زایمان

درباره زایمان

پروسه بارداری ، با زایمان خاتمه می یابد. در واقع می توان از زايمان ، به عنوان اوج دوران حاملگی یاد کرد که منتج به تولد یک یا چند نوزاد می گردد.

زايمان به طور کلی به دو روش طبیعی و سزارین قابل انجام می باشد که بسته به وضعیت مادر ، موقعیت قرارگیری جنین و صلاحدید متخصص زنان و زایمان ؛ یکی از این روش ها جهت تولد جنین مورد استفاده قرار می گیرد.

در ادامه به ارائه توضیحات مختصری ، در خصوص هر یک از روش های ذکر شده خواهیم پرداخت.

زایمان

زایمان به روش طبیعی

در زايمان طبيعي ، مکانیزم طبیعی بدن مادر به تولد نوزاد خواهد انجامید ؛ البته کادر پزشکی نیز مادر را در پروسه زايمان به روش طبیعی ، حمایت خواهند کرد.

لازم به ذکر است که برخی بانوان ، بدون مصرف هیچ گونه دارویی اقدام به زايمان طبيعي نموده و جهت سهولت زايمان و کاهش درد ناشی از آن ، از متدهایی اعم از کنترل تنفس یا تمدد اعصاب بهره می برند.

زایمان به روش سزارین

در برخی موارد به دلیل وجود مشکلات پزشکی ؛ از جمله اختلالات عملکردی رحم ، تنگی فضای لگن یا وضعیت جنین ( وزن بالای جنین ) ، نمایش بریج ( قرارگیری جنین در رحم به شکل عرضی و غیرنرمال ) و غیره ؛ مادر در معرض زايمان سخت قرار گرفته و در نتیجه جراح زنان ، به منظور متولد نمودن نوزاد ؛ ملزم به استفاده از روش سزارین خواهد شد.

لازم به ذکر است که جنین ، جهت خروج از رحم باید در وضعیت نرمال ؛ یعنی در حالتی که سر او رو به پایین باشد ، قرار گیرد.

حال آن که گاهی اوقات ، جنین در وضعیت بریج است ؛ به نحوی که پاها یا باسن او در جهت پایین بوده و در حقیقت این حالت ، عکس وضعیت قرارگیری جنین در حالت نرمال می باشد.

در زايمان به روش سزارين ، پزشک با ایجاد یک برش در جدار شکم و رحم مادر ، اقدام به خارج نمودن جنین از رحم می نماید.

به طور کلی در شرایطی که به دنبال علل پزشکی که پیشتر به آن اشاره شد ، مادر قادر به زايمان به روش طبيعی نباشد ؛ زایمان به روش سزارین مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

انتخاب روش زایمان

به طور کلی یکی از شایع ترین سوالاتی که ذهن مادران باردار را مشغول می کند ، روش زایمان می باشد.

در این رابطه ؛ پزشک متخصص زنان بر اساس شرایط مادر ، موقعیت قرارگیری نوزاد و عوامل متعدد دیگری روش زایمان را بر می گزیند.

توجه داشته باشید در این میان خانم هایی که قبلا یک بار زایمان سزارین داشته اند و هم اکنون برای بار دوم بارداری را تجربه می کنند ، ممکن است با این سوال مواجه گردند که آیا با سابقه یک بار سزارین می توانند برای زایمان دوم خود ، زایمان طبیعی داشته باشند یا خیر ؟

در گذشته تصور عموم بر این پایه استوار بود که بانوانی که یک بار زایمان به روش سزارین داشته اند ، باید کلیه زایمان های بعدی خود را نیز به همین روش انجام دهند.

در این خصوص باید گفت اگرچه زایمان طبیعی بعد از سزارین ، همیشه ایمن نیست ؛ اما در برخی شرایط خاص و با لحاظ تمهیدات لازم ، امکان انجام این کار وجود خواهد داشت.

آیا زایمان طبیعی بعد از سزارین امکان پذیر است ؟

دکتر سیفی جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی در پاسخ به این سوال چنین عنوان داشتند :

با شرایط و توضیحات کامل در مورد خطرات این عمل برای خانم باردار ، این کار ممکن خواهد بود.

یعنی باید پزشک ، برای بیمار شرح دهد که انجام این کار ممکن است برای مادر یا نوزاد خطر جانی داشته باشد.

از آن جا که ابزار مناسبی به منظور تشخیص این که این خطر چه موقع قرار است رخ دهد وجود ندارد ، باید خاطر نشان نمود که انجام زایمان طبیعی بعد از سزارین ؛ در صورتی ممکن خواهد بود که بیمارستانی که قرار است زایمان در آن انجام شود ؛ مجهز به بانک خون بوده و شرایط برخورد اورژانس را برای خانم های باردار داشته باشد.

دکتر زهرا سیفی متخصص زنان و زایمان ، از برجسته ترین پزشکان متخصص زنان تهران می باشند که در راستای ارائه موثرترین و کارآمدترین خدمات درمانی و زیبایی زنان از پیشتازان این حوزه به شمار می روند.

خانم های محترمی که در دوران بارداری به سر می برند ؛ می توانند به مطب دکتر سیفی مراجعه نموده و تحت نظر ایشان ، سیکل حاملگی خود را در سلامت کامل سپری نموده و زايماني موفق و ایمن داشته باشند.

نظرات بسته شده است.