مراقبت های بعد از زایمان طبیعی

فهرست مطالب

مراقبت های بعد از زایمان طبیعی

زایمان طبیعی یک روش کاملا مناسب برای به دنیا آوردن فرزند عزیز شما است. مهم ترین مزیت زایمان طبیعی نسبت به زایمان سزارین استفاده نکردن از داروی بیهوشی است، همینطور دوره نقاحت بعد از زایمان طبیعی بسیار کمتر از زایمان سزارین می باشد. اما این بدین معنی نیست که پس از این زایمان مادر نیازی به مراقبت از خودش ندارد.

در این مطلب سعی کرده ایم تا به چند مورد از مراقبت های لازم، برای مادرانی که قصد دارند فرزند خود را به طور طبیعی به دنیا بیاوردند، اشاره کنیم.

مراقبت های لازم بعد از زایمان طبیعی در بیمارستان

مهم ترین و حساس ترین زمان بعد از انجام زایمان طبیعی، حدود 6 ساعت اول است. در این زمان پرستار باید مرتبا فشار خون، ضربان قلب، دمای بدن و نبض مادر را کنترل کند. همچنین میزان خونریزی مادر بعد از زایمان طبیعی باید تحت نظر پرستار قرار گیرد تا دچار خونریزی شدید نشود. خونریزی بعد از زایمان طبیعی در حالت عادی تا 40 روز ادامه دارد. ولی ممکن است نسبت به وضعیت مادر این زمان تغییر کند.

مراقبت های بعد از زایمان طبیعی
مراقبت های بعد از زایمان طبیعی

مراقبت های لازم بعد از زایمان طبیعی در خانه

مراقبت از جراحات واژن

مراقبت از جراحات واژن و رعایت بهداشت آن بسیار مهم است، شما می توانید با استفاده از پک های ژله ای سرد و قرار دادن آن بر روی جراحات خود، درد خود را تسکین دهید. فاصله بین واژن و مقعد خود را همیشه تمیز نگه دارید، زیرا همانطور که می دانید واژن یک منطقه بسیار حساس در بدن زنان می باشد. هنگام نشستن و برخاستن از زمین بسیار مراقب جراحات خود باشید. برای اینکه به بخیه های شما فشاری وارد نشود می توانید هنگام نشستن از بالشتک های طبی حلقوی استفاده کنید. به توصیه و با تجویز متخصص زنان و زایمان خود می توانید روزانه با نشستن در داخل لگنی تمیز حاوی آب و بتادین، زخم خود را ضدعفونی کنید.

استحمام بعد از زایمان طبیعی

توجه داشته باشید که بخیه ها و قسمت جراحات شما همیشه باید تمیز و خشک باشد. مرطوب ماندن این نواحی احتمال عفونت را افزایش می دهد. شما می توانید روزانه با دوش گرفتن سرپایی و سپس با خشک کردن بخیه ها به وسیله سشوار از تجمع آلودگی در این نواحی جلوگیری کنید. به هیچ عنوان از لیف برای شستن زخم های خود استفاده نکنید. تنها کف صابون و شامپو برای شستن بخیه ها کافیست.

تغذیه مناسب بعد از زایمان طبیعی

با توجه به وجود زخم و بخیه در قسمت واژن شما، و کمبود فعالیت بدنی در این روزها،  باید بدانید که نباید به هیچ عنوان دچار یبوست شوید. استفاده از غذاهای فیبردار مانند سبزیجات، نان های سبوس دار و برنج قهوه ای در اولویت است. مصرف میوه هایی مانند آلو و انجیر، مصرف ماهی، لبنیات کم چرب و نوشیدن آب میوه های طبیعی علاوه بر بهبود عملکرد دستگاه گوارشی شما، انرژی از دست رفته بدن شما را نیزتامین می کنند.

برخی از خدمات دکتر زهرا سیفی متخصص زنان غرب تهران

 

guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات