درمان واژینیسموس

درباره درمان واژینیسموس

درمان واژینیسموس : خانم هایی که در هنگام رابطه جنسی با انقباض غیرارادی واژن یا اصطلاحا واژینیسموس ، مواجه می شوند ؛ برای درمان این اختلال باید به پزشک متخصص زنان مراجعه نمایند.

برای درمان واژینیسموس ، در وهله اول باید به بررسی علت آن پرداخته شود ؛ تا بهترین روش درمان ارائه شده و نتایج مطلوب حاصل گردد.

درمان این بیماری ، نیازمند همکاری یک تیم درمانی ؛ متشکل از مشاوره روانی و پزشک متخصص زنان می باشد ، زیرا این اختلال می تواند ریشه روانی یا جسمی داشته باشد.

از این رو در مواردی که واژینیسموس ، منشأ روانی دارد ؛ مستلزم روان درمانی می باشد.

پیش از پرداختن به روش های درمان واژینیسموس ؛ بهتر است به این موضوع اشاره نماییم که بر خلاف تصور عموم ، تنگ بودن واژن یا نداشتن رابطه جنسی قبل از ازدواج ؛ هرگز نمی تواند دلالت بر وجود واژینیسموس نماید و این قبیل باورها کاملا اشتباه هستند.

درمان واژینیسموس

برای درمان واژینیسموس چه روش هایی وجود دارد ؟

مراجعه به مشاور و متخصص روان درمانی

یک متخصص روان درمانی ، با انجام مشاوره های تخصصی و رفتار درمانی ؛ شما را در داشتن رابطه جنسی صحیح و موفق حمایت خواهد کرد.

مشاور روان درمانی ، با بررسی مسائل روانشناسی ؛ اعم از اضطراب و ترس و مواردی از این قبیل ، شما را در غلبه بر هر گونه باور نامعقول در خصوص مقاربت جنسی یاری می کند و آموزش های لازم را در این راستا به شما ارائه می دهد.

فیزیوتراپی عضلات کف لگن

لازم به ذکر است که انجام تمرین ها و ورزش هایی ؛ از جمله کگل که با فشردن و آزادسازی ماهیچه های کف لگن می توانند عضلات این ناحیه را تقویت کنند ؛ قادر خواهند بود شما را در کنترل ماهیچه های لگن و کاهش سفت شدن خود بخودی ماهیچه های کف لگن کمک کرده و در نهایت سبب پیشگیری از ترس هنگام برقراری رابطه جنسی شده و به درمان واژینیسموس بیانجامند.

انجام این نوع از ورزش ها ( ورزش کگل ) ، به شما کمک خواهد کرد که بتوانید ماهیچه های واژن خود را در هنگام ورود تدریجی هر جسم خارجی به داخل آن ؛ به سهولت شل نگه داشته و از بسته شدن غیرارادی واژن ممانعت به عمل آورید.

درمان واژینیسموس

درمان واژینیسموس با برداشتن آندومتریوز

گاهی اوقات در برخی افراد ، واژینیسموس در پی بیماری آندومتریوز رخ می دهد.

آندومتریوز ؛ مشکلی است که طی آن بخشی از بافت درون رحم به فضای بیرون از آن رشد کرده و می تواند در حین مقاربت جنسی ، احساس درد شدید در ناحیه لگن ایجاد نماید.

درمان این بیماری و برداشتن این بافت ، نیازمند انجام جراحی می باشد.

استفاده از ژل های لوبریکانت

داروهایی ؛ اعم از ژل های لوبریکانت و روان کننده ها می توانند در لغزنده کردن جداره واژن و تسهیل مقاربت جنسی بسیار کمک کننده واقع شده و رابطه جنسی را به سهولت امکان پذیر سازند.

این ژل ها عموما برای خانم هایی که به تازگی ازدواج کرده یا زایمان داشته اند ، می توانند در راستای داشتن رابطه بهتر موثر باشند.

درمان واژینیسموس با تزریق بوتاکس

بوتاکس ، ماده ای است که با تزریق به ناحیه مورد نظر موجب فلج موقت آن ناحیه می شود.

با تزریق بوتاکس به واژن و فلج موقت آن ، می توان به فرد کمک کرد تا در لحظه ورود جسم خارجی به واژن و انجام دخول ؛ دردی احساس نکند ؛ لذا به جرأت می توان از بوتاکس به عنوان درمان قطعی واژینیسموس یاد کرد.

لازم به ذکر است که تزریق بوتاکس به واژن ، باید تحت نظر متخصص زنان و به نحو صحیح انجام پذیرد ؛ تا عارضه ای در پی نداشته باشد.

دکتر زهرا سیفی بهترین متخصص زنان تهران ؛ از حاذق ترین پزشکان در حوزه اعمال درمانی و زیبایی زنان می باشند که با تزریق علمی و اصولی بوتاکس به واژن ، درمان واژینیسوس را برای مراجعین خود میسر می سازند.

guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات