زایمان طبیعی

از زایمان طبیعی می توان به عنوان اولین روش برای زایمان و تولد جنین یاد کرد که از گذشته تا کنون مورد استفاده قرار می گیرد. مقصود از زایمان طبیعی ، تولد نوزاد از طریق رحم مادر و بدون نیاز به جراحی می باشد.

امروزه بسیاری از بانوان باردار ، به دنبال ترس و واهمه ای که از زایمان به روش طبیعی دارند و به دلیل باورهای نادرستی که در خصوص این روش از زایمان دارند ؛ رو به زایمان سزارین آورده اند و از انجام زایمان طبیعی اجتناب می کنند.

این در حالی است که عمدتا از نظر پزشکان متخصص زنان و زایمان ، زایمان به روش طبیعی ، بهترین روش زایمان برای زایمان می باشد.

زایمان طبیعی

البته در برخی موارد ، با توجه به شرایط مادر باردار و موقعیت قرارگیری جنین در رحم و مواردی از این قبیل ، بنا به صلاحدید متخصص زنان ؛ زایمان به روش طبیعی توصیه نشده و نوزاد باید به روش سزارین متولد گردد.

در مقاله حاضر تصمیم داریم در رابطه با زایمان طبیعی و مزایا و معایب آن اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهیم تا با دیدی بازتر نسبت به انتخاب روش زایمان خود مبادرت نمایید.

لازم به ذکر است که با انتخاب صحیح و درست روش زایمان ، به راحتی خواهید توانست زایمان موفقی را پشت سر بگذارید.

زایمان به روش طبیعی

در زایمان طبیعی ، مادر با شروع درد متوجه زمان زایمان خود می شود ؛ البته توجه داشته باشید که مادر باید در این خصوص ، آموزش دیده باشد و هر دردی را دالّ بر شروع زایمان نداند.

به طور کلی هنگامی که درد زایمان آغاز می شود ، رحم مادر منقبض می گردد ( این انقباضات با درد همراه هستند ).

باید اشاره داشت که انقباضات رحم مادر ، جنین را به تحرک واداشته و سبب می شوند که جنین وارد لگن مادر شده و رحم مادر باز شود تا جنین بتواند به راحتی بچرخد.

لازم به ذکر است که در موعد زایمان و پس از ورود جنین به رحم مادر ، سر جنین به سمت پایین قرار می گیرد تا به این ترتیب ، تولد به سهولت اتفاق بیفتد.

نحوه زایمان طبیعی

در این روش ، مادر کمک فراوانی برای تولد فرزند خود می کند و کمترین تکنولوژی در این روش زایمان استفاده می شود.

تنها دارویی که در این زایمان استفاده می شود داروهایی ؛ مثل اپیدورال می باشد.

روند زایمان طبیعی ، بیشتر به عهده مادر می باشد و پزشک دخالت کمتری در این روش دارد و تنها با ایجاد شکاف واژن مادر کمک می کند تا نوزاد راحت تر بیرون آید.

پزشک متخصص زنان ، باید مادر را از لحاظ روحی آماده کند و او را در مورد روند زایمان در جریان بگذارد تا مادر بتواند با آگاهی و آرامش به روند زایمان کمک کند.

زایمان طبیعی بدون درد

زمانی که صحبت از زایمان طبیعی می شود ، اولین چیزی که به ذهن خطور می کند درد زائدالوصف این روش از زایمان می باشد که نوعی کابوس برای مادران باردار تلقی شده و آن ها را از انجام زایمان به این روش باز می دارد.

لذا عمدتا شاهد آن هستیم که خانم های باردار به ندرت به زایمان به روش طبیعی تن می دهند و اغلب تمایل دارند که به روش سزارین زایمان نمایند.

اما باید اشاره داشت که مزایای زایمان طبیعی به حدی است که عموما پزشکان آن را به بانوان باردار توصیه می کنند.

زایمان بدون درد ، اصطلاحی است که در حال حاضر خیلی به گوش می خورد و بسیاری از پزشکان آن را به جای زایمان سزارین به بیماران خود پیشنهاد می کنند تا بدین ترتیب مادر علاوه بر بهره وری از فواید زایمان طبیعی ، از درد زایمان نیز مبرّا باشد.

منظور از زایمان طبیعی بدون درد ، زایمان بدون درد با بی حسی اپیدورال می باشد که طی آن با استفاده از داروهای بی حسی از کمر به پایین مادر را حین زایمان بی حس می کنند و در نتیجه درد زایمان به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

به طور کلی از زایمان با بی حسی اپیدورال می توان به عنوان مطمئن ترین روش برای زایمان طبیعی بدون درد یاد کرد که در صورت انجام صحیح زیر نظر بهترین متخصص زنان و زایمان ، کمترین عوارض و بالاترین کیفیت را به دنبال خواهد داشت.

دکتر زهرا سیفی از مجرب ترین و برجسته ترین پزشکان حوزه زنان و زایمان در تهران می باشند که زایمان طبیعی بدون درد با بی حسی اپیدورال را به بهترین نحو ممکن به انجام می رسانند.

مزایای زايمان طبیعی برای مادر

 • زایمان به روش طبیعی ، نسبت به زایمان سزارین مقرون به صرفه تر است.
 • در زایمان طبیعی ، احتمال مرگ مادر به میزان قابل توجهی کمتر است.
 • دوره نقاهت بعد از زایمان طبیعی ، کوتاه تر از زایمان به روش سزارین بوده و بهبودی سریع تر حاصل می شود.
 • پارگی و زخم شدن رحم در زایمان به روش طبیعی ، اتفاق نمی افتد.
 • در زایمان طبیعی ، مادر کاملا هوشیار بوده و با قدرت خود به جنین فشار وارد آورده و آن را به سمت مجرای زایمان ( واژن ) هدایت می کند.
 • در زايمان به روش طبیعی ، نیازی به تزریق اکسی توسین به مادر جهت تشدید انقباضات ، قرار دادن سوند در مثانه یا استفاده از انبرک جراحی وجود ندارد.

مزایای زايمان طبیعی برای جنین

در زايمان به روش طبیعی ؛ باکتری های محافظت کننده موجود در مجرای واژن ، هنگامی که جنین از کانال واژن عبور می کند به روده جنین ورود یافته و سیستم ایمنی او را تشکیل می دهند و با تحریک سیستم قلبی – عروقی جنین و بهبود گردش خون ، او را آماده تولد می کنند.

 • زايمان طبیعی سبب می شود تا نوزاد بتواند بهتر بر استرس خود غلبه کند.
 • نوزادانی که با زايمان طبیعی متولد می شوند ، در انجام رفتارهایی مثل مکیدن و گرفتن سینه  قوی تر می باشند.
 • چنانچه زايمان طبیعی ، بدون استفاده از دارو صورت پذیرد ؛ نوزاد هرگز عوارض داروها را نیز تجربه نخواهد کرد.
 • بعد از زايمان طبیعی ، تماس پوست به پوست در مادر و نوزاد رخ می دهد. این تماس دارای فواید روانی بسیاری ؛ از جمله رشد مطلوب مغز و مکیدن بهتر شیرمادر را برای نوزاد میسر می سازد.

زایمان طبیعی

عوارض زايمان طبیعی

 • تغییر فرم دستگاه تناسلی مادر
 • افتادگی مثانه
 • خونریزی واژینال
 • انقباضات زیاد رحم مادر

در طول زايمان طبیعی ، فشار بر روی بند ناف نوزاد وارد می شود ؛ لذا این امر سبب خونریزی در مادر می گردد.

مراقبت های بعد از زايمان طبیعی

به مادران محترمی که زایمان طبیعی داشته اند ، برای آن که دوره بهبودی را به بهترین نحو سپری کنند ؛ توصیه می شود از دستورالعمل های زیر تبعیت نمایند :

 • توجه داشته باشید که 6 ساعت ابتدایی بعد از زايمان طبیعی ، بازه زمانی بسیار مهمی می باشد. در این زمان ، حتما باید تمام علائم حیاتی مادر ؛ اعم از فشار خون ، دمای بدن ، تنفس و نبض مادر کنترل شوند.
 • عموما مادران بعد از گذشت 6 هفته از زايمان طبیعی ، به حالت نرمال باز می گردند ، البته به طور طبیعی تا 40 روز خونریزی دیده می شود که کاملا طبیعی می باشد.

لازم به ذکر است که در بعضی حالات ، بسته به شرایط مادر و نحوه زايمان ؛ این مدت ممکن است کمتر یا بیشتر شود.

 • درباره ورزش هایی که به روند بهبودی شما کمک می کنند از پزشک سوال کنید ؛ به طور مثال پیاده روی به مدت 4-10 دقیقه ، می توان تاثیر مثبتی در روند بهبودی تان داشته باشد.
 • به دلیل کم تحرکی مادران پس از زايمان به روش طبیعی ، احتمال مبتلا شدن به یبوست بالا می رود ؛ لذا برای جلوگیری از این امر میزان مصرف میوه ها ، غلات و مواد غذایی فیبردار و نیز مصرف مایعات را افزایش دهید تا دفع مدفوع راحت تر شکل بگیرد.
 • تا چند وقت بعد از زايمان به روش طبیعی ، پیشنهاد می شود برای دفع ادرار و اجابت مزاج از توالت فرنگی استفاده کنید تا به زخم ها فشاری وارد نشود.

مادران بعد از زايمان نیز ، باید با متخصص زنان و زایمان در ارتباط بوده و تحت مراقبت های ایشان باشند و کلیه علائمی که پس از زايمان در آن ها ایجاد شده است را با ایشان در میان بگذارند ؛ چرا که شاید این نشانه ها برای مادر بی اهمیت و عادی باشد اما از نظر پزشک چنین تلقی نشود.

guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات