علت و علائم سرطان تخمدان

علت و علائم سرطان تخمدان

سرطان تخمدان، از انواع متفاوتی از سلول ها در درون تخمدان تشکیل شده است که نسبت به سایر سرطان ها، سرطان نسبتا غیر معمول است. از آنجایی که ممکن است تا مدت طولانی این سرطان هیچ علائم و نشانه ای در بدن زنان نداشته باشد، در مراحل پیشرفته تر توسط جراح زنان تشخیص داده می شود.

در چه دوره ای سرطان تخمدان، زنان را بیشتر تهدید می کند!

مانند تمام سرطان های دیگر، سرطان تخمدان در پی رشد غیر طبیعی و بدخیم سلول های تخمدان، ایجاد می شود. در بیشتر مواقع، سرطان تخمدان در سن پس از یائسگی و یا در دوران بارداری دیده می شود. سرطان تخمدان می تواند انواع مختلف و متعددی داشته باشد. که بر حسب نوع سرطان، مدت زمان بیماری، شدت رشد آن و درمان آن، می تواند متفاوت باشد. شایع ترین سن ابتلا به سرطان تخمدان در زنان، سن 40 تا 50 سالگی است که معمولا به دوره قبل از یائسگی مربوط می شود. حدود یک درصد از مبتلایان به سرطان تخمدان زیر 20 سال هستند.

علت و علائم سرطان تخمدان

علت بروز سرطان تخمدان چیست

با اینکه سرطان تخمدان بستگی به عوامل متعددی دارد، اما می توان گفت که یکی از اصلی ترین عوامل بروز سرطان تخمدان، مربوط به ژنتیک است. با توجه به این موضوع، احتمال ابتلا به سرطان تخمدان در افرادی که دارای سابقه خانوادگی در این زمینه هستند، افزایش می یابد. همچنین لازم است توجه داشته باشید که این احتمال در افرادی که دچار چاقی هستند و از مواد غذایی چرب استفاده می کنند، افزایش می یابد. از عوامل شایع دیگر می توان به بلوغ زودرس، نداشتن زایمان و یائسگی دیررس، اشاره کرد.

علائم سرطان تخمدان

همانطور که گفته شد سرطان تخمدان تا مدت ها هیچ علائم و نشانه ای ندارد، دلیل این موضوع بخاطر قرارگیری تخمدان ها در عمق لگن است. اما وجود برخی از علائم می تواند دلیل بر وجود تومور و سرطان تخمدان باشد. برخی از این علائم عبارتند از:

  • تورم شکم و بزرگ شدن آن
  • بروز تغییرات در عادات مثانه و روده
  • احساس سیری زودرس
  • تورم پا
  • احساس درد در شکم و لگن

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

لازم است جهت پیشگیری از هر نوع بیماری زنانه، مرتبا برای معاینه و چکاپ، به متخصص زنان خوب مراجعه کنید. توجه داشته باشید که با مراجعه منظم به متخصص زنان و زایمان و تحت نظر قرار گرفتن دائمی، می توان این بیماری ها را به موقع و در مراحل اولیه تشخیص داد. هرچه تشخیص سریع تر باشد، درمان این بیماری ها، نتیجه بهتری را در پی خواهد داشت.
زمانی که هر کدام از علائم فوق را در خود یا خانواده خود مشاهده کردید سریعا به پزشک مراجعه کنید، علائمی همچون احساس بزرگی شکم، بی اشتهایی، یبوست و تکرر ادرار، احساس درد و سنگینی در ناحیه شکم و لگن و تغییر در عادات ماهیانه می تواند دلیل بر وجود برخی از بیماری ها باشد.

  • خانم دکتر زهرا سیفی، متخصص زنان در غرب تهران، آماده خدمت رسانی برای بانوان عزیز ساکن تهران می باشد، عزیزانی که قصد بارداری دارند، در کنار دکتر سیفی می توانند یک بارداری و زایمان امن را تجربه کنند.

برخی از خدمات دکتر زهرا سیفی متخصص زنان غرب تهران

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات