ماه اول بارداری
دانستنی های سه ماه اول بارداری

حاملگی خارج از رحم

حاملگی های خارج از رحم یک پدیده بسیار پراهمیتی است و حتی ممکن است عامل تهدید جان افراد باشد. طبیعتا جفت و جنین باید داخل رحم شکل بگیرند. گاهی اوقات بنا به دلایلی این جنین و جفت در جایی خارج از رحم لانه گزینی می کند و رشد می کند. شایع ترین آن داخل لوله های رحمی می باشد مهم ترین علامت حاملگی خارج از رحمی بحث لکه بینی های نامرتب دردهای مبهم . اگر زنانی در سنین باروری هستند و خون ریزی و لکه بینی های نامرتب و توجیه نشده دارند انجام تست بارداری است.

مول یا بچه خوره

مول در واقع به وجود آمدن اشکال در جفت است. در این زمان تخم بارور می شود اما گاهی فقط جفت تشکیل می شود و جنین وجود ندارد یا جنین ناقصی در کنار آن تشکیل می شود. مول دو راه تشخیص دارد که یکی تشخیص بالینی است که شامل لکه بینی و خونریزی است و راه دوم تشخیص از طریق سونوگرافی می باشد. در این گونه مواقع جفت با گورتاژ خارج می شود و به پاتولوژی فرستاده می شود.

 

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان می باشیم.

با تشکر. مدیریت سایت دکتر زهرا سیفی جراح و متخصص زنان ، زایمان و نازایی

 

مقالات مرتبط با این مطلب:

سقط های مکرر

بارداری خارج از رحم

سقط جنین

 

guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات