فعالیت های دوران بارداری

فعالیت های دوران بارداری

برای سلامت مادران و جنین توصیه می شود، مادران در طول دوران بارداری حتی سه ماهه آخر طبق نظر پزشک یک برنامه ورزشی منظم داشته باشند. این تصور اشتباهی است که خانم باردار باید فقط بخورد و بخوابد بلکه او باید آموزش ببیند که چگونه در شرایط جدید به امور زندگی رسیدگی کند و هرکاری را چطور انجام دهد. خانم های باردار در مورد چگونگی وضعیت نشستن، ایستادن و یا حتی اینکه چگونه امور منزل را انجام دهند باید با پزشک متخصص خود مشورت کنند و حتما برنامه روزانه ورزشی داشته باشند.

دکتر زهرا سیفی متخصص زنان غرب تهران در باره فعالیت های دوره بارداری می تواند مشاوره و راهکارهایی را در اختیار بیمار خود بگذارد که بیمار بتواند راحت تر این دوره را بگذراند و آسان تر با علائم و نشانه های آن خود را تطابق دهد . راه های ارتباطی : 44977660 و پیچ اینستاگرام

 

بهترین محیط برای ورزش یک خانم باردار

محیط ورزش باید کاملا مناسب باشد زیرا در طی بارداری بدن از نظر هورمونی تغییرات متعددی پیدا می کند و اگر تهویه مناسبی در محیط ورزش وجود نداشته باشد مادر دچار خستگی می شود. یکی از نگرانی ها در سه ماهه اول بارداری، افزایش دمای داخلی بدن است و اگر دمای محیط نامناسب باشد فعالیت دمای بدن را بالا می برد که برای کودک بسیار مضر است.

فعالیت های مناسب دورره بارداری

  • برای خانمی که قبل از بارداری ورزش انجام نداده فعالیت هایی مانند پیاده روی و شنا می تواند گزینه های بهتری باشد. پیاده روی در طول دوره بارداری باید سه بار در هفته و به مدت 10 الی 15 دقیقه باشد و به طور منظم این زمان را افزایش دهد ، اگر به صورت ناگهانی افزایش فعالیت داشته باشد، باعث می شود به خود مادر و جنین  آسیب وارد شود.
  • کسانی که به صورت حرفه ای قبل از بارداری ورزش می کردند در طی بارداری هم می توانند با احتساب اینکه کالری مناسب به بدن خود برسانند، به ورزش خود ادامه دهند.

فواید ورزش در بارداری

ورزش و فعالیت های ورزشی علاوه بر اینکه اعتماد به نفس خانم باردار را بالا می برد و مانع از افزایش وزن بیش از حد او در طی بارداری می شود، همچنین کمک می کند تا پس از زایمان نیز بسیار راحت تر به وزن ایده آل برسند. طی بارداری خانم ها دچار دردهای کمر، دست و پا می شوند و احساس کرختی می کنند. انجام فعالیت های ورزشی و حرکات کششی کمک می کند این دردها کمتر شود تا مادر بتوانند راحت تر در طول روز به فعالیت نرمال خود ادامه دهد.

فعالیت های دوران بارداری
فعالیت های دوران بارداری

فعالیت های ممنوعه دوران بارداری

انجام برخی فعالیت ها برای مادر و جنین ریسک بالایی دارند. ورزش هایی که شامل پریدن، سقوط و یا ضربه و  هرگونه تمرین شدید مثل وزنه برداری، دوچرخه سواری، بسکتبال و والیبال می تواند آسیب های جدی به مادر و جنین وارد کند.

دلایل استراحت مطلق در بارداری

در برخی شرایط پزشک انجام برخی تمرینات ورزشی را برای مادر باردار ممنوع می کند و یا توصیه های منحصر به فردی با توجه به شرایط او را بیان می کند. این شرایط شامل:

  • سابقه زایمان زودرس
  • پارگی زودهنگام کیسه آب
  • فشار خون حاملگی
  • خونریزی مداوم در سه ماهه دوم یا سوم
  • چندقلو باردار شدن
  • ابتلا به مشکلات قلبی و عروقی مزمن
  • سقط مکرر

 

نتیجه گیری

مادر باردار باید قبل از انجام نوع تمرینات کششی تقویت عضلانی و دیگر دستورات ورزشی با پزشک مشورت کنند. در خانم های باردار تپش قلب بالامی باشد که پدیده بسیار طبیعی می باشد اما در طی ورزش تپش قلب بسیار بالا خواهد رفت بنابراین هر زمانی که مادر باردار احساس خستگی و تنگی نفس کند باید دست از فعالیت و ورزش بکشد.

 

مقالات مرتبط با این مطلب:

دانستنی های سه ماهه اول بارداری

مراقبت های دوران بارداری

فشار خون بالا در بارداری

 

 

 

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات