درمان سرطان تخمدان

آیا درمان سرطان تخمدان امکان پذیر است ؟ بله ؛ سرطان تخمدان را می توان درمان کرد ، مخصوصا اگر در روزهای اولیه تشخیص داده شود. به طور کلی درمان سرطان تخمدان ، یکی از مسائلی است که تمام افرادی که به این بیماری مبتلا هستند درگیر آن می باشند. 

با درمان و بهبود سرطان ، بیشتر زنان می توانند یک زندگی طولانی و آرامی را تجربه کنند ؛ حتیدر صورتی که سرطان بسیار پیشرفت کرده باشد.

فهرست مطالب

انواع سرطان تخمدان

سرطان تخمدان به سه شکل وجود دارد که رایج ترین آن سرطان اپی تلیومی می باشد ، زیرا تومور در لایه بیرونی یا پوسته تخمدان ها آغاز به رشد می کند.

تومورهای تخمدان امکان دارد به یکی از اشکال زیر ایجاد شوند :

  1. تومور خوش خیم
  2. تا حدودی بدخیم
  3. سرطان بدخیم

درمان سرطان تخمدان

درجات سرطان تخمدان

سلول های سرطانی می توانند تنها در ناحیه مزبور باقی بمانند و در برخی موارد ممکن است به بخش های دیگر بدن سرایت کنند یا اصطلاحا متاستاز شوند. به طور کلی سلول های سرطانی ، یک عملیات گسترده ای را نشان می دهند و به درجات مختلفی رشد می کنند.

درجه سرطان ؛ نشان دهنده این است که سلول های سرطانی با چه سرعتی گسترش می یابند و همچنین بیانگر این است که سلول های رشد کرده تا چه حد ، مشابه سلول های سالم هستند.

سرطان تخمدان نیز از لحاظ گستردگی ، به چند درجه تقسیم می شود که عبارتند از :

  1. درجه اول : در این مرحله ، سلول های سرطانی بسیار مرتب هستند و اصولا قابل پخش نیستند.
  2. درجه دوم : در این درجه ، سلول های سرطانی امکان دارد از تومور جدا شوند و در قسمت لگن و شکم سرایت کنند.
  3. درجه سوم : این تومور ، بیشترین سلول های سرطانی تهاجمی را دارد ؛ یعنی سلول های سرطانی ، به سرعت پیش می روند.

درمان سرطان تخمدان

روش های درمانی مختلفی برای درمان سرطان تخمدان وجود دارد ؛ در این میان ، روش های نوین درمان سرطان ، گزینه ای بسیار مناسب برای درمان این بیماری محسوب می شوند.

غالبا تمامی تومورها را می توان در مرحله پیشرفته با انجام جراحی ، تا حد امکان برداشت ؛ لازم به ذکر است که همراه با جراحی ، برای بهینه تر کردن نتایج درمان ؛ معمولا فرآیند شیمی درمانی یا پرتودرمانی نیز انجام می پذیرند.

جراحی سرطان تخمدان

جراحی ، یکی از موثرترین روش های درمان می باشد که عموما با موفقیت بالایی همراه است.

باید اشاره داشت که در حین جراحی ، تمام یا بخش اعظمی از تومور برداشته می شود.

برای احراز دقیق تومور و درجه آن ، سلول های نمونه تومور به منظور بررسی بیشتر به لابراتوار آسیب شناسی فرستاده می شود.

برای تومورهایی که در مراحل ابتدایی هستند و به طور کامل شده اند ، درمان سرطان تخمدان ، معمولا به وسیله جراحی امکان پذیر خواهد بود و غالبا روش درمانی دیگری نیاز نمی باشد.

با این وجود همان طور که قبلا نیز اشاره شد ، اکثر افراد افزودن بر جراحی ، به روش های دیگری که برای درمان سرطان تخمدان به کار گرفته می شوند ؛ اعم از شیمی درمانی و پرتو درمانی نیز نیاز دارند.

guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات