زایمان طبیعی + دکتر زهرا سیفی

از زایمان طبیعی می توان به عنوان اولین روش برای زایمان و تولد جنین یاد کرد که از گذشته تا کنون مورد استفاده قرار می گیرد. مقصود از زایمان به روش طبیعی ، تولد نوزاد از طریق رحم مادر و بدون نیاز به جراحی می باشد. امروزه بسیاری از بانوان باردار ، به دنبال ترس و واهمه ای که از زایمان به روش طبیعی دارند و به دلیل باورهای نادرستی که در خصوص این روش از زایمان دارند ، رو به زایمان سزارین آورده اند و از انجام زایمان واژینال اجتناب می کنند. این در حالی است که عمدتا از نظر پزشکان متخصص زنان و زایمان ، زایمان به روش طبیعی ، بهترین روش زایمان برای زایمان می باشد. پیشنهاد می شود جهت مشاوره و انتخاب نوع زایمان به بهترین متخصص زنان و زایمان تهران ، دکتر زهرا سیفی مراجعه نمایید.

 

زایمان طبیعی - دکتر زهرا سیفی

 

البته در برخی موارد ، با توجه به شرایط مادر باردار و موقعیت قرارگیری جنین در رحم و مواردی از این قبیل ، بنا به صلاحدید متخصص زنان ، زایمان از طریق واژن توصیه نشده و نوزاد باید به روش سزارین متولد گردد. در مقاله حاضر تصمیم داریم در رابطه با زایمان به روش طبیعی و مزایا و معایب آن اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهیم تا با دیدی بازتر نسبت به انتخاب روش زایمان خود مبادرت نمایید. لازم به ذکر است که با انتخاب صحیح و درست روش زایمان ، به راحتی خواهید توانست زایمان موفقی را پشت سر بگذارید.

زایمان به روش طبیعی

در زایمان طبیعی ، مادر با شروع درد متوجه زمان زایمان خود می شود ؛ البته توجه داشته باشید که مادر باید در این خصوص ، آموزش دیده باشد و هر دردی را دالّ بر شروع زایمان نداند. به طور کلی هنگامی که درد زایمان آغاز می شود ، رحم مادر منقبض می گردد ( این انقباضات با درد همراه هستند ). باید اشاره داشت که انقباضات رحم مادر ، جنین را به تحرک واداشته و سبب می شوند که جنین وارد لگن مادر شده و رحم مادر باز شود تا جنین بتواند به راحتی بچرخد. لازم به ذکر است که در موعد زایمان و پس از ورود جنین به رحم مادر ، سر جنین به سمت پایین قرار می گیرد تا به این ترتیب ، تولد به سهولت اتفاق بیفتد.

نحوه زایمان طبیعی

در این روش ، مادر کمک فراوانی برای تولد فرزند خود می کند و کمترین تکنولوژی در این روش زایمان استفاده می شود. تنها دارویی که در این زایمان استفاده می شود داروهایی ، مثل اپیدورال می باشد. روند زایمان طبیعی ، بیشتر به عهده مادر می باشد و پزشک دخالت کمتری در این روش دارد و تنها با ایجاد شکاف واژن مادر کمک می کند تا نوزاد راحت تر بیرون آید. یک پزشک متخصص زنان خوب در تهران ، باید مادر را از لحاظ روحی آماده کند و او را در مورد روند زایمان در جریان بگذارد تا مادر بتواند با آگاهی و آرامش به روند زایمان کمک کند.

زایمان طبیعی بدون درد

زمانی که صحبت از زایمان به روش طبیعی می شود ، اولین چیزی که به ذهن خطور می کند درد زائدالوصف این روش از زایمان می باشد که نوعی کابوس برای مادران باردار تلقی شده و آن ها را از انجام زایمان به این روش باز می دارد. لذا عمدتا شاهد آن هستیم که خانم های باردار به ندرت به زایمان به روش طبیعی تن می دهند و اغلب تمایل دارند که به روش سزارین زایمان نمایند. اما باید اشاره داشت که مزایای زایمان از طریق واژن به حدی است که عموما پزشکان آن را به بانوان باردار توصیه می کنند. زایمان بدون درد ، اصطلاحی است که در حال حاضر خیلی به گوش می خورد و بسیاری از پزشکان آن را به جای زایمان سزارین به بیماران خود پیشنهاد می کنند تا بدین ترتیب مادر علاوه بر بهره وری از فواید زایمان واژینال ، از درد زایمان نیز مبرّا باشد.

منظور از زایمان طبیعی بدون درد ، زایمان بدون درد با بی حسی اپیدورال می باشد که طی آن با استفاده از داروهای بی حسی از کمر به پایین مادر را حین زایمان بی حس می کنند و در نتیجه درد زایمان به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. به طور کلی از زایمان با بی حسی اپیدورال می توان به عنوان مطمئن ترین روش برای زایمان واژینال بدون درد یاد کرد که در صورت انجام صحیح زیر نظر بهترین دکتر زنان و زایمان غرب تهران ، کمترین عوارض و بالاترین کیفیت را به دنبال خواهد داشت.

دکتر زهرا سیفی از مجرب ترین و برجسته ترین پزشکان حوزه زنان و زایمان در تهران می باشند که زایمان طبیعی بدون درد با بی حسی اپیدورال را به بهترین نحو ممکن به انجام می رسانند.

 

مزایای زایمان از طریق واژن برای مادر

 • زایمان به روش طبیعی ، نسبت به زایمان سزارین مقرون به صرفه تر است.
 • در زایمان طبیعی ، احتمال مرگ مادر به میزان قابل توجهی کمتر است.
 • دوره نقاهت بعد از زایمان از طریق واژن ، کوتاه تر از زایمان به روش سزارین بوده و بهبودی سریع تر حاصل می شود.
 • پارگی و زخم شدن رحم در زایمان به روش طبیعی ، اتفاق نمی افتد.
 • در زایمان واژینال ، مادر کاملا هوشیار بوده و با قدرت خود به جنین فشار وارد آورده و آن را به سمت مجرای زایمان ( واژن ) هدایت می کند.
 • در زایمان به روش طبیعی ، نیازی به تزریق اکسی توسین به مادر جهت تشدید انقباضات ، قرار دادن سوند در مثانه یا استفاده از انبرک جراحی وجود ندارد.

مزایای زایمان طبیعی برای جنین

در زایمان به روش طبیعی ، باکتری های محافظت کننده موجود در مجرای واژن ، هنگامی که جنین از کانال واژن عبور می کند به روده جنین ورود یافته و سیستم ایمنی او را تشکیل می دهند و با تحریک سیستم قلبی – عروقی جنین و بهبود گردش خون ، او را آماده تولد می کنند.

 • زایمان از طریق واژن سبب می شود تا نوزاد بتواند بهتر بر استرس خود غلبه کند.
 • نوزادانی که با زایمان به روش طبیعی متولد می شوند ، در انجام رفتارهایی مثل مکیدن و گرفتن سینه قوی تر می باشند.
 • چنانچه زایمان واژینال ، بدون استفاده از دارو صورت پذیرد ، نوزاد هرگز عوارض داروها را نیز تجربه نخواهد کرد.
 • بعد از زایمان واژینال ، تماس پوست به پوست در مادر و نوزاد رخ می دهد. این تماس دارای فواید روانی بسیاری ، از جمله رشد مطلوب مغز و مکیدن بهتر شیر مادر را برای نوزاد میسر می سازد.

 

زایمان طبیعی - دکتر زهرا سیفی

عوارض زایمان به روش طبیعی

 • تغییر فرم دستگاه تناسلی مادر
 • افتادگی مثانه
 • خونریزی واژینال
 • انقباضات زیاد رحم مادر
 • در طول زایمان طبیعی ، فشار بر روی بند ناف نوزاد وارد می شود ؛ لذا این امر سبب خونریزی در مادر می گردد.

مراقبت های بعد از زایمان به روش طبیعی

به مادران محترمی که زایمان واژینال داشته اند ، برای آن که دوره بهبودی را به بهترین نحو سپری کنند ، توصیه می شود از دستورالعمل های زیر تبعیت نمایند :

 • توجه داشته باشید که 6 ساعت ابتدایی بعد از زایمان از طریق واژن ، بازه زمانی بسیار مهمی می باشد. در این زمان ، حتما باید تمام علائم حیاتی مادر ، اعم از فشار خون ، دمای بدن ، تنفس و نبض مادر کنترل شوند.
 • عموما مادران بعد از گذشت 6 هفته از زایمان طبیعی ، به حالت نرمال باز می گردند ، البته به طور طبیعی تا 40 روز خونریزی دیده می شود که کاملا طبیعی می باشد. لازم به ذکر است که در بعضی حالات ، بسته به شرایط مادر و نحوه زایمان این مدت ممکن است کمتر یا بیشتر شود.
 • درباره ورزش هایی که به روند بهبودی شما کمک می کنند از دکتر زنان و زایمان غرب تهران سوال کنید ؛ به طور مثال پیاده روی به مدت 4 – 10 دقیقه ، می توان تاثیر مثبتی در روند بهبودی تان داشته باشد.
 • به دلیل کم تحرکی مادران پس از زایمان واژینال ، احتمال مبتلا شدن به یبوست بالا می رود ؛ لذا برای جلوگیری از این امر میزان مصرف میوه ها ، غلات و مواد غذایی فیبردار و نیز مصرف مایعات را افزایش دهید تا دفع مدفوع راحت تر شکل بگیرد.
 • تا چند وقت بعد از زایمان از طریق واژن، پیشنهاد می شود برای دفع ادرار و اجابت مزاج از توالت فرنگی استفاده کنید تا به زخم ها فشاری وارد نشود.

 

 

مادران بعد از زایمان نیز ، باید با بهترین متخصص زنان و زایمان غرب تهران در ارتباط بوده و تحت مراقبت های ایشان باشند و کلیه علائمی که پس از زایمان در آن ها ایجاد شده است را با ایشان در میان بگذارند ؛ چرا که شاید این نشانه ها برای مادر بی اهمیت و عادی باشد اما از نظر پزشک چنین تلقی نشود.

در چه مواقعی نباید زایمان طبیعی انجام داد ؟

به طور کلی بهترین نوع زایمان برای مادران ، زایمان طبیعی در نظر گرفته می شود. اما در برخی شرایط این روند ممکن است خطرناک باشد ؛ بنابراین باید با عمل سزارین جایگزین شود.

 1. جنین در حالت بریچ قرار داشته باشد.
 2. جفت جنین دچار مشکل شده
 3. مادر به عفونت درمان نشده یا زائده های پوستی ناشی از هرپس تناسلی مبتلا باشد.
 4. ابتلای مادر به بیماری های زمینه ای

چقدر طول می کشد تا فرد از زایمان طبیعی ریکاوری شود ؟

به طور کلی دوره ریکاوری از وضع حمل طبیعی سریع تر از عمل سزارین پیش می رود. چندین فاکتور در سرعت ریکاوری پس از زایمان طبیعی دخالت دارند. یکی از این موارد پارگی واژن در حین زایمان و شدت پارگی آن است. اگر این اتفاق رخ داده باشد ، احتمالا به مدت چند هفته احساس درد و گرفتگی خواهید داشت و انجام امور روزانه می تواند با درد همراه شود. در محل شکاف ایجاد شده نیز احتمال دارد شاهد ورم و خارش باشید.

البته صرف نظر از آسیب دیدن واژن ، بعد از زایمان به صورت طبیعی زنان حدود یک الی دو هفته ورم ، کبودی و گرفته در ناحیه تناسلی را نیز تجربه خواهند کرد. استفاده از کمپرس سرد به تسکین این اثرات کمک می کند.

چه مدت بعد از زایمان طبیعی می توان رابطه جنسی داشت ؟

نظر یک متخصص زنان خوب در این خصوص بر این است که برای داشتن رابطه زناشویی پس از زایمان طبیعی باید 2هفته از عمل گذشته باشد. بدن برای بهبودی به زمان نیاز دارد و شما باید در این زمینه کمی صبور باشید. پس از جلسه ویزیت و معاینه توسط دکتر ، ایشان با توجه به روند بهبودی تان ، زمان دقیق شروع فعالیت های جنسی را به شما اعلام می کند.

 

زایمان طبیعی - دکتر سیفی

برای چه مدت بعد از زایمان طبیعی خونریزی ادامه پیدا می کند ؟

خونریزی بعد از زایمان برای همه افراد یکسان نبوده ؛ اما ادامه پیدا کردن آن تا 2 ماه پس از عمل ، امر طبیعی تلقی می گردد. چنانچه در این مدت خونریزی به طور غیر معمول افزایش پیدا کرد ، حتما با بهترین متخصص زنان غرب تهران تماس بگیرید یا به مطب ایشان مراجعه کنید.

چه فاکتورهایی احتمال تجربه زایمان طبیعی را برای زنان کاهش می دهند ؟

 • بارداری در سنین بالا
 • ادامه پیدا کردن بارداری بیش از 40 هفته
 • شاخص توده بدنی 40 یا بالاتر از آن
 • افزایش زیاد وزن در طول بارداری
 • تجربه زایمان قبلی 18 ماه پیش از زایمان بعدی
 • سابقه تجربه دو زایمان سزارین یا بیشتر از آن

 

زایمان طبیعی - دکتر سیفی

ثبت نام
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
محدثه
محدثه
2 سال ها گذشته

من زیمان طبیعی کردم ولی الان ۳روز سند بستم