فشار خون بالا در بارداری

فهرست مطالب

فشار خون بالا در بارداری

فشار خون بالا در بارداری هم برای مادر و هم برای جنین بسیار خطرناک می باشد و می تواند زندگی هر دو را تهدید  کند . به همین خاط می بایستی مراقبت و اقداماتی را در این دوره انجام داد تا بتوان یک دوره بارداری بدون هیچ مشکلی را تجربه کرد . فشار خون بالا به فشار خونی گفته می شود که بیشتر از 140/90 mmHg باشد . در رابطه با خانم های باردار در حالی که فشار خون بالا بیش از 20 هفته در دوران حاملگی به طول انجامد بعضی از عوارض امکان دارد رخ دهد .

فشار-خون-بالا-در-بارداری
فشار-خون-بالا-در-بارداری

دلیل فشار خون بالا در دوران حاملگی چیست

 • چاقی بیش از حد
 • کم تحرکی
 • استعمال دخانیات
 • مصرف نوشیدنی های دارای الکل
 • بارداری بار اول
 • حمل کردن بیشتر از یک کودک
 • سن مادر بیشتر از 40 سال باشد

فشار خون چه عوارضی را به دنبال دارد

اگرچه فشار خون بالا در بارداری پس از هفته 20 بارداری ادامه داشته باشد می تواند خطراتی را به وجود آورد و ممکن است پره اکلامپسی رخ دهد . این شرایط می تواند صدمات بزرگی به اندام های مادر همچون مغز و کلیه وارد کند . پره اکلامپسی به عنوان فشار خون نشات گرفته از بارداری شناخته می شود .

فشار خون بالا در بارداری چه اثراتی بر جنین می گذارد

فشار خون بالا در بارداری این اجازه را نمی دهد که خون کافی به جنین برسد . اگر جفت دارای خون کافی نباشد کودک اکسیژن و غذای بسیار کمی دریافت می کند . همین مسئله می تواند منجر به کم وزنی نوزاد در زمان تولد باشد . اگرچه فشار خون بالا تشخیص داده شود و نوزاد با سلامت کافی متولد می شود .

فشار خون بالا در بارداری مسئله ای است که شاید بسیاری مادران را مبتلا و نگران کند . در یک همچین مواقعی اولین توصیه ای که می شود این است حتما بایستی هرچه سریع تر به یک متخصص زنان مراجعه شود . دکتر زهرا سیفی متخصص زنان غرب تهران تسلط و دقت کافی در درمان بیماری های دوران بارداری دارد و می تواند آن ها را به حد چشمگیری درمان کند . اگر شما هم در دوران بارداری هستید بد نیست به این فکر کنید شاید یک متخصص زنان بتواند در این دروه به شما کمک شایانی کند . برای مراجعه به دکتر زهرا سیفی می توانید با شماره هایی که در داخل سایت می باشد تماس حاصل فرمائید .

فشار خون بالا چگونه درمان می شود

اگرچه فشار خون ناچیز باشد و جنین کاملا رشد نکرده باشد پزشک موارد ذیل را جهت درمان تجویز می کند

 • استراحت کردن و خوابیدن به طرف چپ خود تا وزن نوزاد روی رگ های اصلی نباشد .
 • افزایش دفعات مراجعه به پزشک تا زمان زایمان
 • استفاده کردن نمک به میزان کم
 • استفاده از آب به تعداد دفعات 8 لیوان در روز .

اگرچه فشار خون بالا در بارداری بسیار حاد باشد پزشک معمولا به همراه داروهای فشار خون این بیماری را درمان می کند .

فشار خون بالا در بارداری اصولا مشکلات جدی را به وجود نمی آورد اما اگرچه درمان نشود می تواند هم برای مادر و هم برای نوزاد بسیار خطر آفرین باشد . برای این که بتوان از عوامل و علل های احتمالی فشار خون بالا اطلاعاتی را به دست آورید می بایستی مراقبت هایی را جهت جلوگیری و یا پیشگیری از افزایش فشار خون در بارداری انجام دهید .

guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات