درمان واژینیسموس با بوتاکس

به طور کلی داشتن رابطه زناشویی گرم و موثر ، در بقای زندگی تاثیر زیادی دارد. به طوری که در بسیاری از موارد ، زمانی که به بررسی علت اصلی جدایی ها و اختلافات پرداخته می شود ، ممکن است قسمت بارز این جدایی ها به مشکلات روابط جنسی مرتبط شود. حال سوالی که در این جا مطرح می گردد این است که آیا برای این دست مشکلات راه حل وجود دارد ؟ اگر راه حلی برای این مشکلات موجود است ، چقدر می تواند موثر عمل کند ؟ با ما همراه باشید تا با یکی از مشکلات روابط زناشویی به نام واژینیسموس و راه های درمان آن آشنا شوید. ر این بخش دکتر زهرا سیفی ، بهترین متخصص زنان تهران ، موضوع درمان واژینیسموس با بوتاکس را مورد بحث قرار داده است.

درمان واژینیسموس با بوتاکس - دکتر زهرا سیفی

خوب است پیش از آن که با این روند درمان واژینیسموس با بوتاکس آشنا شویم ، کمی نسبت به عارضه نامبرده آشنایی پیدا کنید.

واژینیسموس چیست ؟

واژینیسموس ، مشکلی است که در آن واژن بیمار دچار انقباض شده و نزدیکی را غیرممکن می سازد. انقباض واژن در این حالت که به صورت تابو در جامعه تعریف می شود ، غیر ارادی بوده و فرد در آن دخالتی ندارد. متخصصان در مورد علت این مشکل دردناک ، اطلاعات دقیقی ندارند ؛ اما احتمال آن در افرادی که مورد تجاوز قرار گرفته اند یا تجربه جنسی تلخی داشته اند بیشتر شایع است. به ترس از مقاربت جنسی واژینال در اصطلاح پزشکی ، واژنیسموس اطلاق می شود که در واقع به دنبال انقباض غیرارادی عضلات کف لگن و جداره واژن رخ می دهد و نوعی اختلال جنسی رایج بین بانوان محسوب می گردد.

تا جایی که تقریبا 7 الی 16 درصد از خانم ها ( یک زن از هر 6 زن ) با این عارضه روبرو است. انقباض غیرارادی عضلات کف لگن ( واژینیسموس ) ، علاوه بر نزدیکی واژینال ممکن است در پی معاینه واژن و به طور کلی وارد شدن هر جسم خارجی به واژن نیز اتفاق بیفتد. در ادوار گذشته ، واژینیسموس در برخی موارد به طلاق زوجین منجر می شد. اما خوشبختانه در عصر حاضر با پیشرفت علم پزشکی و فناوری های مربوط به آن ، امکان درمان آن میسر گشته و می توان با روش های مختلفی از جمله تزریق بوتاکس نسبت به درمان این عارضه پرداخت. خیلی از زنان نیز درمان واژینیسموس با بوتاکس را به دلایل مزایای زیادی که دارد ، انتخاب می کنند.

علائم واژینیسموس

لازم به ذکر است که علائم واژینیسموس ، در بین خانم ها متفاوت بوده و درجات مختلفی دارد. اما به طور کلی اصلی ترین علامت واژینیسموس ، انقباض غیرارادی واژن می باشد که منجر به دشوار شدن دخول یا حتی غیر ممکن شدن آن می گردد ؛ به طوری که واژن این دسته از بانوان ، در هنگام مقاربت جنسی کاملا بسته می شود.

سایر علائم واژینیسموس عبارتند از :

  1. فرد در حین رابطه جنسی دچار احساس سوزش در واژن خواهد شد.
  2. فرد به دلیل واهمه از درد ناشی از دخول ، از مقاربت جنسی امتناع می کند.
  3. فرد به علت مشکلات ناشی از واژینیسموس ، تمایل جنسی خود را از دست خواهد داد.

توجه داشته باشید همانطور که اشاره شد ، انقباض واژن امری غیرارادی است و فرد هیچ دخالتی در آن ندارد و نمی تواند آن را متوقف نماید.

انواع واژینیسموس

واژینیسموس ، در دو دسته طبقه بندی می شود که از قرار ذیل می باشد :

  1. واژینیسموس اولیه : واژینیسموس اولیه ، زمانی بروز می کند که زن برای اولین بار دخول واژینال را تجربه می کند. لازم به ذکر است خانم هایی که پس از ازدواج ، علیرغم داشتن حداقل 10 مرتبه رابطه جنسی در بازه های زمانی مختلف ، موفق به دخول کامل نشوند ، به احتمال زیاد مبتلا به واژینیسموس هستند.
  2. واژنیسموس ثانویه : این نوع از واژنیسموس در بانوانی اتفاق می افتد که پیشتر رابطه جنسی را تجربه کرده اند اما به دلیل دردناک بودن آن از برقراری مجدد این رابطه احساس ترس داشته و به نوعی بیزار هستند.

درمان واژینیسموس با بوتاکس - دکتر سیفی

درجات واژنیسموس

واژینیسموس ( دخول دردناک ) ، بسته به شدت آن می تواند درجات مختلفی از خفیف تا شدید داشته باشد.

در ذیل درجه بندی واژینیسموس را شرح داده ایم.

  1. واژینیسموس گرید 1 : فرد در مقاربت جنسی احساس درد می کند ، اما در معاینه واژینال مشکلی ندارد.
  2. واژینیسموس گرید 2 : فرد هم در رابطه جنسی و هم در معاینه واژینال و لگنی با مشکل مواجه است.
  3. واژنیسموس گرید 3 : فرد به دلیل این عارضه ، حتی قادر نیست به خوبی بر روی تخت معاینه قرار بگیرد و در زمان معاینه با کشیدن خود به سمت عقب از معاینه امتناع می کند.
  4. واژینیسموس گرید 4 : فرد در زمان معاینه ، به دلیل ترس از تماس واژینال ، باسن و کمر خود را از روی تخت بلند کرده و ران های خود را از هم باز نکرده و خود را کاملا به عقب می کشد.
  5. واژنیسموس گرید 5 : در این گرید از واژینیسموس ، فرد علاوه بر آن که مانع معاینه لگنی توسط پزشک می شود دچار علائمی اعم از تعریق زیاد ، لرزش شدید ، افزایش ضربان قلب ، جیع کشیدن ، ضعف و بیهوشی می شود و حتی در برخی موارد ممکن است با علائم روحی مواجه شده و در نتیجه از روی تخت معاینه پریده و به پزشک حمله کند.

درمان واژینیسموس با بوتاکس

حال این سوال مطرح می شود که آیا امکان درمان واژینیسموس وجود دارد ؟ در پاسخ به این سوال باید گفت ، بله واژینیسموس نوعی اختلال جنسی شایع است که درمان پذیر می باشد. لذا خانم های جوان که به تازگی ازدواج کرده اند و دچار مشکل واژینیسموس هستند ، به جای داشتن ترس و دلهره باید به دنبال درمان موثر باشند و به متخصص زنان مراجعه نمایند تا تحت نظر ایشان روش درمانی مناسب برای شان اتخاذ گردد. دکتر زهرا سیفی بهترین متخصص زنان تهران ، از برجسته ترین پزشکان حوزه زنان در استان تهران شناخته می شوند. عزیزانی که با مشکلات و بیماری های زنان اعم از واژینیسموس مواجه هستند ، می توانند جهت درمان قطعی این اختلال به مطب دکتر سیفی مراجعه فرمایند.

صحبت های دکتر زهرا سیفی متخصص زنان درباره درمان قطعی واژینیسموس

 

چطور می توان این مشکل به ظاهر ساده ، اما آزاردهنده را درمان کرد ؟

رابطه زناشویی برای هر دو طرف بسیار اهمیت دارد و متاسفانه واژینیسموس ، مشکلی است که امکان داشتن فرزند را غیرممکن می کند ؛ لذا می توان گفت که واژنیموس ، بیماری کوچکی نبوده و باید سریعا در ابتدای مشاهده علائم آن ، نسبت به درمان این اختلال مبادرت شود. امروزه بوتاکس به عنوان راهکاری نوین جهت درمان واژینیسموس معرفی شده است.

شاید شما پیشتر نام بوتاکس را در حوزه اعمال زیبایی شنیده باشید ؛ اما توجه نمایید که بوتاکس ، کاربردهای گسترده ای در زمینه امور درمانی نیز دارد. بوتاکس به دلیل دارا بودن سم بوتولینوم ، باعث فلج شدن عضلات می شود و از انقباض عضلات ، چه به صورت ارادی و چه به صورت غیرارادی جلوگیری می کند ؛ لذا به منظور رفع چروک های صورت ، درد مثانه ، سردرد ، واژینیسموس و غیره نیز می توان از بوتاکس استفاده نمود.

درمان واژینیسموس با بوتاکس ، به صورت سرپایی است و در مطب انجام می شود ؛ اما پیش از انجام آن ، در ابتدا باید مشاوره های لازم با زوجین صورت گیرد. ناگفته نماند که بعد از تزریق بوتاکس جهت درمان واژینیسموس ، نیاز به انجام فیزیوتراپی نیز می باشد. لازم به ذکر است گاهی اوقات به منظور درمان واژینیسموس ، یک بار تزریق بوتاکس کفایت می کند ولی در برخی موارد نیاز به تکرار تزریق در چند مرحله می باشد.

نحوه درمان واژینیسموس با تزریق بوتاکس

برای درمان این مشکل اغلب پزشکان به 3 عضله واژن که در هنگام رابطه جنسی دچار انقباض غیر ارادی می شود ، دوز مناسبی از بوتاکس را تزریق خواهند کرد. قبل از تزریق بوتاکس ، پزشک واژن را به دقت معاینه می کند تا متوجه شود کدام عضله بیشتر درگیر انتقباض های شدید می شود تا تزریق بوتاکس به این نقاط انجام شود.

تاثیر بوتاکس در درمان واژینیسموس

اغلب پزشکان از تزریق بوتاکس به منظور کاهش درد در بیماری هایی نظیر میگرن و یا واژینیسموس استفاده می کنند. با تزریق بوتاکس می توان تنش هایی که در ماهیچه ها در هنگام برقراری رابطه جنسی ایجاد می شود را درمان نمود.از تزریق بوتاکس در نقاط نزدیک عضلات دهانه واژن استفاده خواهد شد. تزریق بوتاکس به عضلات دیگری که موجب اسپاسم در واژن می شود به استراحت این عضله ها در هنگام دخول کمک خواهد کرد.

درمان واژینیسموس با تزریق بوتاکس - دکتر زهرا سیفی

 

مزایای درمان واژینیسموس با بوتاکس

درمان واژینیسموس با استفاده از تزریق بوتاکس یک درمان قطعی و سرپایی است که می تواند عملکرد جنسی بانوان را در هنگام رابطه جنسی و دخول بهبود ببخشد. با تزریق بوتاکس درد در هنگام نزدیکی برطرف می شود و از اسپاسم غیر ارادی عضلات واژن جلوگیری خواهد شد. همچنین دوره نقاهت با استفاده از این درمان کوتاه می باشد. با تزریق بوتاکس می توان استرس و تنش هایی که خانم ها در هنگام رابطه جنسی تجربه می کنند را بهبود بخشید و همین عامل روابط بین زوج ها را بهتر می کند. با استفاده از این روش می توان از بسیاری از مشکلات زناشویی که به دلیل مشکل عدم دخول که به علت واژینیسموس اتفاق می افتاد ، جلوگیری نمود.

ماندگاری بوتاکس در ناحیه تناسلی بانوان

ماندگاری تزریق بوتاکس در خانم ها متفاوت می باشد. اما به صورت معمول این روش درمانی 2 الی 6 ماه ماندگاری دارد. در این زمان به دلیل از بین رفتن درد در هنگام نزدیکی و عدم انقباض غیر ارادی عضلات حتی با از بین رفتن اثرات بوتاکس در بیشتر موارد مشکل افراد برطرف شده و می توانند به زندگی عادی و روابط زناشویی خود ادامه دهند.

دوره تزریق بوتاکس برای درمان

تعداد جلسه های تزریق در خانم ها با توجه به میزان مشکلات آن ها متفاوت می باشد. برخی از خانم ها تنها با 1 بار تزریق درمان خواهند شد در حالی که برخی دیگر به 2 یا 3 بار تزریق احتیاج دارند. زمانی که ماندگاری و اثرات بوتاکس از بین رفت می توان مجدد تزریق بعدی را انجام داد.

پروسه درمان واژینیسموس با بوتاکس چگونه است ؟

از آن جایی که بوتاکس باید در عضلاتی تزریق گردد که مسبب درد هستند ، در گام اول متخصص زنان به شناسایی این عضلات می پردازد. برای این که تاثیرگذاری لازم نمود پیدا کند ، بوتاکس باید در عضلات صحیحی تزریق شود. به طور معمول گفته می شود که برای درمان واژینیسموس 200 واحد بوتاکس تزریق می گردد. برای اکثر بیماران این پروسه عموماً تحت بی حسی موضعی به انجام می رسد. اما برای برخی افراد نیز ممکن است بیهوشی عمومی هم اعمال شود. این مسئله بسته به شرایط بیمار و البته صلاحدید متخصص زنان دارد.

شایان ذکر است برای برخی از بانوان انجام درمان واژینیسموس با بوتاکس  ممکن است با دیلاتور (اتساع دهنده واژن ) یا دوره های روانشناسی نیز همراه باشد. زیرا گاهاً این مسائل به مشکلات روانی نیز مربوط می شوند. تاثیر گذاری بوتاکس نیز حدود 3هفته بعد از تزریق به طور کامل مشخص می گردد. بنابراین توصیه میشود اولین رابطه جنسی سه هفته بعد از تزریق صورت پذیرد.
از آن جایی که این فرایند عموماً سرپایی است ، پس از درمان نیاز به انجام مراقبت های خاصی نخواهد بود و فرد می تواند به کارهای روزانه خود مشغول شود. تنها توصیه ای که به بیماران می شود این است که برای 24 ساعت فعالیت سنگینی نداشته باشند. در مورد رابطه جنسی پس از این پروسه هم متخصص تاکید می کند علاوه بر آمادگی فیزیکی ، زنان باید به لحاظ روانی نیز آرامش و آمادگی داشته باشند.

هزینه درمان واژینیسموس با بوتاکس به چه صورت است ؟

موارد متعددی در هزینه تزریق بوتاکس برای درمان واژینیسموس موثر می باشند که از جمله می توان به برند بوتاکس اشاره نمود. تعداد واحدهای تزریقی و دفعات تزریق این روند درمانی عموما ثابت است که از مزیت های آن به حساب می آید.این عوامل به همراه حق الزحمه پزشک ، هزینه نهایی را مشخص می کنند. شما با مراجعه به مطب یک متخصص زنان خوب در غرب تهران و بعد از معاینه توسط ایشان ، از هزینه انجام پروسه به طور دقیق مطلع خواهید شد.

درمان واژینیسموس با تزریق بوتاکس - دکتر زهرا سیفی

درمان واژینیسموس با بوتاکس بهتر است یا دیلاتور ؟

درمان با دیلاتور زمان بر بوده و لازم است فرد برای مدت بیشتری این پروسه را در پیش بگیرد همچنین در مواردی که واژینسموس شدید باشد ، دیلاتور در درمان این عارضه موثر نمی باشد. ممکن است با وجود تزریق بوتاکس همچنان این مشکل در برخی خانم ها وجود داشته باشد ، در چنین شرایطی نیاز به چندین جلسه درمانی برای تزریق می باشد. در حال حاضر از آر اف نیز برای برطرف کردن این مشکل استفاده می شود. معمولا بیشتر افراد بعد از گذشت 1 الی 3 جلسه درمان می شوند. به صورت کلی بهترین روش درمانی بر اساس میزان شدت واژینسموس و همچنین شرایط هر فرد پیشنهاد داده می شود و هریک از روش های مذکور با مزیت های خاص خود همراه می باشد.

ممکن است واژینیسموس خود به خود درمان شود ؟

از آنجایی که این بیماری به صورت غیر ارادی اتفاق می افتد ، احتمال اینکه درمان به صورت خود به خود برطرف شود ، بسیار کم است. توصیه می شود در صورتی که با عارضه واژینیسموس مواجه شدید ، از آن خجالت نکشید و حتما به دکتر متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید تا بعد از انجام مشاوره های لازم درمان شما آغاز شود. لازم به ذکر است که مشکل بیشتر بیماران در بازه زمانی کوتاهی قابل برطرف شدن است و می توانند از فعالیت های جنسی خود لذت ببرند. دقت داشته باشید که فعالیت های جنسی بخشی از زندگی زناشویی بوده و رابطه سالم ، بنیان زندگی را تقویت می کند به همین دلیل در صورت وجود هرگونه مشکل نباید نسبت به آن بی توجه باشید. همراهی همسران در درمان واژینیسموس با بوتاکس از موارد قابل توجه در این امر می باشد و به کوتاه تر شدن دوره نقاهت ، احساس امنیت در طول درمان کمک زیادی می کند.

نظرات بسته شده است.