هیسترکتومی

سیستم تولید مثل در زنان سیستم پیچیده ای است که گاهی به دلیل بیماری و در راستای درمان ، مجبور به انجام جراحی می شویم. یکی از جراحی های شایع در حوزه زنان ، جراحی برداشتن رحم یا هیسترکتومی می باشد. دکتر زهرا سیفی بهترین متخصص زنان تهران ، با اتخاذ تکنیک مناسب ، عمل مذکور را انجام داده و فرد را درمان می کند.

هیسترکتومی - دکتر سیفی

علل انجام عمل هیسترکتومی

این عمل به دلایل مختلف انجام می شود که عبارتند از :

 • سرطان رحم
 • سرطان دهانه رحم
 • عوارض زایمانی چون خونریزی های شدید زایمانی
 • خونریزی های نامنظم و طولانی رحمی که به درمان جواب نداده اند.
 • درد مزمن لگنی طولانی مدت
 • اندومتریوز شدید
 • افتادگی شدید رحمی
 • تومورهای رحمی مانند فیبروم ها
 • و غیره

روش های جراحی هیسترکتومی

راه های متفاوتی برای این جراحی وجود دارد که عبارتند از :

 1. جراحی باز
 2. لاپاراسکوپی
 3. جراحی روباتیک ( امکانات جراحی روباتیک در ایران وجود ندارد ولی نتایج عمل آن مانند لاپاراسکوپی است.)

این پروسه در صورتی که عوامل همراه دیگری نداشته باشد ، تقریبا جراحی بدون عارضه ای است ؛ مخصوصا اگر طی آن فقط رحم برداشته شود. اما چنانچه به دلایلی تخمدان هم همراه رحم برداشته شود ، علایم یائسگی ظاهر می شود که در صورت صلاحدید بهترین متخصص زنان غرب تهران برای کاهش این عوارض می شود از هورمون درمانی استفاده کرد. بسته به روش جراحی هیسترکتومی در تهران ، بعد از انجام عمل در موارد لاپاراسکوپیک تا یک روز و در موارد جراحی باز ، دو تا سه روز در بیمارستان بستری خواهید بود. لازم به ذکر است که در موارد لاپاراسکوپیک تقریبا 2 تا 6 هفته زمان لازم است تا به انجام کارهای روزمره خود برگردید. البته این زمان ها برای زمانی است که علت جراحی ، به خاطر سرطان نباشد.

آیا ممکن است در عمل هیسترکتومی تخمدان ها برداشته شوند ؟

بله این امکان وجود دارد که طی این عمل تخمدان ها با هدف کاهش ریسک سرطان ها برداشته شوند. باید توجه داشت در بانوانی که هنوز دچار یائسگی نشده اند ، با برداشتن تخمدان ها همراه با عمل هیسترکتومی ، ترشح هورمون استروژن که وظیفه حفاظت از بدن در مقابل مشکلات قلبی و پوکی استخوان را برعهده دارد ، از دست خواهند رفت.

هیسترکتومی در تهران - دکتر سیفی

انواع هیستروکتومی در تهران با دکتر سیفی

با توجه به هدف اصلی برای انجام برداشتن رحم ، امکان دارد جراح تمام یا بخشی از رحم را خارج سازد.

 • هیسترکتومی ساب توتال یا جزئی ( subtotal hysterectomy) ، پروسه ای است که طی آن تنها بخش فوقانی رحم برداشته شده و دهانه رحم و تخمدان ها در محل خود باقی می مانند.
 • هیسترکتومی کامل (total hysterectomy) به منظور خارج ساختن تمام رحم انجام می پذیرد.
 • جهت برداشتن رحم ، بافت های اطراف و دهانه آن و قسمت فوقانی واژن هیسترکتومی رادیکال (radical hysterectomy) انجام می شود. به طور کلی این پروسه تنها زمانی صورت می پذیرد که بیماری سرطان در یکی از اندام های آن ناحیه نمود پیدا کرده باشد.

هیسترکتومی به روش جراحی باز

این پروسه که به هیسترکتومی ابدومینال نیز شناخته می شود، یکی از رایج ترین تکنیک های جراحی برداشتن رحم می باشد. حدوداً نیمی از کیست ها و توده های موجود در دستگاه تولید مثل زنان به این روش درمان پذیر هستند. جراح زنان طی عمل برداشتن رحم به روش جراحی باز ، در قسمت بالایی و پایینی شکم یا طرفین آن یک برش ایجاد می کند. رحم از طریق برش ها از بدن خارج می شود. به دنبال این پروسه معمولاً فرد حدود 2 الی 3 روز در بیمارستان بستری می شود. همچنین بعد از بهبودی ، محل برش به صورت یک اسکار نمایان در محل باقی می ماند.

لاپاراسکوپی هیسترکتومی

در این پروسه جراح به کمک ابزاری به نام لاپاراسکوپ رحم و اندام های داخلی را معاینه نموده و عمل هیسترکتومی را انجام می دهد. یک دکتر زنان خوب در غرب تهران با ایجاد یک برش کوچک در ناحیه شکمی ، لاپاراسکوپ را به دستگاه تولید مثل بیمار وارد می کند. با استفاده از دوربین متصل به لاپاراسکوپ ، او می تواند اندام های داخلی را مشاهده کند. سپس ابزار جراحی از طریق یک برش کوچک دیگر بر روی شکم یا واژن ، رحم ، دهانه رحم یا سایر اندام های دستگاه تولید مثل را خارج می سازد.

هیسترکتومی واژینال

در طول جراحی برداشتن رحم به روش واژینال ، رحم از طریق برش ایجاد شدع در بخش فوقانی واژن ، خارج می گردد. ابزار جراحی وارد واژن شده و بافت های پیوندی نگهدارنده رحم را برش داده و آن را جدا می سازد. پس از اتمام پروسه برش ها بخیه زده می شوند.

مدت زمان انجام پروسه هیسترکتومی در تهران چقدر است ؟

به طور کلی گفته می شود این پروسه امکان دارد بین یک الی سه ساعت زمان ببرد. متغیر بودن زمان انجام این جراحی به سایز رحم و اینکه آیا لازم است ارگان دیگری از حفره لگنی ( مثل لوله های فالوپ ) خارج شود یا خیر ، بستگی دارد

پس از پایان هیسترکتومی ، چه چیزی در انتظار شماست ؟

بعد از انجام پروسه ، به مدت 4 الی 6 هفته ، طبیعی است که خونریزی خفیف یا ترشحات تیره رنگی از ناحیه واژن نمود پیدا کنند. همچنین در نواحی برش و جراحت ها کمی بروز درد محتمل است که به مدت 4 هفته ادامه پیدا می کند.
التهاب ، ورم و کبودی طی 1 ماه الی یک ماه و نیم به مرور برطرف می شوند. احساس خارش و سوزش در اطراف شکاف های جراحی امر عادی تلقی می شود. همچنین ممکن است در محل جراحی و پاهایتان بی حسی نمود یابد که اثر آن تا دو ماه باقی می ماند. در صورتی که طی این پروسه ، تخمدان ها خارج نشوند ، نباید اختلالات هورمونی بروز پیدا کنند. چنانچه تخمدان ها پیش از یائسگی طی عمل هیسترکتومی از بدن خارج شوند ، علائم مربوط به دوران یائسگی مانند گر گرفتگی نمایان می گردند. در این راستا ، بهترین متخصص زنان غرب تهران داروهایی را برای جایگزین کردن هورمون ها و کاهش شدت علائم تجویز می نماید که موظف هستید طبق دستور ایشان ، داروها را مصرف کنید.

آیا هیسترکتومی سبب یائسگی بیمار می شود ؟

بانوانی که تحت این عمل قرار می گیرند ، دیگر عادت ماهانه نمی شوند. اما اینکه فرد دچار یائسگی شود به این بستگی دارد که طی عمل ، تخمدان ها از بدن خارج شده اند یا خیر. در صورتی که تخمدان ها از بدن خارج نشوند ، همچنان هورمون تولید می کنند ؛ لذا در این حالت یائسگی رخ نخواهد داد اما این امکان وجود دارد که علائم یائسگی کمی زودتر از سن یائسگی طبیعی ظاهر شوند. پس از عمل هیسترکتومی ، ممکن است بیمار با علائمی همچون گر گرفتگی مواجه شود که به دلیل انسداد راه رسیدن جریان خون به تخمدان ها می باشد ؛ در این حالت تخمک ها مانع آزادسازی استروژن می شوند. اما چنانچه طی عمل هر دو تخمدان از بدن خارج شوند ؛ بلافاصله پس از عمل ، بیمار یائسه خواهد شد. چرا که عدم وجود تخمدان ها سبب افت زیاد سطح هورمون ها شده و در این حالت علائم ناشی از یائسگی ، شدیدتر از یائسگی طبیعی خواهد بود.

اثرات جانبی پس از پس از هیسترکتومی :

طبیعی است که هر بیمار بعد از انجام نوعی عمل جراحی ، اثرات جانبی ناشی از آن را تجربه کند. یکی از مواردی که تقریبا تمام بیماران پس از پروسه تجربه می کنند ، ترشحات واژنی است که ممکن است تا شش هفته ادامه داشته باشد و البته سوزن در محل برش و زخم های جراحی. چنانچه طی پروسه هیسترکتومی ، تخمدان ها نیز خارج شوند ، ممکن است علائم یائسگی که در زیر به آن ها اشاره کردیم را تجربه کنید :

 • گر گرفتگی
 • خشکی واژن
 • کاهش میل جنسی
 • بی خوابی

متخصص زنان شما را از نحوه رویارویی با موارد فوق آگاه می سازد.

پروسه ریکاوری هیسترکتومی در تهران چقدر طول می کشد ؟

اکثر بیماران با گذشت چهار الی شش هفته از فرایند ، می توانند به روتین سابق خود بازگردند. البته زمان ریکاوری به نوع جراحی انجام شده هم بستگی دارد. بدین معنا که ریکاوری از واژینال هیسترکتومی کوتاه تر از ابدومینال هیسترکتومی است. پس از عمل ، بایستی کم کم و به تدریج به میزان و شدت فعالیت خود بیفزایید. هنگام پرداختن به کارهای خود ، هر زمان دردی احساس کردید ، فعالیت خود را متوقف کرده و به استراحت بپردازید. به توصیه هایی که از سوی متخصص زنان برای مراقبت از خود در دوره ریکاوری به شما می شود ، حتما توجه کنید.

این نکات مراقبتی پس از جراحی را به خاطر بسپارید :

 • همانطور که گفته شد برای مدتی از وان ترشحاتی خارج می شود که برای جلوگیری از آلوده شدن لباس تان می توانید از پد بهداشتی استفاده کنید.
 • تا 4 الی 6 هفته از حمل کردن هر گونه وسیله سنگین خودداری کنید.
 • از ورود هر گونه شی مثل تامپون به واژن به مدت چهار تا شش هفته اجتناب کنید ؛ همچنین تا شش هفته بعد از جراحی نباید رابطه جنسی داشته باشید.
 • هنگام استحمام ، محل برش ها را با آب و صابون بشویید. حواستان باشد بخیه ها کشیده نشوند. غالبا نخ های بخیه جذبی بوده و بعد از نهایتا 1 ماه و نیم جذب می شوند.
 • دو هفته بعد از ابدومینال هیسترکتومی در تهران ، می توانید رانندگی کنید. در حقیقت زمانی که دیگر از داروهای مسکن برای تسکین درد استفاده نمی کنید. اگر واژینال یا لاپاراسکوپی این فرایند را انجام داده باشید ، تنها چند روز بعد از پروسه قادر خواهید بود به رانندگی بپردازید.
 • برای شروع فعالیت های ورزشی دست کم باید چهار هفته گذشته باشد. هر زمان خواستید ورزش را شروع کنید حتما به حواستان به توان فیزیکی تان باشد.

آماده شدن برای جراحی هیسترکتومی

دکتر قبل از انجام این پروسه ، در مورد عوارض و خطرات آن با بیمار مشاوره می کند و تمام گزینه هایی که برای جراحی برداشتن رحم جایگزین مناسبی می باشند را مورد بررسی وبحث قرار می دهد. در معاینه کامل فیزیکی ، آزمایش خون قبل از عمل هیسترکتومی در تهران ضروری می باشد. مطالعات تصویربرداری مانند ام آر آی ، سونوگرافی و سی تی اسکن قبل از پروسیجر انجام خواهد شد. در صورت نیاز ، امکان دارد بیوپسی آندومتر که نمونه برداری از بافت درون رحم می باشد برای تشخیص وضعیت قبل از سرطان و یا زمان سرطان بافت رحمی انجام شود. ناشتا بودن بیمار قبل از جراحی بسته و نوع بیهوشی به کار رفته در عمل ، ضروری است که در این مورد با دکتر خود حتما مشورت کنید.

تغذیه بعد از جراحی هیسترکتومی

انتخاب یک روش زندگی مناسب و تغذیه سالم بعد از جراحی برداشتن رحم امری ضروری می باشد. با داشتن عادت های مفید و سالم ، تغییر وزن خود را می توانید کنترل کنید و همچنین خواب راحت و کافی داشته باشید. با داشتن تغذیه مناسب می توانید از ابتلا به بیماری های گوناگون جلوگیری کنید.

تغذیه سالم

 • بهتر است در هر برنامه غذایی مصرف سبزیجات فراوان را در برنامه غذایی خود قرار دهند.
 • غلات و حبوبات زیادی در وعده های غذایی خود قرار دهند.
 • به اندازه کافی کلسیم مصرف کنید.
 • پروتئین و چربی ها را به طور هوشمندانه در رژیم غذایی خود قرار دهید.

کاهش میزان استرس

 • مصرف آب روزانه به اندازه استاندارد و به میزان کافی باشد.
 • خواب کافی و استراحت مناسب داشته باشید.
 • فعالیت هایی که غیر ضروری می باشند را کنار بگذارید.
ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات