سرطان پستان

درباره سرطان پستان

سرطان پستان ( Breast Cancer ) از شایع ترین انواع سرطان در میان خانم ها و دومین عامل مرگ و میر زنان در جهان است ؛ هرچند در مردان نیز ریسک ابتلا به این بیماری وجود دارد ، اما باید گفت که بانوان تقریبا صد برابر بیشتر از آقایان در معرض مواجهه با آن قرار دارند. ( متخصص زنان خوب تهران )

شایان ذکر است که تمامی توده هایی که در سینه ایجاد می شوند لزوما دالّ بر وجود سرطان نبوده و در صورت سرطانی بودن نیز می توان با تشخیص بهنگام و اقدام زودرس ، نسبت به درمان موفق تر و جلوگیری از پیشروی آن ها اقدام نمود.

طبیعتا اکثر خانم ها با مشاهده توده در سینه خود دچار تشویش و نگرانی می شوند تا جایی که از مراجعه به پزشک واهمه دارند ؛ در این جا باید خاطر نشان شد که تقریبا 40 درصد از بانوان طی دوره ای از زندگی خود توده هایی را در سینه شان احساس خواهند کرد ، لذا موکدا توصیه می شود در صورت لمس هر گونه توده در پستان سریعا به پزشک متخصص زنان مراجعه نمایید.

سرطان پستان

انواع تومور پستان

به طور کلی تومورهای پستان به دو صورت وجود دارند :

 1. تومورهای خوش خیم
 2. تومورهای بدخیم

نوع دیگری از تومور ، موسوم به تومورهای بینابین نیز وجود دارند که در مراحل اولیه خوش خیم هستند و به مرور به تومورهای بدخیم بدل می گردند.

توجه داشته باشید که در انواع تومورهای پستان ، رشد سلول ها زیاد و سریع است.

البته فرآیند ازدیاد سلول ها در تومورهای خوش خیم پستان در مرحله مشخصی متوقف می گردد و امکان انتشار آن به دیگر بخش های بدن وجود ندارد ، از این رو باید اشاره داشت که توموهار خوش خیم سینه کشنده نمی باشند.

این در حالی است که روند ازدیاد سلول ها در تومورهای بدخیم پستان ، مهارناپذیر بوده و بی وقفه ادامه می یابد و در حقیقت تبدیل به سرطان پستان می گردد به طوری که متاسفانه در صورت عدم درمان به موقع ، به دیگر بخش های بدن نیز متاستاز ( گسترش ) یافته و در عملکرد آن ها ایجاد خلل می کند و نهایتا با درگیر نمودن ارگان های حیاتی بدن می تواند به مرگ فرد منتج گردد.

علل زمینه ساز ابتلا به سرطان پستان

مهم ترین دلایل ابتلا به سرطان پستان عبارتند از :

 • سابقه سرطان سینه در خود شخص
 • سابقه سرطان سینه در خانواده درجه یک فرد
 • بلوغ زودهنگام
 • قاعدگی زودرس
 • زایمان در سن بالای 35 سال
 • ناباروری
 • اضافه وزن
 • مصرف غذهای پرچرب
 • مصرف دخانیات و نوشیدنی های الکلی
 • قرارگیری در معرض اشعات مضر همچون اشعه یونیزان
 • ابتلا به انواع دیگر سرطان

باید توجه داشت که موارد فوق الذکر ، لزوما بر ابتلای قطعی به سرطان پستان دلالت ندارند ؛ اما می توانند ریسک ابتلا به این بیماری را تشدید کنند.

سرطان پستان

راه های تشخیص سرطان پستان

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره داشتیم چنانچه سرطان پستان به موقع تشخیص داده شده و نسبت به درمان آن اقدام گردد ، در عمده موارد قابل درمان بوده و می توان از ریسک انتشار آن پیشگیری کرد.

به طور کلی با استفاده از راهکارهای زیر می توان نسبت به تشخیص سرطان پستان بهره برد :

 • خودآزمایی پستان ها در خانم های بالای 20 سال ( معاینه پستان توسط خود فرد )
 • معاینه پستان توسط پزشک متخصص ( در خانم های40 – 20 ساله هر سه سال یکبار و در خانم های بالای 40 سال به صورت سالیانه یک مرتبه )
 • ماموگرافی سالیانه در بانوان بالای 35 سال

علائم سرطان پستان

 • وجود توده در پستان

توده هایی که احتمال سرطانی بودن آن ها وجود دارد ، معمولا در هنگام لمس سفت بوده و غیر متحرک می باشند ؛ به طوری که در زمان لمس حالتی چسبناک به نواحی اطراف خود داشته و عموما دردی به همراه ندارند. ( البته تشخیص دقیق خوش خیم یا بدخیم بودن توده های موجود در پستان به عهده پزشک متخصص خواهد بود )

 • ترشح از نوک پستان

از دیگر علائم سرطان پستان ، می توان به تراوش ترشح از نوک پستان اشاره نمود ؛ که غالبا به شکل خونابه و گاها به صورت مواد بی رنگ از نوک سینه ترشح می شوند.

لازم به ذکر است در صورتی که این ترشحات از یکی از پستان ها و از یکی از مجاری سینه تخلیه شوند یا این که با وجود توده در سینه همراه باشند ، ریسک سرطانی بودن آن ها تشدید می گردد.

 • تغییر پوست پستان

سرطان پستان می تواند منجر به بروز تغییراتی اعم از کشیدگی یا فرورفتگی در پوست پستان شود ، البته توجه داشته باشید که هرچند بروز فرورفتگی در پوست سینه نشانه مهمی تلقی می شود اما نمی تواند به صورت قطعی بر وجود سرطان پستان دلالت کند ، چرا که در برخی موارد به دنبال بیماری های خوش خیم سینه نیز ممکن است این اتفاق بروز کند.

 • تغییرات نوک پستان

سرطان پستان ، سبب بروز فرورفتگی در نوک سینه نیز می گردد که حالت ثابتی داشته و در این موارد با معاینه دقیق پستان ممکن است در زیر نوک و هاله سینه غده ای لمس شود.

البته لازم به ذکر است که فرورفتگی نوک پستان ، گاهی اوقات می تواند در پی بلوغ یا شیرهی نیز اتفاق بیفتد ؛ لذا در این موارد این اتفاق نگران کننده نبوده و به خودی خود مرتفع می گردد.

 • تغییر اندازه پستان

به طور طبیعی غالبا اندازه هر دو پستان با هم برابر نیست ، اما در صورتی که این اختلاف سایز از ابتدا وجود نداشته و اخیرا ایجاد شده باشد باید از لحاظ وجود توده ، هر دو پستان را مورد معاینه و آنالیز قرار داد.

بزرگ شدن غدد لنفاوی زیر بغل : هرچند بزرگ شدن غدد لنفاوی زیر بغل ممکن است از نشانه های سرطان پستان باشد ، اما نباید ایجاد نگرانی کند ؛ چرا که ممکن است گاها در اثر اصابت ضربه به دست یا پستان ، بروز التهاب یا ضایعات خوش خیم اتفاق افتاده باشد ؛ از این رو باید از سوی پزشک متخصص معاینه و ارزیابی شود.

سرطان پستان

سایر علائم سرطان پستان

 • خال روی پستان
 • احساس خستگی بیش از حد
 • سرفه های مکرر
 • ناتوانی در کنترل مثانه
 • کمردرد ناگهانی

غربالگری سرطان پسـتان

متاسفانه باورهای نادرستی در ارتباط با سرطان پسـتان وجود دارد ، به طوری که برخی افراد بر این باورند که این سرطان تنها در افراد مسن بروز می کند یا این که چنانچه سابقه ابتلای خانوادگی به این بیماری وجود نداشته باشد سایر افراد خانواده نیز در معرض ابتلا به آن قرار ندارند ؛ در این جا باید متذکر شد که این باورها کاملا اشتباه بوده و همه افراد باید احتمال ابتلا به سرطان پسـتان را جدی بگیرند.

 شناسایی سرطان سینه در مراحل ابتدایی امری بس حائز اهمیت است ؛ از جمله مواردی که در تشخیص زودهنگام این بیماری می تواند کمک کننده باشد می توان به غربالگری سرطان پستان اشاره داشت.

منظور از غربالگری ، یکسری آزمایشات و روش های معاینه ای پزشکی مخصوص ؛ اعم از معاینه بالینی سینه ، ماموگرافی و ام آر آی  است که پیش از نمایان شدن نشانه های سرطان و با هدف شناسایی و تشخیص این بیماری ؛ درخواست می شود.

باید توجه داشت متاسفانه زمانی که علائم سرطان نمود یابند ، این امکان وجود دارد که سرطان به سایر نقاط بدن گسترش یافته باشد ؛ اما چنانچه در مراحل ابتدایی و قبل از ظهور علائم تشخیص داده شود درمان آن ساده تر خواهد بود.

اهداف غربالگری سرطان پستان

با انجام غربالگری سرطان پسـتان ، تقریبا تا 90 درصد می توان احتمال مرگ را در سرطان هایی که قابل درمان و پیشگیری هستند کاهش داد.

غربالگری سرطان پسـتان می تواند در تقلیل آمار افراد مبتلا به این بیماری که سرطان در بدن آن ها انتشار یافته و پیشروی کرده است ، کمک کننده باشد.

زمان انجام غربالگری سرطان پسـتان

 • در افراد سالم که سابقه خانوادگی در آن ها وجود ندارد ، پس از 40 سالگی باید نسبت به انجام غربالگری سرطان پستان اقدام شود.
 • در افرادی که دارای جهش ژنتیکی هستند ، باید در بازه سنی 25 الی 30 سالگی نسبت به انجام غربالگری سرطان پستان اقدام گردد.
 • در افرادی که سابقه خانوادگی سرطان در آن ها وجود دارد ، تقریبا باید از 20 سالگی این غربالگری انجام پذیرد.

نتایج غربالگری سرطان پسـتان

چنانچه بعد از غربالگری پستان ، مورد خاصی شناسایی شود ؛ باید جهت شناسایی مرحله سرطان و وسعت انتشار آن ، یکسری آزمایشات تکمیلی انجام شده و فرد هر چه سریع تر تحت درمان قرار گیرد.

درمان سرطان پسـتان می تواند به صورت درمان های موضعی ؛ نظیر جراحی و پرتودرمانی یا به صورت عمومی از قبیل هورمون درمانی ، درمان بیولوژیک و شیمی درمانی صورت پذیرد.

guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات