سرطان رحم

رحم در لگن به عنوان یک عضو عضلانی است که مثل حفره هایی در میانه بدن واقع شده و توسط بافتی به نام آندومتر احاطه شده است. قبل از این که خانم ها یائسه بشوند ، در هر ماه آندومتر ساخته می شود و در زمان قاعدگی از بدن آن ها خارج می گردد. در طول چند سال قبل یا بعد از دوران یائسگی به دلیل تغییرات در سلول ها ی آندومتر ، سرطان رحم به وجود می آید. لازم به ذکر است که تفاوت های بسیاری بین این بیماری و سرطان دهانه رحم می باشد. برای آگاهی بیشتر از این بیماری در ادامه توضیحات دکتر زهرا سیفی ، جراح و متخصص زنان در تهران را مطالعه کنید.

سرطان رحم

چه عواملی باعث ایجاد سرطان رحم می شوند ؟

یکی از عواملی که در بروز سرطان رحم دخیل است ، داشتن اضافه وزن می باشد. با این وجود هنوز علت رشد و سرطانی شدن سلول های غشای مخاطی مشخص نشده است. در زنان بالای 60 سال ، سرطان رحم شایع تر از زنان زیر 30 سال می باشد. معمولا باردارشدن خانم ها و بچه دارشدن شان ، باعث کاهش خطر ابتلا به این سرطان است.

علائم سرطان رحم

  • ترشحات غیر طبیعی واژن که بوی نامطبوعی دارند.
  • خونریزی های غیر طبیعی در بین دو دوره عادت ماهیانه
  • خونریزی های غیر طبیعی واژن بعد از دوران یائسگی
  • احساس درد یا خونریزی در هنگام داشتن رابطه جنسی

در این جا باید اشاره داشت که اغلب زنان به صورت ناگهانی با خونریزی از واژن روبرو می شوند که در صورت بروز این خونریزی های غیر منتظره و ناگهانی ، باید فورا به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایند.

سرطان رحم چگونه تشخیص داده می شود ؟

متخصص زنان و زایمان ؛ در ابتدا برای تشخیص این بیماری ، یکسری آزمایشات برای بیمار تجویز می نماید. سونوگرافی از لگن و همچنین نمونه برداری از بافت سطحی رحم ، از جمله اقداماتی می باشد که متخصص زنان در راستای تشخیص سرطان رحم درخواست می نماید. از دیگر مواردی که به منظور تشخیص سرطان رحم ، مورد استفاده قرار می گیرد ؛ وارد ساختن یک میله باریک مجهز به دوربین های مخصوص ، از طریق دهانه رحم به داخل رحم می باشد که به کمک آن می توان داخل رحم را مشاهده کرده و وجود این بیماری را تشخیص داد.

دکتر زهرا سیفی بهترین متخصص زنان در تهران و از حاذق ترین و متبحرترین پزشکان حوزه زنان در این استان می باشند که با تشخیص حرفه ای و دقیق بیماری های زنان ، تمهیدات لازم در راستای جلوگیری از پیشروی بیماری را برای بیمار طرح ریزی نموده و عمده بیماری های زنان را به نحو احسن درمان می نمایند.

سرطان رحم

درمان سرطان رحم

نحوه درمان به نتایج آزمایشات ، نوع سرطان ، محل سرطان ، شیوع ، سن و سلامت عمومی بیمار بستگی دارد. سرطان رحم ، غالبا زود و قبل از شیوع آن تشخیص داده می شود و با جراحی قابل درمان است. جراحی برای بسیاری از زنان ، تنها درمانی است که به آن نیاز دارند. جراحی برای برداشتن سرطان ، رایج ترین روش درمانی است و معمولا با برداشتن رحم و دهانه رحم همراه با لوله های رحمی و تخمدان ها انجام می شود. تخمدان ، استروژن تولید می کند و می تواند باعث رشد سرطان شود ؛ لذا حذف تخمدان ، خطر بازگشت سرطان را کاهش می دهد. نوع جراحی سرطان رحم ، به عوامل مختلفی ؛ از جمله سن بیمار و ساختار رحم ، اندازه رحم و اندازه تومور بستگی دارد.

  • جراحی هیسترکتومی کامل : این جراحی ، رحم و دهانه رحم را به طور کامل برمی دارد.
  • سالپینگو اوفرکتومی دو طرفه : تخمدان ها و لوله های رحمی را در هر دو طرف برمی دارد.
  • هیسترکتومی رادیکال رحم : دهانه رحم ، بخشی از واژن و احتمالا تخمدان ها ، لوله های رحمی و غدد لنفاوی اطراف را برمی دارد.
  • تشریح غدد لنفاوی : گره های لنفاوی را از بین می برد ، بنابراین می توان آن ها را از نظر سلول های سرطانی بررسی کرد.

درمان سرطان رحم با پرتودرمانی

گزینه دیگر ی که در راستای درمان سرطان رحم از آن استفاده می شود ؛ پرتودرمانی می باشد که برای از بین بردن سلول های سرطانی گزینه مناسبی می باشد. دو نوع پرتودرمانی وجود دارد :

  1. پرتو درمانی خارجی : در این روش ، پرتوها از خارج بدن به رحم متمرکز می شوند.
  2. پرتودرمانی داخلی : در پرتودرمانی داخلی ، مواد رادیواکتیو در داخل واژن یا رحم قرار می گیرند. این روش براکی تراپی نیز شناخته می شود.

لازم به ذکر است که در شرایط خاص ، ممکن است قبل از جراحی برای کوچک شدن تومور و برداشتن آسان تر تومور ؛ از پرتودرمانی استفاده شود. اگر به اندازه کافی سالم نیستید که بتوانید تحت عمل جراحی قرار بگیرید ؛ ممکن است جراح زنان ، پرتودرمانی را برای شما توصیه نماید.

سرطان رحم

سایر روش های درمان سرطان رحم

ناگفته نماند که استفاده از شیمی درمانی ، هورمون درمانی ، ایمن درمانی و درمان هدفمند نیز می توانند به درمان سرطان رحم ، کمک قابل ملاحظه ای نمایند. درمان ­های دارویی شامل شیمی درمانی با داروهای قوی و هورمون درمانی برای جلوگیری از تولید هورمون هایی است که سلول­ های سرطانی را تغذیه می کنند. درمان هدفمند با داروهایی که نقطه ضعف خاص سلول های سرطانی را مورد حمله قرار می دهند و ایمنی درمانی برای کمک به سیستم ایمنی بدن در مبارزه با سرطان نیز گزینه های دیگری برای درمان سرطان رحم هستند.

درمان سرطان رحم با شیمی درمانی

در شیمی درمانی ، از مواد شیمیایی برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود. در این روش ، ممکن است یک داروی شیمی درمانی یا ترکیبی از دو یا چند دارو استفاده کنید. ممکن است داروهای شیمی درمانی را خوراکی یا وریدی دریافت کنید. از شیمی درمانی ؛ می توان برای کوچک سازی سرطان ، قبل از جراحی استفاده کرد ؛ تا به این ترتیب احتمال برداشتن آن در جراحی بیشتر شود.

درمان سرطان رحم با هورمون درمانی

هورمون درمانی ، شامل مصرف داروهایی برای کاهش سطح هورمون ها در بدن است.

درمان سرطان رحم با ایمن درمانی

ایمن درمانی یا ایمونوتراپی ، یک درمان دارویی است که به سیستم ایمنی بدن برای مقابله با سرطان کمک می کند. سیستم ایمنی بدن ، ممکن است به سرطان حمله نکند ؛ زیرا سلول های سرطانی پروتئین هایی تولید می کنند که سلول های سیستم ایمنی را کور می کنند. حال آن که ایمن درمانی در این روند تداخل ایجاد می کند.

درمان هدفمند سرطان رحم

درمان هدفمند همان طور که از نام آن مشخص است ، سلول های خاص سرطانی را بدون آسیب رساندن به سلول های طبیعی هدف قرار می دهد.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات