رحم رترووس چیست

فهرست مطالب

رحم رترووس چیست

رحم رترووس یا رحم رو به عقب، همانطور که از اسم آن پیداس، رحمی است که به سمت ستون فقرات و به عقب لگن خاصره کشیده شده است.

در حالت طبیعی بیشتر زنان در هنگام تولد دارای رحمی هستند که به سمت پایین و بالا در داخل لگن قرار گرفته است. حتی در برخی موارد رحم به سمت جلو یا به سمت معده کشیده می شود.

رحم رترووس یا رحم رو به عقب، ظاهری نوک تیز دارد، به طور کلی 20 درصد از زنان در جهان دارای رحم نوک تیز هستند.

نشانه رحم رترووس چیست

یکی از نشانه های رحم رترووس در زنان، بروز درد های ناگهانی و مشاهده نشانه هایی از اختلالات در سلامتی زنان است.

رحم رترووس چیست

علت تشکیل رحم رترووس چیست

همانطور که رحم رترووس به طور مادرزادی در زنان به وجود می آید، پس مهم ترین عامل تشکیل این رحم می تواند علل ژنتیکی باشد. در بسیاری از این افراد که با این نوع از رحم متولد شده اند، هیچ مشکل خاصی به وجود نمی آید.
اما در این بین زنانی هستند که در پی عوامل خاصی، رحم نرمال آن ها رو به عقب کشیده می شود.

برخی از عواملی که سبب تغییر شکل رحم نرمال می شود

بارداری

بارداری یکی از دلایلی است که سبب تغییر جایگاه رحم می شود، در دوران بارداری به دلیل بزرگ تر شدن رحم و در پی آن ضعیف شدن رباط های نگهدارنده رحمی، رحم پس از زایمان، رترووس می شود.

یائسگی

یائسگی همانند دوران بارداری به دلیل کاهش سطح ترشح استروژن، سبب ضعف رباط های نگهدارنده رحمی می شود، که همین امر سبب چرخش رحم رو به عقب می شود.

مشکلات سلامت باروری

برخی از بیماری ها و مشکلات مربوط به دوران بارداری به دلیل ایجاد بافت اسکار در داخل شکم و رحم سبب تغییر وضعیت رحم در زنان می شود. برخی از این بیماری ها عبارت است از: بیماری آندومتریوز و بیماری های التهابی لگنی.

علائم رحم رترووس چیست

همانطور که گفته شد ممکن است این حالت از رحم بدون هیچ علائمی باشد، اما در حالت کلی امکان دارد موارد زیر از علائم بروز رحم رترووس باشد:

  • مشکلات باروری
  • درد کمر
  • عفونت دستگاه ادراری
  • درد به هنگام برقراری رابطه جنسی
  • رد شدید هنگام قاعدگی : درد در هنگام دوران قاعدگی در زنان، به دلیل فشار رحم رترووس بر روی رباط های اطراف ستون فقرات می باشد.

تشخیص

تشخیص رحم رترووس توسط متخصص زنان و زایمان انجام می گیرد. اگر هر کدام از علائم بالا را داشته باشید، ممکن است متخصص زنان و زایمان شما، انجام چندین آزمایش ساده را برایتان تجویز کند.

  • خانم دکتر زهرا سیفی، متخصص زنان در غرب تهران، آماده خدمت رسانی برای بانوان عزیز ساکن تهران می باشد، عزیزانی که قصد بارداری دارند، در کنار دکتر سیفی می توانند یک بارداری و زایمان امن را تجربه کنند.

برخی از خدمات دکتر زهرا سیفی متخصص زنان غرب تهران

.

guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات