درمان ناباروری

درباره درمان ناباروری

در حال حاضر باروری و فرزندآوری ، برای زوجین نابارور دیگر یک رویا نیست ؛ خوشبختانه امروزه درمان ناباروری ، با بهره گیری از متدها و تکنیک های نوین محقق شده است ؛ تا جایی که می توان این اطمینان را به زوجین نابارور داد که با استفاده از این روش ها می توانند صاحب فرزند شوند.

دکتر زهرا سیفی جراح زنان و زایمان و نازایی و بهترین متخصص زنان تهران هستند. ایشان با بکارگیری به روزترین متدهای پیشرفته که در راستای درمان ناباروري ارائه شده اند ، امکان درمان ناباروري را به بهترین نحو ممکن میسر می سازند.

ایشان با تکیه سابقه چندین ساله و تجربیاتی که در این زمینه دارند ، تاکنون نتایج رضایت بخشی را برای زوجین نابارور به ارمغان آورده اند.

در ویدئوی زیر صحبت های دکتر زهرا سیفی جراح و متخصص زنان درباره درمان ناباروری را ملاحظه می فرمایید.

علل ناباروری

به طور کلی ناباروری می تواند از جانب زن ، مرد یا هر دو نفر آن ها اتفاق بیفتد ؛ لذا این تصور که ناباروری صرفا از سوی زن رخ می دهد کاملا اشتباه است.

از جمله علل ناباروري در زنان ، می توان به موارد ذیل اشاره داشت :

 • اختلال ترشحات گردنه رحم
 • چسبندگی رحم
 • مقاربت ناقص
 • نارسایی تخمدان
 • و غیره

در خصوص علل ناباروري در مردان نیز باید متذکر شد که در صورت وجود شرایط ذیل ، ناباروری رخ خواهد داد :

 • کم حجم بودن مایع منی
 • کم بودن تعداد اسپرم
 • تحرک ناکافی اسپرم
 • و غیره

روش های درمان ناباروری

در صورت محرز شدن ناباروری از سوی متخصص زنان و زایمان ، می توان از طریق روش های باروری اقدام به درمان ناباروري نمود.

لازم به ذکر است که اکثریت این متدها ، اثربخش می باشند ؛ تا جایی که با اتخاذ مناسب ترین روش ، می توان نازایی را درمان نمود.

در ادامه به معرفی و شرح توضیحات مختصری پیرامون هر یک از این روش ها پرداخته ایم.

درمان ناباروری

 • درمان ناباروری با IUI

این تکنیک ؛ از جمله تکنیک های ساده و بدون درد است که برای پیشبرد آن ، از مایع اسپرم مرد ؛ نمونه گرفته شده و سپس حجم زیادی از اسپرم های با کیفیت مطلوب به درون رحم راه می یابند و به این ترتیب شانس باروری افزایش می یابد.

لازم به ذکر است که در مقاربت طبیعی ، تنها 10 درصد از اسپرم ها به رحم زن ورود می یابند و مابقی در واژن مانده و به بیرون می ریزند.

 • درمان ناباروری با IVF

تکنیک IVF ؛ در مورادی که بنا به هر دلیل اسپرم ، امکان راه یافتن به تخمک در داخل رحم را نداشته باشد ، مورد استفاده قرار می گیرد.

جهت انجام عمل IVF ؛ از تخمک زن و اسپرم مرد ،  نمونه تهیه شده و سپس در لابراتوار جنین شناسی اقدامات لازم جهت بارورسازی تخمک و ورود اسپرم به تخمک ، صورت می پذیرد.

پس از بارور شدن تخمک ؛ اجازه می دهند  تا جنین تک سلولی ، تکثیر شده و چند سلولی شود و سپس بعد از گذشت 48 الی 72 ساعت ، جنین به رحم زن منتقل شده و در صورت امکان لانه گزینی می کند و بدین ترتیب باروری اتفاق افتاده و در واقع ناباروری درمان می گردد.

 • درمان ناباروری با میکرواینجکشن ICSI

از این روش زمانی بهره گرفته می شود که اسپرم مرد ؛ کیفیت ، تحرک ، تعداد و شکل معمول را نداشته و روش درمانی IVF نیز پاسخگو نبوده باشد.

در عمل میکرواینجکشنICSI ؛ در لابراتوار ، یک اسپرم به درون تخمک تزریق شده و پس از لقاح ؛ سلول تکثیر می گردد و جنین تشکیل می شود.

درمان ناباروری

 • درمان ناباروری با اهدای تخمک

گاهاً علل ناباروری به گونه ای است که با دارو یا تکنیک های فوق الذکر ، قابل درمان نمی باشد.

به طور مثال در برخی موارد ، نداشتن تخمک در زن سبب ناباروری می شود ؛ در چنین مواردی به منظور درمان ناباروری ، نیاز به اخذ تخمک اهدایی از داوطلبان دیگر می باشد.

در این موارد ، تخمک اهدایی را با اسپرم مرد ، تلقیح کرده و جنین به وجود آمده را به رحم زن نابارور منتقل می کنند.

 • درمان ناباروری با اهدای جنین

این روش در دو حالت مورد استفاده قرار می گیرد ؛ یکی در مواردی که ناباروری از سوی مرد بوده و اسپرم کافی تولید نشود و دیگری در صورتی است که زوج نابارور از سایر روش های درمانی ذکر شده نتیجه ای نگرفته ؛ اما ارگان های داخلی بدن زن ، توان باروری و نگهداری از جنین را داشته باشند.

لازم به ذکر است که این عمل پس از طی مراحل قانونی قابل انجام است و پس از آن می توان جنین اهدایی را در رحم زن جایگذاری کرد. ( جنین اهدایی را می توان از مراکز معتبر اهدا کننده جنین دریافت کرد )

پاسخ

3 × یک =

Call Now Button