درمان ناباروری

در حال حاضر باروری و فرزندآوری ، برای زوجین نابارور دیگر یک رویا نیست. خوشبختانه امروزه درمان ناباروری ، با بهره گیری از متدها و تکنیک های نوین محقق شده است تا جایی که می توان این اطمینان را به زوجینی که درگیر ناباروری هستند ، داد که با استفاده از این روش ها می توانند صاحب فرزند شوند. دکتر زهرا سیفی ، جراح زنان و زایمان و نازایی و بهترین متخصص زنان تهران هستند. ایشان با بکارگیری به روزترین متدهای پیشرفته که در راستای درمان نازایی ارائه شده اند ، امکان بارداری و صاحب فرزند شدن را به بهترین نحو ممکن میسر می سازند. ایشان با تکیه سابقه چندین ساله و تجربیاتی که در این زمینه دارند ، تاکنون نتایج رضایت بخشی را برای زوجین نابارور به ارمغان آورده اند.

در ویدئوی زیر صحبت های دکتر زهرا سیفی ،  بهترین جراح و متخصص زنان غرب تهران ، درباره درمان ناباروری را ملاحظه می فرمایید.

 

علل ناباروری

پیش از آن که یکی از روندهای درمان ناباروری اتخاذ شود ، باید علت بروز این عارضه مشخص گردد. به طور کلی ناباروری می تواند از جانب زن ، مرد یا هر دو نفر آن ها اتفاق بیفتد ؛ لذا این تصور که ناباروری صرفا از سوی زن رخ می دهد کاملا اشتباه است.  از جمله علل ناباروری در زنان ، می توان به موارد ذیل اشاره داشت :

 • اختلال ترشحات گردنه رحم
 • چسبندگی رحم
 • مقاربت ناقص
 • نارسایی تخمدان
 • و غیره

در خصوص علل ناباروری در مردان نیز باید متذکر شد که در صورت وجود شرایط ذیل ، ناباروری رخ خواهد داد :

 • کم حجم بودن مایع منی
 • کم بودن تعداد اسپرم
 • تحرک ناکافی اسپرم
 • و غیره

روش های درمان ناباروری

در صورت محرز شدن ناباروری از سوی بهترین متخصص زنان غرب تهران ، می توان از طریق روش های باروری اقدام به درمان ناباروری نمود. لازم به ذکر است که اکثریت این متدها ، اثربخش می باشند تا جایی که با اتخاذ مناسب ترین روش ، می توان نازایی را درمان نمود. در ادامه به معرفی و شرح توضیحات پیرامون هر یک از این روش ها پرداخته ایم.

 

درمان ناباروری - دکتر زهرا سیفی

 

 • درمان نازایی با IUI

این تکنیک ، از جمله تکنیک های ساده و بدون درد درمان ناباروری است که برای پیشبرد آن ، از مایع اسپرم مرد ، نمونه گرفته شده و سپس حجم زیادی از اسپرم های با کیفیت مطلوب به درون رحم راه می یابند و به این ترتیب شانس باروری افزایش می یابد. لازم به ذکر است که در مقاربت طبیعی ، تنها 10 درصد از اسپرم ها به رحم زن ورود می یابند و مابقی در واژن مانده و به بیرون می ریزند.

 • درمان ناباروری با IVF

تکنیک IVF ، در مواردی که بنا به هر دلیل اسپرم ، امکان راه یافتن به تخمک در داخل رحم را نداشته باشد ، مورد استفاده قرار می گیرد. جهت انجام عمل IVF ، از تخمک زن و اسپرم مرد ،  نمونه تهیه شده و سپس در لابراتوار جنین شناسی اقدامات لازم جهت بارورسازی تخمک و ورود اسپرم به تخمک ، صورت می پذیرد. پس از بارور شدن تخمک ، اجازه می دهند  تا جنین تک سلولی ، تکثیر شده و چند سلولی شود و سپس بعد از گذشت 48 الی 72 ساعت ، جنین به رحم زن منتقل شده و در صورت امکان لانه گزینی می کند و بدین ترتیب باروری اتفاق افتاده و در واقع  ناباروری درمان می گردد.

 • درمان نازایی با میکرواینجکشن ICSI

دکتر زنان غرب تهران از این روش درمان ناباروری زمانی بهره می گیرد که اسپرم مرد ، کیفیت ، تحرک ، تعداد و شکل معمول را نداشته و روش درمانی IVF نیز پاسخگو نبوده باشد. در عمل میکرواینجکشن ICSI ، در لابراتوار ، یک اسپرم به درون تخمک تزریق شده و پس از لقاح ، سلول تکثیر می گردد و جنین تشکیل می شود.

 

درمان ناباروری - دکتر زهرا سیفی

 • اهدای تخمک

گاهاً علل ناباروری به گونه ای است که با دارو یا تکنیک های فوق الذکر ، قابل درمان نمی باشد. به طور مثال در برخی موارد ، نداشتن تخمک در زن سبب ناباروری می شود ؛ در چنین مواردی به منظور درمان ناباروری ، نیاز به اخذ تخمک اهدایی از داوطلبان دیگر می باشد. در این موارد ، تخمک اهدایی را با اسپرم مرد ، تلقیح کرده و جنین به وجود آمده را به رحم زن نابارور منتقل می کنند.

 •  اهدای جنین

این روش درمان ناباروری در دو حالت مورد استفاده قرار می گیرد ؛ یکی در مواردی که ناباروری از سوی مرد بوده و اسپرم کافی تولید نشود و دیگری در صورتی است که زوج نابارور از سایر روش های درمانی ذکر شده نتیجه ای نگرفته ، اما ارگان های داخلی بدن زن ، توان باروری و نگهداری از جنین را داشته باشند. لازم به ذکر است که این عمل پس از طی مراحل قانونی قابل انجام است و پس از آن می توان جنین اهدایی را در رحم زن جایگذاری کرد. ( جنین اهدایی را می توان از مراکز معتبر اهدا کننده جنین دریافت کرد )

رضایت بیمار از مراجعه به دکتر سیفی ، بهترین دکتر زنان غرب تهران ، جهت درمان ناباروری

 

درمان ناباروری - دکتر زهرا سیفی

مزایای روش IVF

IVF از جمله کارآمدترین روش های درمان ناباروری می باشد که از مزایای متعددی برخوردار است :

یکی از این مهم ترین مزایای IVF ، این است که پیش از انتقال جنین به رحم مادر ، عمل لقاح قابل مشاهده می باشد ؛ لذا در صورتی که اسپرم با تخمک ترکیب نشده باشد ، می توان در دفعات آتی شرایط لقاح را فراهم نموده و با موفقیت بیشتری به درمان نازایی پرداخت. از دیگر مزایای روش IVF ، می توان به استفاده از این روش درمانی برای خانم هایی اشاره داشت که لوله های رحمی ( لوله فالوپ ) نداشته یا لوله های شان آسیب دیده است. با بهره وری از IVF در این بیماران ، می توان بدون هیچ گونه اختلالی به درمان ناباروری پرداخته و به نتایج ایده آلی دست یافت.

البته ناگفته نماند که روش IVF ، محدودیت هایی نیز دارد ؛ به طوری که به گفته بهترین متخصص زنان تهران احتمال موفقیت باروری با استفاده از این روش در خانم هایی که بیش از 40 سال سن دارند نسبت به خانم های جوان تر کمتر است. چرا که کیفیت تخمک های بانوان در 40 سالگی کاهش می یابد.

 

درمان ناباروری - دکتر زهرا سیفی

تشخیص ناهنجاری های جنین پیش از لانه گزینی جنین PGD

به طور کلی بالا بودن سن مادر و همچنین بیماری های ژنتیکی ، می توانند موجب افزایش ریسک بروز ناهنجاری های کرموزومی در نوزاد شوند. در گذشته راهکارهای تشخیص ژنتیک به منظور شناسایی ناهنجاری های کروموزومی در جنین ، قبل از تولد انجام می گرفت و در صورتی که جنین مبتلا به اختلالات و ناهنجاری های ژنتیکی بود ، دستور سقط صادر می شد که قاعدتا این مسئله برای والدین بسیار ناراحت کننده و آزاردهنده بود. خوشبختانه امروزه با بهره وری از تکنیک مدرن تشخیص ناهنجاری های جنین قبل از لانه گزینی ، امکان جلوگیری از بروز ناهنجاری های آزاردهنده ناشی از بیماری های ژنتیکی میسر شده است. به این صورت که 16 تا 18 ساعت پس از لقاح ، تخمک های لقاح یافته از جوانب مختلف بررسی شده و در صورتی که جنین مشکلی نداشته باشد ، آماده انتقال به رحم و لانه گزینی می گردد. بدین نحو درمان ناباروری صورت می پذیرد.

guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات